Řeřišnice luční /Cardamine pratensis/

img

Řeřišnice luční – popis

Řeřišnice luční je vytrvalá, 15 - 40 cm vysoká léčivá bylina. Přízemní listy za květu zachovalé, lodyžní listy s úkrojky nebo lístky vždy přisedlými, okrouhlými, eliptickými, úzce podlouhlými až čárkovitými. Korunní lístky narůžovělé, růžové až fialové, zřídka čistě bílé. Plody jsou šešule.

Řeřišnice luční – léčivé účinky

V 18. století se řeřišnice luční doporučovala proti kurdějím a později se zjistilo, že obsahuje velké množství vitamínu C. Má také expektorační vlastnosti (usnadňuje odkašlávání). Listy chutnají podobně jako listy potočnice lékařské a jsou výborným vitamínovým doplňkem jarních salátů. Obsahuje hořčičný olej, hořčinu a vysoký obsah vitamínu C. Dříve užívána jako léčivka, dnes však již jen zřídka.

Použitelné části řeřišnice luční: kvetoucí nať

Období květu: duben až květen

Řeřišnice luční – použití a pěstování

Řeřišnice luční je bez hospodářského významu, dříve se její mladé listy sbíraly časně z jara na salát jako jeden z prvých zdrojů vitamínu C nebo se používala jako koření do zeleninových jídel či sýrů. Listy jsou významnou potravou pro larvy běláska řeřichového (Anthocharis cardamines) a běláska řepkového (Pieris napi). Řeřišnici luční najdeme na hlinitých půdách, které jsou provlhčené spodní vodou. Roste na loukách, v příkopech, na březích potoků nebo na náplavách. Na rostlině je často možné zpozorovat útvary z pěny. Vytvářejí ji drobné pěnodějky, které nasávají šťávu z rostliny, kterou napění. Pro vysoký obsah vitamínu C se mladé listy používají na přípravu jarních salátů.

Tip: Nálev

Hrst sušené natě zalijeme 200 ml horké vody, podáváme 2x denně.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.