Přírodní estrogen pomáhá ženám udržet rovnováhu bez medikamentů

Přírodní estrogen pomáhá ženám udržet rovnováhu bez medikamentů

U žen se v těle objevují tři druhy přírodního estrogenu a jejich poměr pak souvisí s věkem ženy. Jde o estrogeny, které se vytváří:

Čtěte také:

Jak přežít klimakterium?

  1. ve vaječnících
  2. ve žlutém tělísku
  3. v placentě

Většinou jde o součást pohlavních orgánů, u žen po přechodu dochází ale ke změně a estrogeny se pak tvoří už jen:

  1. v játrech
  2. v prsou
  3. v nadledvinkách

Co jsou estrogeny

Estrogeny jsou ženské pohlavní hormony steroidní povahy, které se syntetizují z androgenů působením specifických enzymů. Jejich název je odvozen od tzv. estrálního cyklu. Estrální cyklus označuje pravidelně se opakující přirozené změny v organismu, které jsou důsledkem působení pohlavních hormonů a slouží k zajištění reprodukce.

Estrogeny pronikají buněčnou membránou a váží se na receptory uvnitř buněk. Jejich množství v krvi se během menstruačního cyklu mění, největší počet je jich v období před ovulací. Existují tři hlavní druhy estrogenů.

  • ESTRON
  • ESTRIOL
  • ESTRADIOL

Estron: je produkován především v podkožním tukovém vazivu a v menší míře je produkován i v játrech, vaječnících a nadledvinkách. Je hlavním estrogenem u žen po menopauze.

Estradiol: je primárním a nejsilnějším estrogenem u žen od menarche (první menstruace) až do menopauzy. Vzniká ve žlutém tělísku, v menším množství v játrech a v nadledvinkách, což je právě u žen po menopauze poměrně důležité. V těhotenství ženy je potom produkován především placentou. Má hlavní vliv na vývoj pohlavních orgánů a sekundárních pohlavních znaků, hraje roli i při udržení těhotenství. Ukazuje funkčnost vaječníků, jeho hladina se proto zjišťuje při problémech s menstruací a sleduje se i v případě léčby neplodnosti.

Estriol: je nejvýznamnějším v období těhotenství a je produkován v placentě. U ženy, která není těhotná, se vyskytuje v množství stejném, jako je tomu u žen po menopauze, a dokonce i v mužském těle. Estriol lze měřit v mateřské krvi nebo v moči.

Funkce estrogenů

Nejdůležitější a poměrně zásadní funkcí estrogenů je jejich vliv na vývoj a funkci pohlavních orgánů, na rozvoj sekundárních pohlavních znaků, na sexuální chování. Ovlivňují také růst děložní sliznice v menstruačním cyklu a zrání vajíčka.

Mimoto ovlivňují metabolismus a spalování tuků, avšak snižují množství svalové hmoty. Po menopauze se tedy ženám zpomaluje metabolismus, produkce estrogenu totiž poklesne a ženy pak mají větší potíže s udržením váhy. Rovněž podporují zadržování soli a vody v těle. Tím je možné vysvětlit otoky a zvýšení tělesné váhy v těle těsně před příchodem menstruace.

Indukují tvorbu růstového hormonu a působí na růst kostí. Podílí se na jejich kvalitě a brání řídnutí kostí. Produkce estrogenu klesající po menopauze má vliv na řídnutí kostí v tomto věku u žen.

Estrogeny snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi a zvyšují hladinu HDL cholesterolu. Oxidační přeměna LDL cholesterolu může vést ke kornatění cév, zužování jejich průsvitu a estrogeny tuto nežádoucí přeměnu dokážou zpomalovat. Pozitivně tak působí na pružnost cév.

Estrogeny dostávající se do prostředí působí rovněž na muže, negativně působí na spermatogenezi, vývoj a zrání spermií, musí však působit v nadměrném množství. V menším množství mají naopak projektivní účinky a podílí se na vývoji libida.

Estrogeny mají pozitivní účinek a vliv na učení a paměť, to je také důvodem, proč se staly součástí léčby Alzheimerovy choroby.

Narušení funkce estrogenů

Některé chemické látky mohou funkci estrogenů narušovat. Tyto látky se souhrnně označují jako endokrinní disruptory a patří k nim především známý pesticid-DDT. Narušená funkce estrogenů samozřejmě není v pořádku a s takovou situací je potřeba naložit tak, aby se jejich hladiny vyváženě udržovala. K tomu mohou sloužit především různé léky a potravinové doplňky.

