Rakovina z pohledu ájurvédy

ajurvédaRakovina zodpovídá za 20% všech úmrtí a její výskyt se neustále zvyšuje. Jakým způsobem pomáhá dávný léčebnýsystém předcházet rakovině nebo ji dokonce léčit?

Jak vzniká rakovina

Dělení buněk umí náš organismus regulovat, přesto v určité fázi začne probíhat nekontrolovatelně a začne negativně ovlivňovat okolní tkáně. Rakovinné buňky se opakovaně dělí, mění svůj tvar a v případě zhoubného nádoru se šíří krví a lymfou do celého těla. Imunitní systém brání organismus a likviduje tyto buňky. Některé uniknou, některé se usadí v oslabené tkáni s nízkou imunitou a začnou se množit. Na tomto místě tak vznikají metastázy a rakovina se rozvíjí.

Příznaky rakoviny

Příznaky rakoviny jsou trojího druhu. Jednak to jsou tzv.místní příznaky, kdy se nádory objevují na typickém místě a způsobují obtíže charakterické pro toto místo. Podle toho, jak nádory rostou, ovlivňují orgány v jejich blízkosti. Celkové příznaky rakoviny se objevují již v pokročilých stádiích rakoviny a jsou charakteristické oslabením celého organismu a těla. Rozlišujeme ještě příznaky paraneoplastické, kdy nádorové buňky vylučují látky, které ovlivňují děje jinde v organismu.

Co přispívá ke vzniku rakoviny

Podle ájurvédské medicíny si zdraví udržíme tak, že budeme žít v souladu se svojí konstitucí a okolním prostředím. Imunitní systém se oslabuje následkem nesprávné výživy a životosprávy, kdy se přejídáme, jíme často smažená jídla, podléháme stresu a přepracovanosti. Nejprve se objeví alergická reakce, případně poruchy autoimunity. Kdy protilátky začnou napadat vlastní organismus a výsledkem je kolaps imunitního systému.

Rakovina začíná v mysli

Jednou z hlavních podmínek pro vznik rakoviny je dlouhodobě slabé a nedostatečné trávení, které vytváří předpoklad pro tvorbu toxinů, v ájurvédě nazvaných ÁMA. Také nestrávené a hluboko zasunuté negativní myšlenky, pochybnosti o vlastní existenci, sebepodceňování, neláska k vlastní osobě, obavy a strachy se stávají vlastním karcinogenem, mentální ámou.

Strava přispívající k rakovině

Každá buňka je obdařená vlastní inteligencí. Sebedůvěra a víra ovlivňuje každou buňku a podporuje její vlastní inteligenci, správnou funkci a imunitu. Toxiny mohou napadnout organismus také zvenku v podobě karcinogenních látek, které se nachází ve znečištěném ovzduší, potravě apod. a tím se riziko rakoviny zvyšuje. Také tučná jídla a konzumace umělých tuků v jogurtech, margarínech, nasycených tuků v červeném mase, nadbytek cukrů v různých sladkostech plných ztužených tuků, bílého cukru a přejídání - to vše přispívá ke tvorbě toxinů a vzniku rakoviny.

Ájurvédský přístup

V ájurvédě se rozlišuje 56 druhů rakoviny. Podle ájurvédy je neléčitelný jen malý zlomek nádorů. K léčbě se používají různé bylinné přípravky a speciální procedúry. V první fázi se posílí imunita a organismus tím, že se předepisují potraviny a byliny posilující organismus a imunitní systém.

Ve druhé fázi léčby rakoviny se různými prostředky navozuje rovnováha v těle. Pomáhají k tomu speciální ájurvédské masáže. Ve třetí fázi probíhá čištění organismu speciální detoxikační kůrou ze směsi tří bylin. Tato kůra omlazuje celé tělo. Dále se přistupuje k dalším ájurvédským procedurám, s aplikací teplého oleje na čelo a hlavu, což vede ke zklidnění nervového systému.

Více se dozvíte v knize Ájurvéda od Mudr. Freje.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 7103x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.