Jak vyjít s tchýní a udržet si dobré rodinné vztahy?

img
23. 11. 2016 Přečteno: 2790x

Našla jste si báječného partnera, kterého milujete. On miluje vás a chystáte se na společnou cestu životem. Ale velice často se stává, že maminka vašeho vyvoleného partnera vám nesedí, komplikuje vám život a je pro vás těžké s ní vyjít. V tom nejste rozhodně sama. Rodinné vztahy jsou obvykle poměrně složité a málokdy jde všechno tak hladce, jak bychom si přály. Jak vyjít s tchýní? To se dozvíte na následujících řádcích.

Každý muž má nějakou maminku a vždy se dostanete do situace, kdy budete řešit, jak vyjít s tchýní ke spokojenosti všech. Fakt, že vztahy s tchýní bývají obtížné, je prokázáno mnoha výzkumy. Tchýně bývá i důvodem mnoha rozvodů. Pokud se nebudete snažit o to, aby vaše rodinné vztahy byly dobré, můžete tak nakonec přijít i o svého partnera. A to zřejmě nechcete.

Máte-li pocit, že vám tchýně hází klacky pod nohy, nechovejte se jako ona. Pokuste se být ta, kdo rodinné vztahy zvládne. Kde je vůle, tam bývá i cesta. A váš partner za to stojí, abyste se pokusila vycházet s jeho maminkou co nejlépe. Jak vyjít s tchýní, jak k ní přistupovat, aby vaše rodinné vztahy byly co nejlepší? Zkuste se zamyslet nad následujícími radami, které mohou vaše vztahy zlepšit.

Jak vyjít s tchýní? Nesoupeřte

Pokud je to jen trochu možné, nenechejte se strhnout k vzájemnému soupeření, k hádkám nebo k neustálým bojům, ať už jde o cokoli. Zůstaňte nad věcí. Pokud to nedokáže tchýně, musíte to dokázat vy. Boje nevedou k míru. Z neustálých konfliktů a bojů může nakonec vypuknout válka, které se nejspíš dalo předejít. Zachovejte si svoji úroveň. Problémy řešte v klidu a s nadhledem. Není přece vaším cílem poštvat si tchýni proti sobě. To není strategie, se kterou můžete vyhrát. Zdá se vám to nemožné? Nemožné to není. Možná budete muset trochu změnit své myšlení. Jak na to?

Zkuste tchýni pochopit

Možná se vám nelíbí, jak se tchýně chová nebo co dělá. To je dost pravděpodobné. Vaše tchýně možná pochází z úplně jiného světa. Klíčem k tomu, abyste mohla pochopit, proč tchýně jedná tak, jak jedná, je poznat její život. Pokud se budete o tchýni zajímat a zkusíte ji poznat, možná pochopíte její motivy chování. Všechno má nějaký důvod.

Projevte zájem a zkuste poznat ji, její minulost, rodinné vztahy, které panovaly u nich, sociální zázemí, ze kterého pochází, pravidla, která v její rodině fungovala. Pak bude lehčí ji neodsuzovat nebo stále nekritizovat. Když zjistíte hlubší důvody, bude se vám s ní lépe pracovat a nebudete si muset vše brát tak osobně. Nezapomeňte, tchýně je také jen člověk. A na oplátku dovolte i jí, aby poznala vás. Váš dosavadní život mohl být naprosto odlišný od jejího. Dejte jí do svého života nahlédnout, aby i ona mohla pochopit vás a vaše pohnutky, názory a životní postoje.

Komunikujte s partnerem/manželem

Tchýně je maminka vašeho partnera. To on ji zná nejlépe. Trápí-li vás, jak se k vám tchýně chová nebo jak zasahuje do vašeho společného života, musíte o tom s partnerem komunikovat. Váš partner má svou matku pravděpodobně rád. Proto se vyvarujte přehnané nebo příliš časté kritiky! Tím partnera na svou stranu nedostanete. Uvědomte si, jak vám je nepříjemné, když on kritizuje vaši maminku. Z komunikace s partnerem by měla vzejít vzájemná shoda v tom, jak vůči tchýni vystupovat. Nedopusťte, aby se váš partner postavil na stranu své matky proti vám! To by byla osudová chyba. Vy žijete s ním, vy jste nová rodina. Měli byste spolu vystupovat jednotně a ve shodě.

Stanovte pravidla, hrajte fair play

Dřív, než bude pozdě, nastavte pravidla, která budou všichni respektovat. Na pravidlech se musíte dohodnout se svým partnerem. Buďte svá, ujasněte si sama, co chcete a co je pro vás nepřijatelné. Bude-li váš partner vědět, jak si společný život představujete a bude-li souhlasit, nebude těžké společně tchýni vysvětlit, jak budou věci ve vaší rodině fungovat. Tchýně vaše požadavky přijme snáze, pokud má stejný pohled na věc i její syn.

Svá stanoviska sdělujte tchýni s láskou. Výsledkem má být vzájemná spolupráce a život, kdy nikdo neomezuje toho druhého. Vyskytnou-li se nové skutečnosti, například narodí se vám dítě, přestěhujete se, potřebujete nějak jinak změnit životní styl, hned si s partnerem sedněte a pohovořte si o tom, jak by tchýně měla v nové situaci působit, co by měla dělat, co naopak nechcete, jak často se s ní budete stýkat atd. Jasná pravidla dělají jasné a čisté vztahy. Neporušujte vzájemné dohody.

Spolupracujte a neodmítejte pomoc

Nemáte-li dosud děti, tato rada se vám může jevit jako zbytečná. Rodinné vztahy se řídí ještě poměrně snadno, pokud ještě nemáte děti. V takovém případě jste mnohem svobodnější. Avšak s ohledem na budoucnost není rozumné se od tchýně zcela distancovat. To pochopíte v okamžiku, kdy do vašeho života přijdou děti. Rodinné vztahy se příchodem vnoučátek většinou více zintenzivní.

Už nebude stačit pár zdvořilostních návštěv do roka. Tchýně bude chtít pravděpodobně trávit s vámi a vaším dítětem více času. A to může být dobré i pro vás. Máte-li děti, víte velmi dobře, jak se tchýně občas hodí. Pokud se na ni můžete spolehnout a víte, že jí děti můžete svěřit, když jsou nemocné nebo máte jiné povinnosti, pak se tchýně může stát i vítaným společníkem. Naučte se přijímat její pomoc. Dobrou spolupráci oceníte v okamžiku, kdy se narodí děti.

Jak vyjít s tchýní? Hledejte pozitiva

Nic na světě není jen černé nebo bílé. Tchýně se možná občas chová tak, že byste ji radši neviděla. Vy ale také nejste bez chyby. A i ona vás musí přijmout. Možná i ona měla trochu odlišné představy o své snaše. Ale na každém člověku je něco dobrého. Každý, i tchýně, vás může obohatit. Zkuste na ní hledat to dobré a nezaměřujte se přehnaně na její nedostatky. Občas ji pochvalte a najděte nějaký vztyčný bod, který bude pro vás obě společný, něco, v čem si budete rozumět. Hledejte to, v čem si porozumíte, ne to, co vás bude rozdělovat. Zamyslete se nad tím, že možná vůbec není náhoda, že vám do života přišla právě tato tchýně. Rodinné vztahy bývají největší učební látkou života.

Buďte svá, ale zdvořilá

Nejdůležitější je vaše jednání, které by mělo být asertivní, ale zároveň zdvořilé. Tchýně by měla znát vaše hranice a měla by se naučit respektovat vás jako osobnost, která ví, co od života chce. Není špatně, že si život představujete jinak, než vaše tchýně. Dělejte věci po svém, ale nechte si poradit. Zkuste vzít názory a rady tchýně občas v úvahu. Svá stanoviska sdělujte tchýni jasně, ale nebuďte příliš razantní.

