Rehabilitace po operaci endoprotézy kyčle

Kloub před výměnouV poslední době čím dál více pacientů podstupuje operaci kyčelního kloubu, který je nahrazen totální endoprotézou. S neustále přibývajícími lidmi, kteří mají kyčelní kloub nahrazen touto endoprotézou, vyvstává otázka ohledně kvalitní a účinné rehabilitace, která by minimalizovala následky ze samotného chirurgického výkonu, a tak navrátila pacienta zpět do každodenního života. 

Proč dochází k operaci kyčelního kloubu?

Operaci a nahrazení kyčelního kloubu totální endoprotézou podstupují lidé, kteří po dlouhá léta trpí bolestmi zmíněného kloubu, znepříjemňuje ji to jak osobní, tak i společenský život a chtějí zachovat hybnost zdravého kloubu.

Co je to totální endoprotéza?

Endoprotéza kyčelního kloubu je operace, při které se nahrazuje celý kloub nebo jeho část cizím materiálem. Díky této operaci je možné pacientovi navrátit anatomickou osu operované končetiny, zajistit tak stabilitu kloubu, zlepšit funkci nohy a odstranit veškerou bolest.

Proč po operaci provádět rehabilitaci?

Rehabilitace kyčelního kloubu je opravdu důležitá, neboť toto cvičení přispívá ke zpevnění tkání a svalů a zlepšuje adaptaci organismu na umělý kloub. Jinými slovy rehabilitace má zásadní vliv pro následnou kvalitu života pacienta.

Po operaci, kdy byla provedena endoprotéza, se v časné fázi provádějí různá dechová cvičení, cévní gymnastika nebo cvičení svalů stehen. Rehabilitace prováděné v nemocnici nejsou zaměřená jen na cvičení, ale pacienti se zde také učí, jak správně ulehat do lůžka a také jak z něj vstávat.

Používání berlí

Po operaci člověk na rehabilitaci rovněž učí chůzi na vysokých podpažních berlích, u které je zapotřebí odlehčovat operovanou končetinu. Při používání berlí nedochází prakticky k žádnému zatížení operované končetiny. Při používání berlí je důležitá opora, to znamená, že berle musí být přiměřeně vysoké dle Vaší tělesné výšky.

Po operaci kyčelního kloubu je důležitý odpočinek. Noha by se neměla přetěžovat, takže omezte dlouhodobá stání.

Endoprotéza

Pooperační cvičení

Nezbytnou částí léčebného režimu je také pravidelné každodenní cvičení. Doporučujeme cvičit vsedě nebo vleže. Důležité je vykonávat cviky přesně uvedených pokynů, proto se tyto cviky ze začátku učte před zrcadlem. Zpočátku všechny cviky opakujte třikrát a postupně počet opakování navyšujte.

Nejlepší je ranní cvičení, které slouží k rozhýbání kyčelního kloubu. Pokud však dáváte přednost odpolednímu nebo večernímu cvičení, zaměřte se na obtížnější cviky.

Cviky vleže na zádech

Existuje několik účinných cviků, které se provádějí na zádech. Zde Vám popíšeme pár z nich:

  • Stahování hýždí – vleže na zádech vždy zhruba na 5 sekund stáhněte hýždě k sobě, které následně na 10 až 15 vteřin povolíte
  • Přitahování končetin – přitahujte si k břichu nejprve levou končetinu a po pár opakováních vystřídejte s pravou, dávejte pozor na kolenní kloub, který při pokrčení nesmíte vytáčet směrem k rameni, ale spíše k nosu
  • Držení polštáře – vsuňte si mezi stehna a kolena polštář, který díky sevřením stehen držte po dobu 5 sekund, poté zhruba na 10 – 15 sekund sevření uvolněte

Cviky vleže na břiše

  • Zanožování – střídavě zanožujte levou i pravou končetinu, při tomto cviku však musí slabiny zůstat přitisknuty na podložce
  • Stahování hýždí – při ležení na břiše proveďte stejný cvik se stahováním hýždí jako při ležení na zádech, hýždě stáhněte na dobu 5 sekund, a poté opět na 10 – 15 sekund povolte
  • Zvedání trupu – při nádechu zvedněte trup vzhůru a po výdechu ho opět položte, párkrát opakujte

Kromě pravidelného cvičení doporučujeme začít chodit na plavání, které posiluje svaly a zvýší odolnost a výkonnost celého organismu.

Čeho se po operaci kyčle vyvarovat?

Každý pacient se musí po operaci kyčelního kloubu vyvarovat třem pohybům a to ohnutí kyčle nad 90º, překřížení operované končetiny přes osu těla a nohou rotovat zevně. Tím by mohlo dojít k vykloubení nebo jinému poškození endoprotézy. Operovaná končetina nesmí být samozřejmě také příliš zatěžována. Celková rekonvalescence se pohybuje od 3 do 6 měsíců. Po uplynutí této doby je možná již plná zátěž na operovanou končetinu.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 11237x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

MAHA NARAYANA olej 750ml

MAHA NARAYANA olej 750 ml, Link Naturals Products Masážní olej dle ájurvédské…

Cena: 999 Kč

AKTIVNÍ DLOUHOVĚKOST BIO 60kps.HN

Gudiči neboli Amrita v kapslích Podporuje obranyschopnost, metabolismus lipidů,…

Cena: 239 Kč

HALDIKA 60kps. HN

 Kurkuma, Brahmi a Kajenský pepř v jedinečné kombinaci Kurkuma je velice…

Cena: 239 Kč

COLLALLOC - mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Cena: 599 Kč

NO DOL Termo polštářek ESI

Ulevuje od bolesti, chladí nebo hřeje Polštářek naplněný gelem držící…

Cena: 196 Kč

NO DOL náplasti ulevující od bolesti 5ks…

Nová receptura založena na vysoké koncentraci (10%) z Ďáblova drápu.…

Cena: 399 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte