Podrobný návod, jak na letní řez meruněk, jabloní a dalších ovocných stromů

Podrobný návod, jak na letní řez meruněk, jabloní a dalších ovocných stromů

Léto je v plném proudu a na zahradě se daří všem ovocným stromům. Jabloně se ohýbají pod tíhou svého dobrého nákladu, stejně jako třešně nebo meruňky. Je ale potřeba ovocné stromy pravidelně prořezávat, abyste měli větší a lepší úrodu a mohli se těšit na chutné ovoce.

Čtěte také:

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Poradíme, jak správně provést letní řez meruněk, třešní i jabloní, abyste se mohli z ovocných stromů na zahradě jen radovat.

Proč provádíme letní řez ovocných stromů?

Každý správný zahrádkář, který má ovocné stromy, ví, že pravidelné řezání je naprosto nezbytné proto, aby mohly stromy dobře plodit. Jestli ponecháte stromy samovolnému růstu a nebudete do něj zasahovat, po čase budou mít nadměrné množství větví, což není vůbec dobré. Plodonosný obnos předčasně zasychá a vytváří se pouze po obvodu.

"Cílem letního řezu ovocných stromů jako jsou třeba meruňky, třešně nebo jabloně je tedy kvalitní a hojná úroda".

Letní řez jabloní přinese lepší úrodu stromu

Letní řez jabloní je poměrně důležitý zásah, který se vám vyplatí. Musíte ho ale provést správně a pečlivě. Jen tak docílíte toho, že se na konci sezóny budete těšit velké kopě krásných a zdravých jablek. Zvyšuje se tím totiž vaše šance na bohatou úrodu.

Návod, jak na letní řez jabloní

A jak na to? Nejprve musíme odstranit zahušťující a křižující větve. Pak větve zkracujeme. Ale pouze ty, které chceme přivést k větší plodnosti. Nemá cenu zkracovat větve všechny. Boční obrost řežeme na patku anebo na čípek, kdežto prodlužující větve na šest až osm pupenů.

Letní řez třešní

Hezky velké, sladké a červené třešně. A rovnou plné košíky. To je sen každého, kdo pěstuje a zbožňuje třešně. Aby se vaší třešni tak dobře vedlo, stejně jako meruňkám nebo jabloním, letní řez třešní je základem. Třešně je dobré řezat taktéž od června či července. Třešně nemají řezy příliš v oblibě, a proto když se udělá v nevhodnou dobu, rány se hůře hojí.

Návod, jak na letní řez třešní

Je potřeba sklidit těžce dosažitelné větve i s plody a v bezpečí je otrhat až na zemi. Jestli je koruna příliš hustá, prosvětlete ji. Tenké větve odřízneme pilkou nebo nůžkami ve větevním kroužku. Jestli chcete, můžete převést růst na postranní větev a zbavit se silnější. Přečtěte si, jaké další práce vyžaduje zahrada v srpnu?

Větev, kterou chceme odstranit, sice uřízneme, ale ponecháme delší čípek (oslabeně aktivní čípek). Je to kus větve s drobným obrostem, protože jinak by zaschnul. Čípek bude živořit dál, ale svou aktivitu, tedy proudění mízy, přebere postupně zvolená větev.

Letní řez meruněk a dalších ovocných stromů 

Řez se provádí 2x ročně. Ten první na jaře od začátku rašení do konce května. Při tomto řezu se odstraňují poškozené, suché i nemocné výhony anebo můžete zakládat korunky. Tento řez se dělá hlavně u nově vysazených stromků a poté pak každý rok udržujeme strom v dobré kondici. Díky řezům totiž k letorostům proniká dostatek potřebného slunečního světla.

Návod, jak na letní řez meruněk

Letní řez meruněk i dalších ovocných stromů se dělá asi od poloviny června. Cílem je vyvolání nových přírůstků a oddálení kvetení, aby pozdní mrazíky minuly květy. O třetinu až polovinu zkrátíme větve a tím podpoříme tvorbu mladých letorostů. Konkurenční výhonky směřující do koruny a vyrůstající kolmo vzhůru odstraníme.

Letní řez meruněk (2)

K řezu potřebujeme dobré nářadí

Nyní už víte, jak na letní řez meruněk a dalších ovocných stromů. Ještě před tím, než začneme, musíme se ujistit, že máme vše potřebné. Na mysli máme stabilní žebřík, kvalitní zahradnické nůžky, pilku, rukavice a stromový balzám. Nástroje musejí být dobře naostřené, aby byly veškeré řezy hladké. Mnoho specialistů pak doporučuje, aby zahrádkáři používali pro začišťování ran po odřezaných větviček speciální zahnutý nůž, kterému se říká žabka. 

Zdravotní ořez provádíme ze začátku častěji

U mladých stromků, které jsme vysadili na jaře, provádíme řez častěji. Ihned po výsadbě začínáme s prvním řezem. Na stromku ponecháme 3 až 5 základních větví po dvou až šesti očkách. Větve musíme ořezat tak, aby poslední očko směřovalo ven.

Jestli toužíte po vyšším stromku, pak boční větve stromu na jaře ořežeme a necháme vyrůst větve z vrcholu terminálu. Vyrostou dobře a rychle stejně jako z větví, které jsme ořezali. Až je strom starší, provádíme řez třeba každé 2 roky. Vždy se ale řídíme podle toho, jak ovocné stromy vypadají. Musíme je kontrolovat a všímat si, kdy je nutné zasáhnout.

Stromový balzám je pro letní řez meruněk nezbytný

Řezání stromů však není vše a práce tím nekončí. Nezapomínejte na to, že řezem vlastně způsobíte stromu ránu. Je proto nutné tyto rány ošetřit, aby se ovocným stromkům dobře dařilo. Aby nedošlo k napadení dřevin infekcí nebo k vysychání, potíráme řezné rány větší než 1 cm stromovým balzámem.

  • Nanesené vrstvička takového balzámu zaschne asi za 1 až dvě hodiny a skvěle se hodí i pro případy, kdy je strom poškozen třeba ohryzáváním od zvěře.
  • Po zaschnutí se vytvoří nelepivý film, který ochrání ránu stromu před nadměrným vysycháním.
  • Navíc umožňuje balzám rychlé vytvoření kalusu a zacelení ran. Práce na zahradě nikdy nekončí! Podívejte se, jakou údržbu vyžaduje zahrada na podzim

Tipy a rady na závěr

Na závěr poradíme jednu praktickou věc. Vyvarujte se tomu dávat umělá hnojiva nebo vápno do jámy, pokud ovocné stromy zasazujete. Ani je nedávejte na povrch. Může totiž dojít k úhynu stromů. V zemině, kde je přidané hnojivo, totiž strom většinou dosti těžko koření a v létě poté usychá. Umělá hnojiva lze použít tedy až začátkem června, kdy strom hezky zakoření.

Dále nezapomínejte na pravidelné zalévání. Není nutné je ale přelévat, na nadměrné zalívání jsou citlivější třeba právě třešně a višně. Málokdo také ví, že v trávníku rostou ovocné stromy, hlavně ty s drobným ovocem, podstatně méně. Proto se snažte udržovat okolí stromu v nezatravněném stavu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 19. 03. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
STŘEDA 20. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ČTVRTEK 21. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 03. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 03. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 03. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah, dnes je úplněk. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Umělý odchov kachen: Jak inkubovat vejce a postarat se o mláďata

jak si může kachna do líhně nanést 15 vajec když se píše že starší 8 dnu jsou na nic

Černé fazole chrání srdce a rýsují štíhlou postavu. Chutnají božsky a jsou rychle připravené

Vážená paní Ellen,

děkujeme, že jste naší věrnou čtenářkou a zároveň jsme vděční za upozornění na chybu. V...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Jarní očistná hladovka

Rád bych v březnu držel 3-4 dnní očistnou hladovku jen o vodě. Kdy začít a kdy končit?...

Výklad karet

Ahoj, človíčku :)) Následující řádky zaujmou spíše někoho, kdo je nějakým způsob...

potřebujete finanční pomoc, pokud ano, kontaktujte tuto legitimní společnost

Solidní půjčka Potřebujete úvěr na konsolidaci dluhu, hypotéku, nákup nemovitosti, zah...
Zobrazit všechna témata

Pití alkoholu a jeho účinky na fyzické i duševní zdraví

Pití alkoholu je ošemetné téma, na které bylo napsáno již mnoho vědeckých i zdravotních článků. Ve společnosti jde zpravidla o tolerované chování, obzvlášť v době narozeninových či jiných oslav. Anebo se může j...

Afrodiziaka k jídlu. Které potraviny vám zaručí dokonalý večer ve dvou?

Vkrádá-li se do vašeho milostného života šeď, nuda a všednost, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. To samé platí i v případě, že se objevily potíže s libidem nebo impotencí. Možností, jak stávající stav řeši...

Děti a paměť: Jak účinně procvičovat paměť u dětí?

Dětství je obdobím, během kterého lidské tělo prochází obrovskými změnami. A to nejen vzhledově, ale také v oblasti orgánů. Jedním z takových orgánů je i mozek, který při narození není plně vyvinutý. Je složitý...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Žít svý sny...

Znám hodně lidí, který celej život jen dřou nebo všechen svůj čas věnujou dětem a svýmu okolí... A na sebe zapomínaj. Anebo ztratěj smysl svýho bytí a hledaj útěchu v chlastu, jinejch drogách, nakupování, půjčování si a bůhví v čem ještě. Když nám něco vnitřně chybí, snažíme se to někde jinde najít. Neuvědomujeme si ale, že odpovědi máme v sobě po celou tu dobu. Kdy jste naposledy naslouchali sobě samým? Nemáte pocit, že děláte hodně věcí jen proto, abyste se někomu nebo něčemu zavděčili?