Komunikujte na přátelské bázi, snažte se respektovat jedna druhou a nezapomeňte, že tato bytost, která vám někdy tak leze na nervy, vychovala vašeho partnera a připravila jej pro život s vámi. Bez ní byste tak skvělého partnera neměla. Nejtěžší je vše dobře zkombinovat. Uhájit si své tak, abyste si tchýni nepostavila proti sobě. Pokud je to problém a není možné dosáhnout vzájemné shody, vždy to řešte se svým partnerem. Budete-li sama stát proti tchýni i partnerovi, bude vaše pozice velice slabá a svého nedosáhnete. Pokud jde o rodinné vztahy, určitě se vyplatí být dobrým taktikem a diplomatem.

Nic nefunguje? Svět se nezboří!

I když se snažíte sebevíc, na harmonický vztah s tchýní musí být dva. Vy sama to zařídit nemůžete. Pokud na straně tchýně není dobrá odezva ani snaha se s vámi spřátelit, vyslechnout vás a najít společné řešení, skvělý vztah mít asi nikdy nebudete. V nejhorším případě si možná budete muset připustit i tuto variantu. Jsou typy osobností, se kterými se vyjít nedá, a to se netýká samozřejmě jen tchýní. Pak může být zbytečné a vysilující snažit se o nemožné za každou cenu.

Pokud jste vyzkoušela s dobrým úmyslem vztah s tchýní zlepšit, ale skutečně to nejde, přijměte to a zařiďte se podle toho. Odstěhujte se, stýkejte se s ní co nejméně a držte si ji od těla. Ne každému je dáno mít báječný vztah s tchýní. Snažte se pak hlavně o to, aby vás pochopil váš partner a aby vaše rozepře s tchýní neovlivnily vztah vás dvou, který je ze všech nejdůležitější.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Gestalt terapie pomůže vytříbit životní cíle. Objevte psychoterapeutickou metodu, která používá koncept „tady a teď“

Gestalt terapie jakožto forma psychoterapie není mezi lidmi až tak moc známá. Přitom mívá skvělé výsledky zejména s ohledem na seb...

Moc podvědomí: Příběhy, které vás mohou inspirovat k životní změně

Moc podvědomí je vskutku závratná. Jenže málo lidí si tento fakt uvědomuje. Lapeni jsou do svých dávných strachů a marně se jich snaží zbavit. Proč je tak složité přeprogramovat naši nevědomou mysl? A kam až vá...

Deprese i špatnou náladu mohou zahnat netradiční terapie. A budou vás bavit!

Ve chvíli, kdy nám není zrovna do smíchu, hledáme různé cesty a terapie, které nám pomohou nepoddat se špatným náladám. Dramaterapie, muzikoterapie, arteterapie – to vše nám může být velmi k užitku. Zažeňte dep...

Pláč a jeho očistná moc. Proč jsou slzy tak důležité?

Pláč je přirozenou reakcí organismu. Dochází k němu zejména při zvýšené emoční zátěži. Slzy se však mohou vyskytnout i v případě, že byl dotyčný vystavený nějakému silnému alergenu, či chemické látce. Vědci dok...

Sociální vazby můžete podpořit i společným poslechem hudby

Kvalitní sociální vazby jsou pro člověka velmi důležité, neboť díky nim může pociťovat bezpečí, sounáležitost, porozumění i lásku. Obecně existuje hned několik způsobů, jak je můžete posilovat. Jedním z nich je...

Spřízněné duše mívají silné duchovní spojení. Poznejte typy spříznění a najděte se v jednom z nich!

Pojem spřízněné duše je skloňován ve společnosti ve všech pádech. Dokonce panuje obecné dogma, že každý hledá v životě tu svou, je...

Zklamání v přátelství může zanechat hlubokou ránu na duši. Jak se s ním co nejlépe vyrovnat?

Zklamání v přátelství představuje velmi složitou situaci, která má zřídka kdy nějaká řešení. V momentu, kdy jste zrazeni někým, ko...

Důvěryhodný člověk: Poznejte jej podle typických rysů a vyhněte se zklamání!

