Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

Psychosomatika: Termoregulace aneb tepelné hospodářství našeho těla

Srpen je měsíc, kdy bychom se měli zaměřit na naši termoregulaci. Tedy oblast, se kterou standardní medicína víceméně nepracuje. Cestou může být psychosomatika. Ta nabízí odpovědi tam, kde standardní medicínské postupy z různých důvodů již nepřináší kýžený efekt nebo pomoc. Paradoxně může dokonce dojít k situaci, kdy jste medicínsky naprosto zdrávi, ale vy se tak necítíte. Psychosomatika pracuje s tělem jako celkem, neodděluje jeho jednotlivé části, ale naopak si všímá souvislostí. Základní myšlenkou zde je, že naše psychika ovlivňuje chod těla, stejně jako stav těla ovlivňuje naši psychiku. Takže, co konkrétně udělat pro své zdraví v srpnu?

Čtěte také:

Na otužování není pozdě v jakémkoliv věku

Tepelné hospodářství pod vedením přírody

V prvé řadě je třeba si uvědomit, co znamená srpen. Je to vrchol léta. Vše zraje, dostává se do „vrcholné“ síly, sklízíme plody své práce, je to období hojnosti. Teploty alespoň v první polovině šplhají ke svým maximům, aby je následně vystřídaly teploty podstatně nižší. V druhé polovině naopak často přichází ochlazení a častější deště. Výjimkou není ani situace, kdy se během několika dní teplota zhoupne v řádu několika stupňů. Na dovolenou tedy bereme nejen plavky, ale i kvalitní podzimní výbavu. A vše často pravidelně po dnech střídáme. Příroda nám však tímto způsobem ukazuje, že i my bychom měli naučit své tělo zdravě reagovat na vnější podněty.

Psychosomatika v srpnu

Normální tělesná teplota, která zaručuje optimální fungování našeho organismu je 35,5–37 °C. Termoregulaci můžeme dle medicínského hlediska rozdělit na hormonální (zde hrají roli zejména hormony produkované nadledvinkami a štítnou žlázou) a nervovou (reguluje pocení). Pokud je termoregulace narušena, snižuje se i naše odolnost vůči vnějším vlivům, včetně patogenů. Jednoduše nereagujeme včas nebo přiměřeně. Pokud tepelnou regulaci těla nezvládáme, ani náš imunitní systém nefunguje hladce.

Příznaky, že naše termoregulace není v pořádku:

  • „Návaly“ horka a zimy.
  • Pocity slabosti (motá se nám hlava nebo se objevují časté bolesti).
  • Nadměrné pocení.

7437 

Termoregulace: Co o ní říká psychosomatika

Správná reakce na okolní situaci není tak snadná, jak se na první pohled může zdát. Studené ruce a nohy či spaní v ponožkách není tak docela „v pořádku“, i když to dělá mnoho žen a bere se to jako fakt. Ani „trpění vedrem“ při venkovní teplotě 20 °C není standardem. Psychosomatika termoregulace naznačuje následující:

  • vnitřní chlad je spojován s nedostatkem životní radosti, spontaneity či vřelosti. Může nám chybět příjemná společnost anebo i situace (například jsme se vzdali nějaké činnosti, kterou jsme měli rádi). Začněte tím, že přestanete popírat/bránit se svou citlivost. Zkuste dávat více prostoru intuici.
  • horkost v těle psychosomatika termoregulace bere jako znamení zastavit se. Jste jednoduše natlakovaná sopka před výbuchem (navenek můžete působit samozřejmě jako jemně jako víla). Zklidněte dech. Nadechněte se a poté vydechněte či vykřičte svůj vztek, napětí, frustraci, kterou můžete cítit. Klidně si vezměte polštář, který vaši zátěž unese. Zkuste krok za krokem se učit dát životu trochu volnosti a vpustit do něj překvapení, nesnažte se zavděčit a dělejte si čas na sebe.

Termoregulace: Co udělat pro svou kondici?

  • Hýbejte se. Pohyb je pro zdraví nezbytný, vedle prevence kardiovaskulárních chorob i potíží s pohybovým aparátem či žilními obtížemi dokonce snižuje i riziko vzniku rakovinného bujení.
  • Posilujte játra. Psychosomatika o játrech tvrdí, že uchovávají naši agresivitu, zlost, vztek. Zkuste tedy během tohoto období nejen pracovat na odpuštění „starých hříchů“, ale také brát život více s humorem (nikoli jedovatým) a vnímat krásu kolem sebe.
  • Solte méně.
  • Vyzkoušejte koupání v řece nebo potoku. Tekoucí voda je velmi živá, nejen pohybem, ale i teplotou. Na rozdíl od rybníků a jiných stojatých vod (včetně bazénů) bývá i chladnější, což je skvělé nejen pro naše tělo, které následně necháte vyhřát na slunci, ale i pro pokožku a trénink termoregulace.
  • Dodržujte zdravý pitný režim.
  • Rozpohybujte lymfu. K tomu jsou vhodné i lymfatickém masáže. Je důležité si uvědomit, že právě lymfatický systém odvádí z těla toxiny, ulevíte tím i játrům.
  • Upravte jídelníček. Stále ještě je hodně sezónního ovoce a zeleniny, zařaďte ochlazující potraviny (meloun, maliny, meruňky, ostružiny, salát, brokolice, cuketa, okurky) třeba ve formě smoothies. Zkuste do jídelníčku včlenit jáhly, různé klíčky či kuskus a zkuste omezit maso, případně zařadit ryby (losos, sardinka, tuňák). Hlídejte si dostatečné množství minerálů (hořčík, vápník, zinek…).

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.