Pivoňka lékařská /Paeonia officinalis/

img

Pivoňka lékařská – popis

Dorůstá výšky 35 - 60 cm. Stonek je v mládí huňatý, později olysává. Listy jsou trojčetné s hluboce dělenými laloky. Horní strana listu je lysá, spodní strana může být huňatá nebo u některých pěstovaných klonů lysá. Květy jsou obvykle růžové, fialové až purpurově červené, nitky červené, pestíky 2 - 3 jsou plstnaté. U zahradních odrůd bývají často plnokvěté.

Pivoňka lékařská – léčivé účinky

V kořenu pivoňky jsou obsaženy alkaloidy peregrininu, třísloviny, škroby, cukry, organické kyseliny, šťavelan vápenatý, sacharóza, kyselina metarabinová, kalciumoxalát a glykosidy. Květy pivoňky obsahují třísloviny, sliz, peonidin a glukózu. V léčitelství se používají především sušené květní plátky červených forem pivoňky lékařské, méně se používá kořen. Čaj z květů se užívá při astmatu, epilepsii, ledvinových kolikách, proti kašli bolestem při dně, čaj z kořene snižuje střevní peristaltiku, napětí hladkých svalů a zmírňuje bolesti. POZOR! Ve větší dávce je pivoňka lékařská jedovatá! Je nutné ji užívat pod lékařskou kontrolou.

Použitelné části pivoňky lékařské: květ a kořen

Období květu: květen až červen

Použití v kuchyni a pěstování

Pivoňky jsou nenáročné zahradní květiny, dlouhá léta vydrží bez péče. Špatně snášejí přesazování a delší dobu po něm nekvetou. Vyžadují hlubokou propustnou půdu a slunečnou polohu. Dobře snášejí sucho. Pivoňky se množí dělením v srpnu. Vysazují se mělce, kořenová očka mohou být asi 3 cm hluboko pod povrchem půdy. Ve stínu, ve vlhku a v chudých půdách pivoňka málo kvete. Pěstovala se jako okrasná a léčivá rostlina už ve středověku. Plnokvěté kultivary byly známé již před rokem 1636. Do 19. století, před dovezením plnokvětých pivoněk z Číny, byla získána celá řada zahradních kultivarů. O pivoňce se věřilo, že vznikla z měsíčního svitu, za noci vyzařuje světlo a chrání ovčáky i jejich stáda, zabraňuje poškození úrody, odhání zlé duchy a brání bouřím. Zaháněla nejen divoké vichřice doprovázené krupobitím, ale i čarodějnice, a proto byly v zahradách chalup velmi časté - obvykle se vysazovaly poblíž vchodu do domu. Vyrýt pivoňku, stejně jako mandragoru, se považovalo za krajně nebezpečné. Prý vřeštěly tak hrozně, že každý kdo to uslyšel, zemřel. Stejně jako u mandragory bylo nejbezpečnějším způsobem přivázat k rostlině psa a nechat ho, aby ji vytáhl i s kořenem.

Tip: Tinktura

Jemně řezaný čerstvý kořen zalijeme lihem 65%, necháme na teplém místě 14 dní vyluhovat za občasného protřepání. 3 x denně užíváme 20 - 25 kapek.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.