Popenec obecný /Glechoma hederacea/

Popenec obecnýčeleď: hluchavkovité

Popenec obecný – popis

Vytrvalá, 10 - 40 cm vysoká bylina. Lodyha plazivá až vystoupavá, kořenující, lysá až řídce chlupatá, po odkvětu se často ohýbá k zemi a na uzlinách kořenuje. Listy řapíkaté, čepel ledvinovitá až srdčitá, vroubkovaná, řídce chlupatá až lysá. Lichopřesleny jsou 2 - 7květé, koruna dvoupyská, fialová až modrofialová, zřídka růžová nebo bílá. Horní pysk je okrouhlý, na vrcholu vykrojený, plochý, dolní pysk je trojlaločný, střední pysk je pak největší a vpředu vykrojený. Rostlina má oboupohlavní květy.

Popenec obecný – léčivé účinky

Droga rozpouští hleny, působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně. Dále tlumí průjmy, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu, detoxikuje játra, tlumí záněty a svědění kůže. Zevně ve formě obkladů a koupelí se užívá na špatně hojící se rány nebo ekzémy.

Použitelné části popence obecného: nať a list

Období květu: březen až červen

Použití v kuchyni a pěstování

Popenec se po staletí používal v pivovarnictví. V Sasku ho dávali do sudů s pivem, aby se pečivo vyčistilo a dostalo lepší chuť. V 16. století ho nahradil chmel, ale na venkově používali popenec ještě dlouho po tom, místy až 150 let. Popenec pochází z Británie i kontinentální Evropy. Roste na loukách, mezích, ladem ležících půdách, pobřežních nivách a v křovinách. Z popence se připravuje jeden z nejlepších bylinných čajů a osvěžující nálev, známý jako „Gill-by-the-ground“, který se často prodával na ulicích alžbětinského Londýna.

Tip: Kloktadlo                                     

25 g drogy se vloží do ½ l studené vody, nechá se přejít varem a 20 minut se luhuje.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1724x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte