Přírodní kartáček na zuby neboli miswak: Moderní a ekologický trend čištění zubů

Přírodní kartáček na zubyJeho použití je jednoduché.

Pokud jste si mysleli, že zárukou perfektní péče o zuby a hygienu ústní dutiny jsou klasické zubní kartáčky a pasty, pak pro vás možná bude překvapením, že stejně dobrou službu vám mohou udělat i 100% přírodní kartáčky na zuby. Ty zároveň spolehlivě zastoupí i klasickou pastu.

Přírodní kartáček na zuby je větvička z kořene pouštní dřeviny. V orientálních zemích se používá pro péči o zuby od dávných dob. V arabštině se mu říká miswak a je složen z drobných přírodních vláken, které zastanou stejnou práci, jako běžný zubní kartáček. Jeho významným plusem je to, že je přírodního původu a ne ze synteticky vyráběných materiálů. Je tedy pro péči o zuby vhodnější a je šetrnější vůči dásním. 

Rostlina, ze které se přírodní kartáček na zuby miswak získává

Jak vypadá rostlina, ze které se přírodní zubní kartáček získává? Její český název zní Salvadora perská (Salvadora Persica). Je to vzpřímený, stálezelený strom nebo keř. Obvykle dorůstá maximání výšky tří metrů a jeho hlavní kmen je většinou pokřivený. Z něj se vytvoří nesouměrná koruna s převislými větvemi. Má drsnou šedo-hnědou kůru, pod kterou se nachází měkké dřevo žlutobílé barvy. Jeho listy mají špičatý nebo zaoblený vrchol a jejich rozměr je zhruba 3x7 centimetrů. Jejich barva je světle až tmavě zelená, voní po řeřiše anebo hořčici a listy neopadávají.

Stromek nese kulovité plody s peckou uprostřed, mají od bílé přes růžovou až k purpurové barvě. Rostliny se rozmnožují semeny, které ve volné přírodě roznášejí živočichové, kteří se krmí plody Salvadory perské. Ty jsou jedlé i pro lidi, konzumují se syrové, vařené nebo sušené. Jsou sladké, aromatické a mají mírně pikantní chuť. Díky obsahu cukru v plodech se z nich připravují také kvašené nápoje. V orientálním lidovém léčitelství se plodů, listů i kořenů využívá pro léčbu širokého spektra nemocí, od žaludečních vředů  přes revmatismus až třeba ke kapavce. Rostlina je rozšířena téměř v celé Africe a Asii, od Blízkého východu včetně Arabského poloostrova až po indický subkontinet včetně některých přilehlých ostrovů, jako je třeba Cejlon nebo Mauricius. Roste v nadmořských výškách zhruba do 1800 m.n.m.

Jaké zdraví prospěšné látky přírodní kartáčky na zuby obsahují?

Laboratorní testy prokázaly, že přírodní kartáček na zuby miswak obsahuje řadu látek, které prospívají zdravému chrupu. Jde například o následující látky:

 • Fluorid – zpevňuje sklovinu a chrání tak zuby před vznikem zubního kazu
 • Sloučeniny křemíku – jsou abrazivním materiálem, který čistí a bělí zuby a odstraňuje skvrny
 • Kyselina tříslová – stahuje sliznice a snižuje záněty sliznice úst, zejména dásní
 • Pryskyřice – zpevňují a formují vrstvu nad sklovinou a ochraňují zuby proti kazu
 • Alkaloidy – bojují proti rozmnožování bakterií a posilují dásně
 • Těkavé oleje – působí antisepticky a mají skvělé účinky proti nadýmání. Navíc stimulují tvorbu slin, které mají antibakteriální účinky
 • Síra – projevuje se štiplavou chutí a působí antibakteriálně
 • Vitamín C – podporuje hojeni tkání
 • Uhličitan sodný – jeho účinky jsou baktericidní a mírně abrazivní a podobají se účinku zubního prášku
 • Chloridy – až šestinásobné zvýšení koncentrace chloridů působí proti vzniku zubního kamene a také pomáhá odstranit pigmenty ze zubů
 • Vápník – zvýšení koncentrace vápníku pomáhá pevnosti zubů
 • Benzylisothiokyanát (BIT) – kořeny S. persica obsahují olej, který obsahuje látky s protirakovinným účinkem

Přírodní kartáček na zubyTradičně se kartáček nazývá miswak. 

Jak správně používat miswak?

Na základě výzkumů vědci doporučují používat zásadně čerstvý konec přírodního zubního kartáčku. To znamená odříznout používanou část a na každý den si připravit novou. Po oříznutí větvičky je ji třeba oloupat zhruba na šířku 1 centimetru a šetrným tlakem roztřepit, nejlépe ústy nebo prsty. Tím se uvolní jednotlivá vlákna a větvička dostane podobu kartáčku. Před použitím vždy omyjeme ve vodě.

Přírodní zubní kartáček se používá stejně, jako zubní kartáček klasický. Čistící pohyby by měly směřovat od dásní a nesmíme zapomínat na čištění všech pěti stran, tedy vnitřní, vnější, obou bočních stran a rovněž kousací plošky. K dostatečnému vyčištění zubů potřebujeme pětiminutovou proceduru. Přírodní kartáček na zuby můžeme držet třemi prsty jako pero anebo pěti prsty. Kartáček je možné nosit s sebou ve speciálním pouzdře a používat ho několikrát denně. Při každodenním používání a ořezávání vydrží jeden kartáček přibližně tři až čtyři týdny.  Pokud větvička příliš vyschne, dáme ji na noc do sklenice s vodou.

Přírodní kartáček na zuby je nejen zajímavou a moderní, ale také velice ekologickou alternativou ke klasickému kartáčku na zuby. Při čištění zubů nespotřebujete totiž žádnou vodu, a tak ušetříte peněžence i životnímu prostředí. Zároveň přírodní kartáček na zuby nevyžaduje pastu, a tak vám odpadne i tento měsíční výdaj. Kartáček je navíc stoprocentně recyklovatelný, a tak ho po využití můžete odhodit třeba na kompost.

Přírodní kartáček seženete ve zdravých výživách nebo na internetu. Případně se na příští dovolené u rovníku můžete poohlédnout po Salvadoře perské a kartáček miswak si tam vyhlídnout. 


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tak to zkuste...Třeba takový smrk. Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla toxiny a posilují imunitu. Čaj ze smrkového jehličí zase prokazatelně léčí záněty dásní. Takže já okusuji náš stříbrný smrk prakticky denně.

A funguje to? Já teda stříbrné věci taky můžu, ale spíš polykám koloidní stříbro...

Teda to si nedokážu představit, že bych si místo kartáčku strkal do pusy nějakou větev! To mi se mi fakt nezdá...Taky neokusuju keře na zahradě....


Doporučujeme k tématu

Zubní kartáček Curanatura JUNIOR

Zdravý a ekologický bambusový zubní kartáček s měkkými jemnými štětinami,…

Cena: 85 Kč

Klacík/Miswak - přírodní zubní…

Větvička stromu salvadora persica (miswak) na čištění zubů Klacík je…

Cena: 89 Kč

Klacík/Miswak - přírodní zubní…

Miswak - větvička stromu salvadora persica na čištění zubů Klacík je…

Cena: 129 Kč  178 Kč 

Zubní pasta BALSAMIO Energy 100ml

Bioinformační zubní pasta s maximálně osvěžujícím účinkem…

Cena: 162 Kč

EV KALCIUM 60kps.

Dopřejte svým zubům a kostem přírodní vápník, který je nezbytný pro jejich…

Cena: 319 Kč

Aromaterapeutické pastilky Skořice,…

Zklidňuje sliznice dutiny ústní a podporuje zažívání Osvěžující…

Cena: 43 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte