Hypoglykémie

img
10. 06. 2016 Přečteno: 3370x

Hypoglykémie je stav prudkého poklesu hladiny cukru v krvi. Ti, co trpí cukrovkou (diabetes mellitus), tento stav často dobře znají. Hypoglykémie je totiž nejčastějším průvodním jevem inzulinové léčby. Pacienti, kteří jsou léčeni podáváním inzulínu, musí svoji hladinu cukru v krvi neustále hlídat, nesmí udělat dietní chybu, ani se příliš fyzicky vyčerpávat. Jakmile některý z faktorů podcení, stav hypoglykémie může přijít velice rychle. A pokud máte člověka s cukrovkou ve svém okolí, tak byste rozhodně měli vědět, jak poskytnout první pomoc při hypoglykémii.

Snížení hladiny cukru v krvi je obávaným problémem každého cukrovkáře. Projevy hypoglykémie se dostavují už při poklesu cukru v krvi pod 3 mmol/l. Některé osoby na stavy hypoglykémie trpí více, některé méně. Na takto nízkou hladinu cukru v krvi je potřeba ihned reagovat.

Stav hypoglykémie totiž může skončit až ztrátou vědomí. Stav hypoglykémie je mnohem častějším jevem, než je stav hyperglykémie (opačný stav vyvolaný nepřiměřeně vysokou hladinou cukru), proto je důležité vědět, jak nejlépe a nejrychleji v takovém případě poskytnout první pomoc.

Hypoglykémie - příčiny

  • onemocnění cukrovkou (hypoglykémie se ale může vyskytnout i u jedinců, kteří tímto onemocněním netrpí)
  • příliš vysoká dávka inzulínu
  • nadměrná fyzická zátěž, vyčerpání
  • dietní chyba, v důsledku které chybí cukr v organismu (dlouhé hladovění)
  • nedostatečný příjem potravy po aplikaci inzulínu
  • alkohol

Vždy je důležité příčiny hypoglykémie důkladně analyzovat, poučit se z případné chyby tak, abychom snížili riziko vzniku dalšího poklesu glykémie.

Hypoglykémie - příznaky:

Hypoglykémie má spoustu nepříjemných projevů. Stav hypoglykémie se dostavuje velmi rychle, často během pár minut. Bohužel k němu často dojde i bez varovných signálů. Dlouho léčení diabetici někdy ztrácí typické příznaky hypoglykémie. Projevuje se ale většinou takto:

  • bolest hlavy
  • závrať, bledost
  • studené pocení
  • třes, slabost
  • bušení srdce (palpitace, tachykardie)
  • mravenčení a brnění
  • snížená citlivost končetin
  • nevolnost až zvracení
  • zvýšená tepová frekvence
  • úzkost a podrážděnost
  • zmatenost
  • poruchy koordinace, obtížná řeč
  • ztráta vědomí

Počáteční příznaky hypoglykémie mohou pozornosti někdy uniknout, nebo se vůbec neobjeví. Rozvinutý stav ale pozná snadno i okolí postiženého. Pacienti jsou nápadně bledí a ospalí, ale mohou se chovat i agresivně. Často uvidíme třes nebo také křeče. Někteří pacienti mohou velice rychle upadnout do bezvědomí.

Hypoglykémie - první pomoc

Pacient při vědomí:

První pomoc v případě hypoglykémie vždy spočívá v rychlém dodání cukrů do organismu! Postiženému podáme například 3 až 5 kostek cukru, sladký nápoj (slazené džusy, Coca-cola a jiné) či jiný zdroj jednoduchých cukrů.

Pacienta nenecháváme bez dozoru a sledujeme jeho stav. Mírná hypoglykémie ustoupí brzy. Pokud při prvních příznacích pacient zkonzumuje 10 až 20g sacharidů (houska, krabice džusu), úprava stavu je rychlá.

Pokud je pacientovi hůře, cítí slabost, třes, potí se atd., doporučuje se zkonzumovat 20 až 30g glukózy (cukr, med nebo hroznový cukr – podáme až 6 čajových lžiček). Někteří diabetici u sebe nosí glukózové bonbony s obsahem glukózy, sacharózy a fruktózy. Jedna pastilka obsahuje dávku cukru o cca 10g.