Estrogeny mají především mnohá pozitiva, avšak jsou s nimi spojená i některá nebezpečí. Přebytkem tohoto hormonu se zvětšuje pravděpodobnost karcinomu prsu. Přebytek může být buď přirozený, nebo spojený s hormonální léčbou, založenou na dávkách estrogenu. Estrogen se užívá jako prevence řídnutí kostí, obtíž této léčby spočívá v tom, že léčba je poměrně dlouhodobá.

Tělo ví, jak velkou hladinu estrogenů potřebuje a samo si ji reguluje.

V období menopauzy u žen nastávají návaly horkosti, nervozita, podráždění a dochází ke změnám nálady. Snížení hladiny estrogenu způsobuje vyplavování vápníku z těla, a tím i řídnutí kostí a osteoporózu. Zvyšuje se pravděpodobnost cévních onemocnění a negativní vliv je též na hladinu cholesterolu v krvi. K poklesu estrogenu dochází na základě útlumu činnosti vaječníků, čímž dochází k hormonální nerovnováze. V období menopauzy dojde také k zastavení rozvoje prsní tkáně, ztrátě pružnosti, zmenšování a ochabování prsou. Tzv. klimakterický syndrom zažívá asi 80% žen. Změny v těle mohou mít dopady nejen na psychickou pohodu, ale i na fyzické zdraví žen. Ženy v přechodu obvykle trpívají i poruchami spánku, bolestmi kloubů, úzkostmi, nervozitou, depresemi. Dostavuje se inkontinence, potíže při pohlavním styku, opakované gynekologické výtoky. Po poradě s lékařem je možné předepsat ženě hormonální substituční terapii, která doplní chybějící látky. Tyto přípravky zpomalují proces aterosklerózy, mají pozitivní vliv na metabolismus a kardiovaskulární systém. Dlouhodobé užívání je však riskantní v ohledu nežádoucích účinků. Riziko rakoviny prsu se zvyšuje, rovněž i riziko vzniku rakoviny děložní sliznice.

Alternativu, jak doplnit hladinu hormonů, lze hledat i v přírodě. Různé byliny, které pomáhaly zvládat příznaky spojené s přechodem – tedy návaly horka, noční pocení, bolesti hlavy a závratě – ženy užívaly od pradávna.

Bezpečná náhrada estrogenů z přírody

Fotolia_36713250_XSHormony lze nahradit i bezpečnější cestou, a to z přírody. Tento způsob je založen na konzumaci polyfenolů, které se vyskytují v rostlinách, zelenině, zeleném čaji, hroznovém vínu a jsou součástí bylinných preparátů. Přírodní látky extrahované z rostlin mají příznivý vliv na organismus a na zdraví a pomáhají zvládnout nepříjemné klimakterické příznaky.

Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu. Jejich struktura i velikost molekuly je podobná hormonům estrogenům a mohou tedy ovlivňovat estrogenní stav organismu. Jsou přirozenou složkou některých potravin a bylin. Mimoto jsou dostupné jako obsah potravinových doplňků. Dnes už je známo téměř 300 bylin, obsahujících fytoestrogeny.

Nejpopulárnějšími pomocníky z říše rostlin s obsahem fytoestrogenu proti klimakterickým změnám a také pro podporu otěhotnění jsou:

Jetel luční (Červený jetel):

Jetel roste na loukách a pastvinách a krásně růžovočerveně kvete, je u nás dobře známý jako léčivá bylina. Má silné dezinfekční účinky a užívá se k léčbě průjmů, při otravách jídlem a při zvracení. Je skvělým pomocníkem při celkové detoxikaci organismu, přidává se do očistných čajových směsí. Pomáhá i při léčbě kašle, rýmy, bronchitidy a nachlazení. Jeho chuť je příjemná. Hlavní využitelnou složkou pro léčbu potíží spojených s přechodem jsou fytoestrogeny. Je bohatý na obsah fytoestrogenů - genistein, daidzein, biochanin A a formononetin. Užívání jetele zmírňuje nespavost, návaly horka, nevolnosti a podobně. Jetel má i blahodárné účinky na kůži, léčí akné, ekzémy a drobná poranění kůže. Z čerstvého, ale i sušeného jetele je možné připravit koupel nebo pleťovou vodu.

Recept na čaj/nálev z květů jetele lučního

2 lžíce sušeného květu přelijeme půl litrem vroucí vody a necháme přibližně po dobu pěti minut odstát, přecedíme a teplý čaj popíjíme. Čaj z jetele lučního můžeme bez obav užívat i po delší dobu a přidávat ho do čajových směsí.

