Přírodní kartáček na zuby neboli miswak: Moderní a ekologický trend čištění zubů

Přírodní kartáček na zuby neboli miswak: Moderní a ekologický trend čištění zubů

Pokud jste si mysleli, že zárukou perfektní péče o zuby a hygienu ústní dutiny jsou klasické zubní kartáčky a pasty, pak pro vás možná bude překvapením, že stejně dobrou službu vám mohou udělat i 100% přírodní kartáčky na zuby. Ty zároveň spolehlivě zastoupí i klasickou pastu.

Čtěte také:

Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

Přírodní kartáček na zuby je větvička z kořene pouštní dřeviny. V orientálních zemích se používá pro péči o zuby od dávných dob. V arabštině se mu říká miswak a je složen z drobných přírodních vláken, které zastanou stejnou práci, jako běžný zubní kartáček. Jeho významným plusem je to, že je přírodního původu a ne ze synteticky vyráběných materiálů. Je tedy pro péči o zuby vhodnější a je šetrnější vůči dásním. 

Rostlina, ze které se přírodní kartáček na zuby miswak získává

Jak vypadá rostlina, ze které se přírodní zubní kartáček získává? Její český název zní Salvadora perská (Salvadora Persica). Je to vzpřímený, stálezelený strom nebo keř. Obvykle dorůstá maximání výšky tří metrů a jeho hlavní kmen je většinou pokřivený. Z něj se vytvoří nesouměrná koruna s převislými větvemi. Má drsnou šedo-hnědou kůru, pod kterou se nachází měkké dřevo žlutobílé barvy. Jeho listy mají špičatý nebo zaoblený vrchol a jejich rozměr je zhruba 3x7 centimetrů. Jejich barva je světle až tmavě zelená, voní po řeřiše anebo hořčici a listy neopadávají.

Stromek nese kulovité plody s peckou uprostřed, mají od bílé přes růžovou až k purpurové barvě. Rostliny se rozmnožují semeny, které ve volné přírodě roznášejí živočichové, kteří se krmí plody Salvadory perské. Ty jsou jedlé i pro lidi, konzumují se syrové, vařené nebo sušené. Jsou sladké, aromatické a mají mírně pikantní chuť. Díky obsahu cukru v plodech se z nich připravují také kvašené nápoje. V orientálním lidovém léčitelství se plodů, listů i kořenů využívá pro léčbu širokého spektra nemocí, od žaludečních vředů  přes revmatismus až třeba ke kapavce. Rostlina je rozšířena téměř v celé Africe a Asii, od Blízkého východu včetně Arabského poloostrova až po indický subkontinet včetně některých přilehlých ostrovů, jako je třeba Cejlon nebo Mauricius. Roste v nadmořských výškách zhruba do 1800 m.n.m.

Jaké zdraví prospěšné látky přírodní kartáčky na zuby obsahují?

Laboratorní testy prokázaly, že přírodní kartáček na zuby miswak obsahuje řadu látek, které prospívají zdravému chrupu. Jde například o následující látky:

  • Fluorid – zpevňuje sklovinu a chrání tak zuby před vznikem zubního kazu
  • Sloučeniny křemíku – jsou abrazivním materiálem, který čistí a bělí zuby a odstraňuje skvrny
  • Kyselina tříslová – stahuje sliznice a snižuje záněty sliznice úst, zejména dásní
  • Pryskyřice – zpevňují a formují vrstvu nad sklovinou a ochraňují zuby proti kazu
  • Alkaloidy – bojují proti rozmnožování bakterií a posilují dásně
  • Těkavé oleje – působí antisepticky a mají skvělé účinky proti nadýmání. Navíc stimulují tvorbu slin, které mají antibakteriální účinky
  • Síra – projevuje se štiplavou chutí a působí antibakteriálně
  • Vitamín C – podporuje hojeni tkání
  • Uhličitan sodný – jeho účinky jsou baktericidní a mírně abrazivní a podobají se účinku zubního prášku
  • Chloridy – až šestinásobné zvýšení koncentrace chloridů působí proti vzniku zubního kamene a také pomáhá odstranit pigmenty ze zubů
  • Vápník – zvýšení koncentrace vápníku pomáhá pevnosti zubů
  • Benzylisothiokyanát (BIT) – kořeny S. persica obsahují olej, který obsahuje látky s protirakovinným účinkem

Přírodní kartáček na zuby 

Jak správně používat miswak?

Na základě výzkumů vědci doporučují používat zásadně čerstvý konec přírodního zubního kartáčku. To znamená odříznout používanou část a na každý den si připravit novou. Po oříznutí větvičky je ji třeba oloupat zhruba na šířku 1 centimetru a šetrným tlakem roztřepit, nejlépe ústy nebo prsty. Tím se uvolní jednotlivá vlákna a větvička dostane podobu kartáčku. Před použitím vždy omyjeme ve vodě.

Přírodní zubní kartáček se používá stejně, jako zubní kartáček klasický. Čistící pohyby by měly směřovat od dásní a nesmíme zapomínat na čištění všech pěti stran, tedy vnitřní, vnější, obou bočních stran a rovněž kousací plošky. K dostatečnému vyčištění zubů potřebujeme pětiminutovou proceduru. Přírodní kartáček na zuby můžeme držet třemi prsty jako pero anebo pěti prsty. Kartáček je možné nosit s sebou ve speciálním pouzdře a používat ho několikrát denně. Při každodenním používání a ořezávání vydrží jeden kartáček přibližně tři až čtyři týdny.  Pokud větvička příliš vyschne, dáme ji na noc do sklenice s vodou.

Přírodní kartáček na zuby je nejen zajímavou a moderní, ale také velice ekologickou alternativou ke klasickému kartáčku na zuby. Při čištění zubů nespotřebujete totiž žádnou vodu, a tak ušetříte peněžence i životnímu prostředí. Zároveň přírodní kartáček na zuby nevyžaduje pastu, a tak vám odpadne i tento měsíční výdaj. Kartáček je navíc stoprocentně recyklovatelný, a tak ho po využití můžete odhodit třeba na kompost.

Přírodní kartáček seženete ve zdravých výživách nebo na internetu. Případně se na příští dovolené u rovníku můžete poohlédnout po Salvadoře perské a kartáček miswak si tam vyhlídnout. 



Diskuse k článku

  • Drahomíra Zdráhalová

    09:45 26. 7. 2017 0
    A funguje to? Já teda stříbrné věci taky můžu, ale spíš polykám koloidní stříbro...
  • Džamila

    09:43 26. 7. 2017 +1
    Tak to zkuste...Třeba takový smrk. Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla toxiny a posilují imunitu. Čaj ze smrkového jehličí zase prokazatelně léčí záněty dásní. Takže já okusuji náš stříbrný smrk prakticky denně.

  • Fanoušek do ústní hygieny

    09:40 26. 7. 2017 0
    Teda to si nedokážu představit, že bych si místo kartáčku strkal do pusy nějakou větev! To mi se mi fakt nezdá...Taky neokusuju keře na zahradě....

Lunární kalendář

STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 30. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.