Pokud pacientovi podáte jednoduché cukry v podobě těchto pastilek, kostek cukru nebo sladkého nápoje, je vhodné doplnit tyto cukry ještě o potravinu s komplexními sacharidy (rohlík, sušenky). Tento postup by měl přinést úlevu nejpozději do 15 minut, kdy by mělo dojít k normalizaci glykémie.

Pacient v bezvědomí:

Člověku v bezvědomí nic nepodáváme ústy! A ihned voláme lékařskou první pomoc na tel. 155! Přestože se jedná o kritickou chvíli, snažte se zachovat klid a najít pacientův průkaz diabetika a případně léky (GlucaGen HypoKit).

Pacienta uložíme do stabilizované polohy s podloženými končetinami, zajistíme teplo a sledujeme základní životní funkce. Nikdy pacienta nenecháváme bez dozoru!

Pokud došlo k zástavě krevního oběhu (pacient nedýchá a má nehmatný tep), zahájíme neprodleně resuscitaci – oživování postiženého nepřímou masáží srdce.

V případě, že se jedná o vážný stav hypoglykémie a tento stav byl potvrzen glukometrem, podává se buďto injekčně do svalu glukagon nebo přímo do žíly roztok glukózy. Někdy mohou glukagon píchnout i příbuzní nebo osoby, které jsou s touto problematikou obeznámeni. Glukagon však neúčinkuje v případech, kdy pacient dlouho hladověl. Tam je nutná současná aplikace 40% glukózy do žíly, což musí být provedeno lékařem.

První pomoc – aplikace glukagonu:

Pokud je to nutné, nebo se rozhodnete aplikovat pacientu v bezvědomí glukagon, musíte vědět jak. Těžký hypoglykemický šok může způsobit poškození mozku, rychlá aplikace glukagonu může být žádoucím řešením. Jak bylo ale řečeno výše, účinek glukagonové injekce je závislý na přítomnosti živočišného škrobu v játrech. Při dlouhém hladovění nebo v důsledku velké fyzické námahy nebude glukagon účinkovat, stejně jako v případě, kdy je pacient opilý. Jak píchnout glukagon?

  • Přípravek GlucaGen HypoKit najdete v oranžové krabičce. Účinná látka glukagon je ve formě prášku. Balení obsahuje injekční stříkačku a vodný roztok.
  • Vodný roztok je potřeba smíchat s práškem a protřepat. A až pak natáhnout do injekční stříkačky.
  • Glukagon se aplikuje do svalu (např. stehenní). Lze píchnout i přes oděv.
  • Pokud se postižený po aplikaci glukagonu probere a je schopen jíst a pít, podáme mu nejprve sladký nápoj, poté i vhodné potraviny.
  • Pokud se postižený z hypoglykemického šoku neprobere, voláme neprodleně rychlou lékařskou pomoc na tel. 155.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se jí rychle zbavit

Mezi nejčastější příčiny otravy jídlem patří špatná tepelná úprava, skladování nebo nedostatečná hygiena. Potraviny samy o sobě obsahují neškodné…

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do…

Opaření

K opaření dochází velmi často při koupání dětí. Dle současných výzkumů jsou nejvíce ohroženy děti do pěti let, přičemž nejvíce dětí se opaří do dvou…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Otrava jídlem – poradíme vám, jak se jí rychle zbavit

Mezi nejčastější příčiny otravy jídlem patří špatná tepelná úprava, skladování nebo nedostatečná hygiena. Potraviny samy o sobě obsahují neškodné…

První pomoc: Vyvrknutý kotník

Vyvrknutý kotník je označení pro úraz kloubu kotníku. Dochází k němu nejčastěji při chybném došlapu nebo při úrazu, kdy se kloub dostane do…

Opaření

K opaření dochází velmi často při koupání dětí. Dle současných výzkumů jsou nejvíce ohroženy děti do pěti let, přičemž nejvíce dětí se opaří do dvou…