Drmek čínský a Drmek obecný:

V naší zemi je poměrně hojně rozšířený. Ulevuje od pocení a návalů horka. Semena této rostliny řídí hospodaření s hormony tím, že normalizují tvorbu prolaktinu a stabilizují fázi žlutého tělíska. Tím drmek obecný podporuje ovulaci a může takto zvýšit plodnost. Připravte každé ráno šálek čaje z drmku obecného nebo jej užívejte ve formě kapek.

Andělika lékařská:

Andělika lékařská je významnou léčivkou užívanou již od středověku. Rostlina je velmi aromatická. Využívá se v oblasti potíží s trávením, tlumí nadýmání, uvolňuje zahlenění dýchacích cest. Při zvýšené nervové vzrušivosti se užívá jako přísada do koupele.

Kanadská brusinka:

Kanadská brusinka se užívá při potížích s únikem moči a zároveň vylepšuje psychickou rovnováhu

Pueraria Mirifica:

U nás je k dostání ve formě potravinového doplňku. Jedná se o nejsilnější přírodní fytoestrogen z rostliny Pueraria Mirifica, která roste především v Thajsku a Barmě.

Tolice vojtěška:

Vojtěška patří mezi rostliny s obsahem fytoestrogenních látek. Obsahuje velké množství energie a bílkovin. Pro své složení může vojtěška posloužit rovněž jako přirozený zdroj vápníku. Dále je bohatá na železo, hořčík, fosfor, sodík, draslík a křemík, z vitamínů A, B, C, E i K. Nalezneme v ní i všech osm pro člověka důležitých esenciálních aminokyselin. Vojtěška má fyziologické účinky, tedy působí na organismus. Reguluje funkci jater, ledvin, ovlivňuje hladinu cukru v krvi, napomáhá růstu kostní tkáně, reguluje střevní mikroflóru a působí protizánětlivě.

Fytoestrogeny se v určité  koncentraci se vyskytují v pylu a mateří kašičce, v sóji a pohance či červeném víně.



Diskuse k článku

  • Anicka

    23:49 23. 7. 2018 +1
    Nedoporučuji, nekupujte. Radeji se držte tipů třeba viz článek.
  • Jana Bratanová

    12:04 23. 7. 2018 +2
    Zdravím, nemáte náhodou zkušenosti s těmito přípravky? https://drkh.cz/ Narazila jsem na ně před nedávnem a zajímá mě jaké jsou
  • Eva Kopejskova

    23:52 17. 7. 2016 +2
    Moc díky,našla jsem,co jsem potřebovala.
    Doufám,ze vyřeším své problémy co nejdříve.
    Srdečně vás zdravím


    Kopejskova
  • Zdenka Jelinkova

    15:57 20. 1. 2016 -2
    dekuji za toto skvele info,rada si timto pomohu,dlouho hledam neco bez chemie,

Lunární kalendář

ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 26. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 27. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 28. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 29. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Entezopatie

Dobrý den p. Jano jsem na tom stejně, bolesti,které mám snad všude. Jak jste vy na tom ?Příspěvek je starý 4 r...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Bylo mi doporučeno ať užívám fermentovanou rýži na snížení cholesterolu v krvi. Máte...

prací prostředky e shop

tam taky ráda objednávám. Líbí se mi, že je to eshop zamřěený celkově na ekologii a c...

prací prostředky e shop

taky si nemůžu vynachválit tu Tierra Verde :)
Zobrazit všechna témata

Náměsíčnost se týká dětí i dospělých. O co jde a jak si s ní poradit?

Náměsíčnost je druh parasomnie. Tedy porucha spánku, charakterizovaná nechtěnými aktivitami během fáze hlubokého spánku. Nejčastějším jevem je chození po pokoji nebo po bytě, ale člověk trpící náměsíčností si m...

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Nanotechnologie v domácnosti: Univerzální úklid s nano houbičkami

V dnešní zrychlené době si často nemůžeme dovolit ztrácet hodiny času nad úklidem. Naštěstí se vývoj rapidně posunul i v oblasti úklidu a přinesl s sebou revoluční pomocníky v podobě nano houbiček. Tito malý, a...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Dovolená na jaře? Proč ne! Volno má blahodárný vliv na naše tělo a čistí mozek

Letní dovolená je takový evergreen. Rádi někam vyrazíme a plánujeme si ji často prakticky už zkraje roku. Je vlastně tradice, že vždy v létě někam odjedeme a odpočíváme. Ale co si udělat dovolenou třeba právě t...

Nejlepší sirupy do kávy si vyrobíte sami doma a za pár korun

Pořádně hořkou a poctivou kávu bez příměsí si jistě dá rád každý. Jsou ale dny, kdy si i tu kávu chceme trošku ozvláštnit. A třeba si i trošku více osladit život. V takovém případě přijde jistě vhod sirup do ká...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.