Podzimní deprese vás nemusí přeprat. Sáhněte po bylinách, které pomohou

Podzimní deprese vás nemusí přeprat. Sáhněte po bylinách, které pomohou

Podzimní deprese vlastně není oficiální název diagnózy, spíš by bylo vhodnější hovořit o „podzimním blues“. Ale všeobecně se o ztrátě nálady a chuti cokoliv dělat hovoří jako o depresi, tedy podzimní deprese je všeobecně zavedený název. Pokud jste nadměrně smutní, unavení, ztrácíte chuť k tomu cokoliv dělat a špatně se vám spí, pak podzimní deprese dohnala i vás.

Podzimní deprese nemusí být spojena přímo s podzimem. Už právě v září stoupá počet lidí, kteří navštěvují lékaře s radou o pomoc. Jedním z největších viníků je pochopitelně úbytek slunečního světla. Také jsme znovu naplno nastoupili do práce a nepřidávají nám ani zářijové starosti s dětmi – vše kolem školy, zájmových útvarů a podobně. Sype se toho na nás až příliš ze všech stran. Podzimní deprese má pak dveře přímo otevřené.

Lék na podzimní deprese: Meduňka lékařská

Jako „lék na deprese“ je tato bylinka označovaná odpradávna. Poradí si s únavou i mírnou nespavostí. A protože je nejlepší čerstvá, měli byste si ji pěstovat doma. Výhodou je, že vám celou zimu bez problémů vydrží na okenním parapetu. Každý den si pak můžete připravit lahodný čaj. Tento přírodní lék na deprese voní po citrusech, které jsou sami o sobě antidepresivní. Na podzimní deprese však meduňku nesmíte jinak tepelně zpracovávat, ztratila by své aroma. Čerstvé lístky můžete použít třeba k ochucení zeleninových a ovocných salátů nebo do bylinkového másla.

Lék na deprese: Meduňkové víno

Dvě hrsti rozmačkaných nebo nasekaných meduňkových lístků vhodíme do karafy a zalijeme dobrým bílým vínem. Necháme v lednici tři dny louhovat. Pak scedíme a na podzimní deprese popíjíme v malém množství jako lék.

Lék na podzimní deprese: Brutnák lékařský

Brutnák je bylinou, která se využívá u žen v období klimakteria, ale nemějte obavy, každý může tuto bylinku užívat na podzimní deprese. I muži. Jako lék na deprese se užívá v období nadměrného stresu a pocitu celkového vyčerpání. Doporučuje se také při nervové vyčerpanosti, nervozitě, bušení srdce a melancholii. Jako lék na podzimní deprese se nejčastěji využívají listy naložené do mléka.

Lék na deprese: Brutnákové semínko

Užívá se buď přímo, 4x denně na špičku nože. Případně můžete sehnat brutnákový olej – ať už v tekutém stavu nebo v kapslích, které jsou běžně k dostání v lékárnách či prodejnách zdravé výživy. Brutnákový olej je nejbohatším zdrojem nezbytné kyseliny gama-linolenové. Tato kyselina patří do skupiny pro tělo potřebných mastných kyselin omega-6, které je nutno získat potravou.

Lék na podzimní deprese: Třezalka tečkovaná

Na úvod nutno podotknout – pozor na ni. Jakmile užíváte třezalku, není dobré vycházet ven na sluníčko. Je totiž fototoxická. To znamená, že by se mohly objevit tmavé skvrny na kůži. Její užívání se proto doporučuje především v chladných měsících roku. I proto je to lék na podzimní deprese. Využívá se i v období stresu, nespavosti a úzkosti.

Lék na deprese: Třezalkový olej

150 g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do bezbarvé průhledné skleněné lahve a zalijeme půl litrem za studena lisovaného olivového oleje. Láhev necháme 3–5 dní otevřenou. Pak ji uzavřeme a na 2 měsíce umístíme do tepla. Že je olej hotový poznáme tak, že získá jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Poté obsah lahve přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. Na podzim užíváme i preventivně, 2 až 3x denně 1 čajovou lžičku. Pokud už třezalku venku žádnou nenajdete, třezalkový olej si můžete běžně koupit.

Lék na podzimní deprese: Rakytník řešetlákový

Nenajdete nabitější koktejl vitamínů a minerálů. Rakytník se běžně užívá při hypovitaminóze a avitaminóze. Je skvělou prevencí infekčních chorob a pokud už nějakou nemoc proděláte, pak vám pomůže rychleji se dostat do formy. Jako lék na podzimní deprese je účinný nejspíš proto, že obsahuje pořádnou dávku vitamínu C.

Lék na deprese: Rakytníkový sirup

Smícháme 1 kg šťávy z rakytníku a 1,5 kg cukru. Plody rozmixujeme a přecedíme přes husté síto nebo plátěný pytlík smícháme s cukrem, až se rozpustí. Zásadně nevaříme, ohřejeme na max. 75°C a naplníme do čistě vymytých sklenic. Preventivně podáváme 1 lžičku denně, při potížích až 3x denně.

Lék na podzimní deprese: Třapatka nachová

Alternativní medicína ji využívá jako pomocníka pro oslabený imunitní systém. Zkusme se na ni podívat i z jiné stránky. Říká se o ní, že povzbuzuje náladu a umí naše tělo zklidnit. Můžete ji proto vyzkoušet jako lék na podzimní deprese. Dá se užívat jako tinktura, čaj nebo olej – třeba do salátu. Letos si ji můžete koupit, ale příští rok si ji nezapomeňte zasadit na své zahrádce. Je to nádherná okrasná rostlina.

echin

Lék na deprese: Domácí tinktura

100 g jemně nasekaného či nastrouhaného kořene nebo 150 g kvetoucí natě přelijeme půl litrem 60% lihu. Necháme při pokojové teplotě louhovat minimálně týden, každý den protřepeme. Pak scedíme a můžeme užívat po kapkách. Uchováváme v chladu a temnu.

Lék na podzimní deprese: Kopretina řimbaba

Odpradávna se kopretina jako lék na deprese využívala v lidovém léčitelství. Zejména při bolestech hlavy. Vyzkoušet ji ale můžete v období, kdy vás trápí nadměrný stres a únava. Tenhle lék na podzimní deprese vám bude určitě i chutnat.

Lék na deprese: Čerstvé květy

Ještě chvíli ji můžeme mít čerstvou, než se s námi na zimu zcela rozloučí. Natrhejte si čerstvé květy a jezte je „jen tak“. Případně si je dejte do salátu nebo jimi ozdobte polévku.

Lék na podzimní deprese: Petržel kadeřavá

Stejně jako meduňka, se dá tento lék na podzimní deprese pěstovat po celý rok. V květináči za oknem vydrží bez větší péče. Je nabitá vitamínem C, možná právě proto ji alternativní medicína řadí do škatulky: lék na podzimní deprese. Petržel údajně umí udržet dobrou náladu.

Lék na deprese: Petrželový sirup

6 citrónů oloupeme a nadrobno nakrájíme. Omytou petrželovou nať (i stonky) zalijeme půl litrem vody a pořádně promixujeme. Přelijeme do uzavíratelné nádoby, přidáme nakrájené citróny a dáme přes noc do chladničky. Pak citróny vyndáme a přes sítko nebo gázu směs přecedíme. Do scezené směsi přidáme 1,5 kg cukru, 10 g kyseliny citrónové a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Sirup se nevaří, uskladňujeme ho v chladničce.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Centrum Gaudia: Narativní a systemická terapie Praha 3
systemická terapie - kurzy vzdělávání - koučink
Dopravní psycholog PhDr. Adéla Doležalová
Dopravně psychologické vyšetření se…

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.