Pýchavka palicovitá /Calvatia excipuliformis/

Foto: Wikimedia, Autor: Natr

▪ Pýchavka palicovitá - vzhled

Plodnice jsou 7 - 15 cm vysoké a hlava mívá v průměru 10 cm. Na povrchu s jemnými ostrými šupinami. Mladá plodnice je zcela žlutohnědá. Proměnlivá houba ve tvaru i velikosti. Ve svém celku pýchavka palicovitá tvoří jednu plodnici. Přechod k třenové části je vrásčitý. Ve stáří se celá svrchní část rozpadává.

Třeň je krátký, ale většinou dobře vyvinutý. Výtrusový prach je olivově hnědý.

▪ Pýchavka palicovitá - výskyt

Pýchavka palicovitá se vyskytuje v hojném počtu na území severního mírného pásma až do subtropů. Nalezneme ji jak v listnatých, jehličnatých lesích, tak i na loukách. Roste v malých skupinkách v trávě nebo v listovém odpadu. Doba jejího výskytu je od léta do časného podzimu.

▪ Pýchavka palicovitá - vliv na zdraví

Pýchavka palicovitá patří k nejchutnějším a největším pýchavkám. Je to zdravotně prospěšná houba. Někteří lidoví léčitelé tvrdí, že pýchavky obsahují protirakovinné látky. Přestože čerstvé houby jsou tvořeny až 95 % vody a mají nízkou energetickou hodnotu, jejich výživná hodnota je vysoká. Obsahují cukry, bílkoviny, aminokyseliny, minerály a stopové prvky. Tyto látky naše tělo potřebuje.

▪ Pýchavka palicovitá - možnosti využití

Pýchavka palicovitá je poměrně chutná houba a lze ji upravovat na mnoho způsobů. Protože je její pokožka po vaření velice tuhá, je vhodná třeba na řízky. Větší houba se může podobat pýchavce dlabané a menší vzrůst houby zas pýchavce obecné.

▪ Pýchavka palicovitá - recept

Pýchavky na paprice

4 hrnky oloupaných a na kousky nakrájených mladých pýchavek
2 zelené papriky
4 lžíce tuku
1 cibule
1 lžička papriky
sůl
vývar z masoxu
1 kelímek zakysané smetany
2 lžíce hladké mouky

Na tuku osmahneme nadrobno pokrájenou cibuli. Přidáme papriku, pýchavky a za občasného podlévání vývarem dusíme asi 15 minut. Poté vmícháme na nudličky pokrájené papriky, osolíme a dusíme, až papriky změknou. Zalijeme smetanou, ve které jsme rozkvedlali mouku, a ještě krátce povaříme.

 


Stáhnout v PDF

Přečteno: 924x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.