Důvěryhodný člověk není ani zdaleka samozřejmostí ve všech mezilidských vztazích. Ve společnosti se totiž vyskytují i lidé, kteří nějakým způsobem maskují své skutečné pocity, věří fámám, či je dokonce podporuj...

5 tipů, jak udržet svou pozornost

Chtělo by se říct, že káva, káva, káva, káva, a ještě jednou káva, avšak i ta má své limity. Navíc, při nadměrném užívání i tento lahodný mok se stává více jedem než „lékem“, jak by řekl Paracelsus. Pozornost l...

Zlobí vás paměť? Vyzkoušejte byliny na zlepšení paměti

Paměť zlobí snad každého. A znáte to – čím jsme starší, tím horší to je. Není na tom však nic neobvyklého. Paměť trápí už většinu lidí středního věku. Pokud je to v normě, nemusíme se ničeho obávat, přesto ale ...

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Nová práce vás nemusí stresovat. Inspirujte se tipy, jak překonat nervozitu a úzkost

Nová práce bývá často nadějí na lepší zítřky. Může ovšem představovat i určitý stres, který je naprosto normální u každého, kdo mě...

Záchvaty vzteku se mohou vyskytnout i u dospělých. Jak se jim úspěšně ubránit?

Záchvaty vzteku bývají obvyklé v dětství a dle psychologů nejsou ničím nenormálním. Daly by se také nazvat jakousi běžnou součástí vývoje dítěte. Ti nejmenší se teprve společensky přijatelnému chování učí a neu...

Duševní zdraví může ovlivnit do značné míry i jídlo. Jaké potraviny preferovat?

Duševní zdraví souvisí velmi úzce se skladbou jídelníčku, ačkoliv se o této skutečnosti příliš nehovoří. Jedno je však jisté, skla...

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Relaxační techniky, které spolehlivě eliminují stres: Pusťte se do nich a zklidněte mysl i tělo!

Relaxační techniky vám mohou pomoci eliminovat nakumulovaný stres. Taktéž vám zlepší kvalitu života, pakliže se léčíte s nějakou n...

Ticho léčí a regeneruje neurony. Kde ho v uspěchané civilizaci hledat?

Ticho léčí, o tom nelze pochybovat. Kde ho ale v hektické době plné neustálých stimulů hledat? Leckdy jej nemůžeme dohnat ani ve volné přírodě, kde se pohybuje čím dál více dalších lidí. Naskýtá se tu však jedn...

Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu

Smích léčí, říká se. A možná je na tom hodně pravdy. Je až překvapivé, že pohroma, která zachvátila planetu se zaměřuje právě na dýchání a plíce, tedy symbol naší radosti a svobody. Nenechte se obrat o prostřed...

Ranní meditace zklidní mysl a dodá energii na celý den

Ranní meditace vás dokáže na počátku dne pozitivně naladit. Díky ní můžete zvládnout daleko více činností než obvykle. Vaše mysl se zharmonizuje a posílí. Jen tak něco vás tedy nerozhází. Pravidelné meditování ...

Diogenův syndrom se nevyznačuje pouze chorobným sběratelstvím: Jak ho poznat a utnout včas?

Diogenův syndrom je porucha chování, která nejčastěji postihuje starší dospělé nezávisle na pohlaví. Její hlavní charakteristikou ...

Naučte se správně dýchat. Hluboké dýchání potlačí stres a zmírní příznaky chronických onemocnění

Když chceme žít zdravěji, snažíme se lépe jíst, hýbat, pečujeme o spánkovou hygienu a celkově více dbáme na svůj životní styl. Čas...

Závislost na nakupování: Jak ji poznat a navždy vystrnadit ze života?

Závislost na nakupování neboli oniománie je, dá se říct, jednou z nejpřijatelnějších závislostí ve společnosti. Navenek nemusí působit jako problém, závislému ale může nadělat mnoho nesnází v životě. Pokud chce...

Máte výkyvy nálad nebo umíte své rozpoložení držet na uzdě? Metody, které vás srovnají

Výkyvy nálad či střídání emočního rozpoložení je běžnou součástí života. Hojně se vyskytují především v období puberty, těhotenstv...