Premenstruační syndrom není nutné zlo. Je možné ho léčit a také mu předcházet

Premenstruační syndrom není nutné zlo. Je možné ho léčit a také mu předcházet

Potíže před menstruací aneb PMS

Jsi úplně nesnesitelná! Tuto větu může slyšet v období asi jednoho až dvou týdnů před menstruací až 80% žen. U 30% z nich jsou však příznaky nadcházející menstruace natolik závažné, že výrazně ovlivňují jejich psychickou i fyzickou pohodu. Změny lze přičíst na vrub stavu, nazývanému premenstruační syndrom, jinak též premenstruační tenze nebo premenstruační stres. Jeho zkratku tvoří tři písmena: PMS.

Nenápadné seskupení tří písmen v sobě skrývá problém, který dokáže pořádně potrápit nejenom ženu samotnou, ale také její okolí. Konec dramatu nastává s příchodem menstruace. Premenstruační syndrom souvisí s měnícími se hormonálními hladinami v období, kdy se ženin organismus připravuje na příchod menstruace.

Premenstruační syndrom: jak poznat jeho příznaky?

Co se tedy vlastně s ženským tělem děje? Přibližně v druhé polovině menstruačního cyklu se zvyšuje produkce hormonů prolaktinu a estrogenu. Naopak je v ženském těle nedostatek hormonu progesteronu, který je důležitý během těhotenství. Prolaktin podporuje růst a činnost prsních žláz, estrogen pomáhá k vývoji a dozrávání vajíčka. Příznaků se uvádí celá řada, literatura hovoří o více než třech stech.

K nejčastějším patří smutek, úzkost, podrážděnost, zhoršená koncentrace, bolesti hlavy, otoky, nadýmání, zhoršení akné, změna kvality vlasů nebo pokles výkonnosti. I když lékaři ví, že premenstruační syndrom souvisí se změnami hladin hormonů během menstruačního cyklu, přesné příčiny mechanismu jeho vzniku jsou zatím stále předmětem výzkumů. Na vzniku premenstruačního syndromu se podílí také rodinná anamnéza. Tedy pokud PMS trpěla například matka nebo babička, případně sestry, je velmi pravděpodobné, že také další ženy v rodině budou mít stejné obtíže. Premestruační obtíže zhoršuje také psychické a fyzické vyčerpání.

 

Těžší forma PMS: premenstruační dysforická porucha

Někdy se ale může období před menstruací proměnit v něco jako malé peklo. Tři až osm procent žen postihuje totiž závažná forma premenstruačního syndromu. Jmenuje se premenstruační dysforická porucha (PMDD) a mnohdy podstatně omezuje ženu v jejích běžných činnostech. Jde o stavy hlubokého smutku, intenzivního napětí a úzkosti, záchvaty paniky nebo nekontrolovatelného pláče, podrážděnost a vztek, který má dopad na komunikaci s okolím, apatie, chronická únava, přejídání se, zvýšená potřeba spánku, pocit bezmoci a ztráty kontroly nad životem, zvýšení tělesné hmotnosti, zadržování vody, oteklá a napjatá prsa, bušení srdce apod. Pokud se u ženy vyskytuje zároveň aspoň pět příznaků, je vysoká pravděpodobnost, že jde o premenstruační dysforickou poruchu. A jak tato těžší forma premenstruačního syndromu vzniká? Ženy, trpící PMDD, mají abnormální reakce na přirozené hormonální změny. Stejně jako u „běžného“ premenstruačního syndromu zatím není jasné, co přesně PMDD způsobuje. Odborníci se však shodují na tom, že příčinou je nedostatek serotoninu, způsobený kolísáním pohlavních hormonů progesteronu, estrogenu a testosteronu během jednotlivých fází menstruačního cyklu. Je důležité zdůraznit, že premenstruační dysforická porucha je samostatné onemocnění, odlišné od klinické deprese.

PMS

Premenstruační syndrom: diagnostika a léčba

Zatím však neexistuje přesná diagnostika, která by pomohla odlišit premenstruační syndrom od jiných onemocnění. K určení diagnózy premenstruačního syndromu totiž nejsou specializovaná vyšetření ani laboratorní testy. Důležité je, aby si žena vedla záznam po dobu nejméně dvou měsíců. Diagnostika se provádí také pomocí dotazníků. Lékaři zdůrazňují, že by se pacientky neměly bát o svých potížích hovořit, například kvůli pocitu, že nebudou pro lékaře dost závažné na to, aby se jimi zabýval. Léčba se provádí pomocí dlouhodobého užívání vhodně zvolené hormonální antikoncepce. Pokud se jedná o PMDD, přidávají se k antikoncepci také selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), což je novější skupina antidepresiv. Od tohoto řešení se však řada žen trpících premenstruačním syndromm odvrací a snaží se bojovat spíše přírodní cestou.

Další možnosti eliminace PMS

Pomáhá také úprava životního stylu a stravování, nicméně tyto postupy nejsou považovány za léčbu, pouze za její podpůrné metody, které však mohou pohodlí ženy v období před menstruací kladně ovlivnit. Důležitý je dostatek spánku, za optimální se považuje aspoň osm hodin denně. Vhodná je tělesná zátěž, odpovídající fyzické kondici a zdravotnímu stavu, různá realaxační cvičení, doporučována bývá například jóga. V jídelníčku by mělo dojít k omezení cukrů i soli, stejně tak by se měl snížit příjem alkoholu, kofeinu a vhodné je omezit kouření. V období dvou týdnů před menstruací je dobré vyvarovat se také nadýmavých potravin. Ulevit mohou i doplňky stravy. V období, kdy se premenstruační syndrom dostavuje, tedy v období zhruba týden až dva před menstruací, se doporučuje užívání hořčíku, vápníku, vitamínů E a B6. Z bylin se mohou použít třezalka tečkovaná, meduňka lékařská, ženšen pravý, jinan dvoulaločný nebo například pupalkový olej.



Diskuse k článku

  • Taťána

    15:34 27. 3. 2017 0
    Ano, jóga je fajn, ale taky mi pomáhá se pořádně vybít třeba v lese během. Jsem pak mnohem vyrovnanější.
  • Justýna

    15:33 27. 3. 2017 0
    Mně proti premenstruačnímu syndromu hodně pomáhá cvičení - hlavně v článku zmiňovaná jóga.

Lunární kalendář

PÁTEK 29. 03. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 30. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 31. 03. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 01. 04. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
ÚTERÝ 02. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 03. 04. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 04. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Proč Hans dává k této vodě komentář k ionizované vodě? Jsou to dvě zcela jiné metody: obohacování vody o vodík...

Vztahové pověry z celého světa: Znáte je?

Od své babičky, znám hodně pověr (pocházela z Bílých Karpat).
Děvče se svým chlapcem nesmí být spolu sami, př...

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kv...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Hledáte půjčku na splacení všech svých dluhů? Musíte zaplatit exekuci? Máte spis v reg...

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...
Zobrazit všechna témata

Máte problémy s vyprazdňováním? 5 kroků ke zdravé stolici

Stolice: Téma, které je tak trochu tabu. Přitom se týká každého z nás. Jen málokdo může říci, že se v tomto směru nesetkal v životě s žádným problémem. Zácpa, průjem, problémy s vyprazdňováním… Co je považováno...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Jak se vyrovnat se ztrátou? Návod, na zdravé truchlení

Každého z nás to v životě občas potká. Ztráta blízké osoby je hodně bolestivá záležitost a je poměrně náročné se s ní vypořádat. Přitom nemusí jít hned u úmrtí, ale patří sem i rozchod nebo rozvod. Jak se vyrov...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.