Tonutí - první pomoc

Tonutí

Voda je jedním ze živlů, který je nám bližší než ostatní, protože lidské tělo je složeno až z 80% (především u malých dětí) z této životodárné tekutiny. Nedostatečný pitný režim nám může způsobit dehydrataci organismu a v horším případě i smrt. Na to bychom měli pamatovat především v létě a při sportu, kdy se z naší pokožky odpařuje více vody než obvykle. Na prudkém letním sluníčku nám hrozí úpal (přehřátí organismu) a tepelné vyčerpání (větší ztráta tekutin a následné křeče), které jsou obzvlášť nebezpečné v kombinaci s pobytem ve vodě. I zkušený plavec se může začít topit, proto buďte obezřetní a nepřeceňujte své síly, především pokud máte nějaké zdravotní omezení.

První pomoc při tonutí

Pokud se stanete svědky tonutí, nečekejte, že pokaždé uslyšíte volání o pomoc. Tonoucí buď rychle polyká a vdechuje vodu, což je často doprovázeno rychlým vynořováním a zanořováním (vlhké tonutí), nebo dojde k zástavě dýchání z důvodu stažení hrtanu a ke ztrátě vědomí (suché tonutí). Než se rozeběhnete někoho zachraňovat, tak byste měli
znát několik doporučení, protože v tu chvíli dáváte do hry i svůj život:

  • Záchrana při tonutí se nejlépe provádí z loďky (případně motorového člunu), kdy můžete topícímu se hodit kruh, podat mu tyč nebo ho nechat, aby se zachytil okraje loďky. Nikdy mu nepodávejte ruku! Mohl by vás stáhnout s sebou do vody, protože ho ovládá panický strach a má neskutečnou sílu.
  • Pokud jste dobrý plavec a nemáte k dispozici žádné záchranné pomůcky, tak se snažte připlavat k tonoucímu zezadu a chytněte ho oběma rukama za bradu tak, aby byl v pozici na znak. Hlavu mu držte nad hladinou a pozadu pomocí nohou doplavte ke břehu.
  • Po vytažení z vody tonoucímu prohlédněte dutinu ústní a vyčistěte ji od listí, bahna atd., pokud došlo k zástavě srdce, zahajte srdeční masáž, dokud se neobnoví životní funkce nebo nepřijede záchranná služba, kterou je nejlépe volat před samotným skokem do vody.
  • V případě bezvědomí bez jiných komplikací uložte zachráněného do stabilizované polohy, aby nedošlo k udušení zvratky a přikryjte ho dekou nebo oděvem.

Vždy je výhoda, jestliže jste na záchranu alespoň dva, můžete si tak lépe rozdělit role. Zatímco budete někoho vytahovat z vody, ten druhý může přivolat záchrannou službu, což může zvýšit naději na přežití. Při resuscitaci mějte na paměti, že je mnohem důležitější provést kvalitní srdeční masáž bez umělého dýchání, především pokud máte obavy
z vlastní infekce, než se vydat příliš brzy ze svých sil, to platí hlavně v případě, že jste na záchranu sami.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

První pomoc

Předávkování drogami

K předávkování drogami dochází nejčastěji proto, že si osoba vzala…
další témata >

Záchvaty

Předávkování drogami

K předávkování drogami dochází nejčastěji proto, že si osoba vzala…
další témata >

Poranění od zvířat

Jak vytáhnout klíště

Návody na to, jak odstranit klíště, se stále mění. Již dávno neplatí…
další témata >

Krvácení

Žilní krvácení

Krvácení je ztráta významného množství krve v krátké době.  Celkový…
další témata >

Homeopatická první pomoc

Homeopatická první pomoc - základní…

Jeden ze způsobů využití homeopatie, je akutní homeopatie, kterou lze velmi…
další témata >

Úrazy

Dopravní nehoda

Svědky dopravní nehody se v dnešní době může každý z nás stát…
další témata >

Otrava (intoxikace)

Otrava léky

Otrava léky patří k poměrně častým druhům intoxikace u nás. K otravě…
další témata >

První pomoc pro děti

Vysoká horečka u dětí

Když dítěti stoupá horečka, každý rodič obvykle ihned znejistí a…
další témata >