Prozkoumejte zajímavá místa a památky v Praze 3

PR článek

prague-1688045_1280Praha - Žižkov

Až někdy budete v Praze, rozhodně nevynechejte návštěvu Žižkova. Tato městská část, která většinově spadá pod Prahu 3, nabízí pestrou kombinaci památek, zajímavých míst a nočního života plného jedinečných barů, hospůdek nebo kaváren, jakou je například oblíbené Coffee54.

Kdysi dávno byl Žižkov převážně dělnickou čtvrtí, která si získala pověst drsné městské čtvrti. Dnes je Žižkov vyhledávanou rezidenční čtvrtí, která by rozhodně neměla uniknout pozornosti žádného turisty. Mezi nejvýraznější žižkovské památky a zajímavá místa patří televizní věž, Armádní Muzeum Žižkov, Národní památník na Vítkově nebo náměstí Jiřího z Poděbrad.

Nejvyšší stavbu v Prahy najdete na Žižkově

Žižkovský vysílač jen tak nepřehlédnete. Vždyť se svými 216 metry jde o nejvyšší stavbu celé Prahy. Jeho výstavba trvala sedm let a skončila v roce 1992. V době svého vzniku mezi tamními obyvateli příliš nadšení nevzbudila. Svým neobvyklým vzhledem a nepřehlédnutelnou výškou navždy změnila panorama Prahy. Postupně se však vnímání žižkovského televizního vysílače změnilo. Výrazně k tomu přispěl například umělec David Černý. Ten na věž instaloval deset velkých lezoucích batolat z bronzu, která mají místo obličejů vývody vzduchotechniky.

Příznivci historie a vojenství by rozhodně neměli vynechat návštěvu Armádního Muzea Žižkov. Tamní expozice postupně mapují působení Čechů a Slováků od první světové války až po druhou světovou válku. Muzeum je rozděleno do tří sekcí. První z nich se věnuje první světové válce a mimo jiné nabízí pohled do československé ústavy. Druhá sekce zobrazuje meziválečné Československo a jeho ozbrojené síly. Třetí sekce se zabývá účastí českých a slovenských vojáků ve druhé světové válce.

Na Žižkově se nachází také největší pražský hřbitov. Olšanské hřbitovy jsou místem odpočinku řady významných českých osobností a obyvatel Prahy. Odpočívá zde například malíř Josef Lada nebo student Jan Palach. Hřbitov je naplněný klidem, zelení a secesními prvky a památkami.

Národní památník na Vítkově připomíná zlomové události českých dějin 20. století

Národního památníku na Vítkově shlíží na Prahu jezdecká socha husitského vůdce Jana Žižky. Součástí památníku je expozice věnovaná zlomovým událostem českých dějin dvacátého století. Výstava postupně zachycuje vznik Československé republiky v roce 1918, mnichovské období spojené se zánikem Československa roku 1939, obnovení země a následný komunistický převrat, Vznik československé federace v roce 1968 a pád komunistického režimu 1989 následovaný rozdělením Československa na dva samostatné státy o tři roky později. Nebudeme prozrazovat, co všechno v rámci expozice uvidíte, zmiňme však například poslední dopisy Milady Horákové.

statue-3168370_1280Vítkov

Náměstí Jiřího z Poděbrad kombinuje památky s posezením u kávy

Není nic lepšího, než spojit návštěvu památek s hezkou a zdraví prospěšnou procházkou. Takovou procházku po Vinohradech byste rozhodně neměli vynechat. Než se však na Vinohrady vydáte, zůstaňte na chvíli na hranici mezi Prahou 3 a 2, konkrétně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Dominantou náměstí je především moderní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, který se nachází přímo uprostřed náměstí. Náměstí jako takové lemují obchůdky a kavárny. Bývá častým dějištěm farmářských trhů, kde zakoupíte kvalitní zemědělské produkty přímo od lokálních farmářů, nebo různých festivalů pod širým nebem.

Zmíněný kostel Nejsvětějšího Srdce Páně svým vzhledem připomíná vlakové nádraží. Jeho návrh má na svědomí slovinský architekt Josip Plečnik. Kostel pochází z roku 1932 a díky svému modernímu pojetí jej lze označit za jednu z architektonicky nejzajímavějších pražských staveb. Kostelu dominuje především robusní věž s velkými průhlednými hodinami.

Nenechte si ujít žádnou památku. Žižkov nabízí příjemné ubytování i kavárny

K vidění je toho na Žižkově skutečně hodně. Tolik zajímavých míst nelze prozkoumat během jediného dne. Aby vám nic neuniklo, doporučujeme pronájem nějakého příjemného ubytování přímo v Praze 3. Za zmínku stojí například hotel Bona Serva, který kromě příjemného ubytování nabízí neopakovatelný výhled na žižkovský park Vítkov či Petřín.

kavarna1Coffee54 Praha 3

Prozkoumávání památek doporučujeme prokládat dobrým jídlem a pitím. A že je na Žižkově z čeho vybírat! Od specialit mezinárodní kuchyně v podobě asijských či orientálních restaurací přes tradiční českou kuchyni až po jedinečné bary, hospody a kavárny, ve kterých na vás čekají chuťově pestré drinky, kvalitní káva nebo poctivé domácí zákusky. Milovníkům italsky připravované kávy obzvláště doporučujeme kavárnu Coffee54, kde si mimo jiné pravidelně pořádají koncerty a různá hudební vystoupení.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte