Proces truchlení je u každého individuální. Ne všichni si projdou všemi pěti fázemi smutku.

5 fází smutku aneb Jak funguje model Kübler-Rossové v těžkých životních situacích

Už jste slyšeli o tom, že existuje 5 fází smutku? Ty před lety sestavila švýcarská psychiatrička Elisabeth Kübler-Rossová do jakéhosi modelu, který vycházel ze zkušeností v péči o nevyléčitelně nemocné. Ovšem s odstupem času je proces truchlení používán i na jiné složité životní situace, nejen umírání. Mezi ně lze zařadit například rozvod, rozchod nebo traumata z dětství.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové byly mnohokrát kritizované, neboť se nedá paušalizovat, že všichni si jimi skutečně projdou. Sama psychiatrička kdysi poznamenala: "Fáze nejsou lineární. Jeden může prožít pouze dvě fáze z pěti a druhý žádnou z nich." Nyní se tedy pojďme podívat na to, jak se lidé smiřují s těžkostmi…

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE POPÍRÁNÍ

5 fází smutku podle Kübler-Rossové začíná popíráním jisté skutečnosti (smrti blízkého člověka, nevyléčitelné nemoci, rozchodu), které je vlastně sebezáchovné. Může pomoci vašemu mozku vstřebat šokující situaci, která vámi ze své podstaty otřásla. Je to období, kdy si změny ve svém životě nepřipouštíte. Máte pocit, že všechno je tak, jak bylo předtím. Možná si také dáváte falešné naděje a udržujete se záměrně v jakési letargii. Ke konci fáze přestáváte popírat a vaše rány na duši se začnou hojit. S tím mohou přijít i intenzivní emoce.

Čtěte také:

Úmrtí v rodině je potřeba dítěti podat citlivou formou. Jaký přístup zvolit?

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE HNĚVU

Přechod z nadějeplného snění do reality může být dost krutý. Právě v této fázi se objevují první známky toho, že si začínáte uvědomovat složitost své situace. A zcela logicky se zlobíte na všechny a všechno bezdůvodně. Říkáte si, čím jste si to zasloužili nebo, že život není fér. Hledáte zkrátka a dobře viníka kolem sebe. Psychologové říkají, že potlačování hněvu není správné. Je totiž přirozenou součástí srovnávání se složitou životní záležitostí a 5 fází smutku by bez něj nebylo kompletních. Avšak je potřeba tuto emoci ukočírovat, abyste zbytečně neranili své okolí.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE SMLOUVÁNÍ

Ve fázi smlouvání si můžete dávat tzv. falešné naděje. Chcete se dostat jako zázrakem zpět na začátek, do doby, kdy jste žádný smutek ještě neřešili. Jste ochotni udělat snad cokoliv, aby všechno bylo zase normální. Často vám na mysli může v třetí z pěti fází smutku vytanout otázka: „Co kdyby?“ Ptáte se sami sebe, proč k tomu všemu došlo – když vlastně nemuselo při včasném zásahu. Tak ale obelháváte jen sami sebe. Skutečnost je taková, jaká je.

Během procesu smiřování se ve vás budou zřejmě pocity střídat.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE DEPRESE

Všechny dosud potlačované emoce se derou na povrch. Ve čtvrté z pěti fází smutku se ocitáte v depresivních náladách, nic vás nebaví, cítíte vnitřní tlak, všechno máte v mlze a nedokážete téměř ani vstát z postele. Jste prostě ochromeni a najednou stojíte tváří v tvář bolestné situaci. Uvědomujete si, že k smutné události, s kterou bojujete, skutečně došlo.

5 fází smutku podle Kübler-Rossové: FÁZE SMÍŘENÍ

5 fází smutku je zpravidla zakončeno smířením – v případě úmrtí blízkého člověka se však nejedná o to, že si řeknete: „Je to v pořádku, můj milovaný člověk zemřel.“ ale o to, že sami sobě dokážete říct: „Ano, zemřel/zemřela, ale já budu v pořádku.“ Je to nesmírně důležitý krok k tomu, abyste začali žít opět normálně, jinak vás to semele. Stýkejte se s blízkou rodinou, s přáteli, povídejte si o svých problémech i radostech, věnujte se svému koníčku, nebo si nějaký vytvořte a snažte se jít dál…

Ať už projdete všemi 5 fázemi smutku nebo jen několika z nich, vždy mějte na paměti, že na nic byste neměli být sami. Když si nemáte s kým pohovořit o svých pocitech, nebo je prostě nezvládáte zpracovat, neobávejte se navštívit psychoterapeuta nebo psychologa a vypovídejte se. Uleví se vám…

Zdroj: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.