Pískavice řecké seno jako afrodiziakum i povzbuzovač trávení

Pískavice řecké senoPískavice řecké seno, neboli latinsky Trigonella foenum-graecum je stará kulturní rostlina, která se v současnosti používá jako jedna ze složek koření kari nebo také koření čubrica. Pískavice je jednoletá bylina, která se hojně pěstuje ve středomořských krajinách.

Pískavice řecké seno je tedy původem z jižní Evropy, v Evropě střední včetně naší České republiky se pěstuje občas ve vinařských oblastech.

Pískavice řecké seno tvoří pomyslný přechod mezi pícninami a obilovinami, má rovnou, nepříliš větvenou lodyhu, trojčetné listy. Květy pískavice pak vyrůstají jednotlivě či ve dvojicích z úžlabin listů na krátkých stopkách a mají žlutavě bílou korunu.

Plody pískavice jsou tenké, až deseticentimetrové lusky, ve kterých můžeme nalézt až 20 semen. Pískavice kvete obvykle v průběhu června a července.

Pískavice řecké seno v léčitelství

Velice zajímavé je u rostliny pískavice řecké seno ale její použití. Na jednu stranu se pískavice pěstuje jako krmivo pro dobytek, na druhou však také v naší kuchyni a v léčitelství, kde je využíváno hlavně semeno pískavice.

Pískavice obsahuje značné množství mohogalaktanového slizu, hodnotných bílkovin a samozřejmě také oleje. Obsahem pískavice je také alkaloid trigonellin, který je však netoxický, dále dusíkatý cholin, malé množství silice, lecitin, flavonoidy a celá řada dalších látek.

Pískavice je afrodiziakum i povzbuzovač trávení

Pískavice významně pomáhá trávení, které povzbuzuje, ulevuje také kašli, zmírňuje nadýmání a pomáhá při průjmech. Dalším pozitivem užívání pískavice je pomoc při snižování hladiny krevního cukru. Zajímavé je, že se vždy používala také jako afrodiziakum pro ženy.

Zevní použití pískavice

Pískavice řecké seno je velmi vhodná pro zevní použití. Lze jednoduše vytvořit kaši z jemně pomleté pískavice a použít ji například na mokvající rány, kožní zatvrdliny, ztuhlé svaly po úrazech. Jemně pískavice působí také proti měkkým otokům, zkrátka podporuje hojivý proces a napomáhá látkové výměně.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 15116x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

AVANTURÍN náramek sekaný

Náramek  ze sekaných kousků avanturínu, navlečených na gumičce Náramek je…

Cena: 59 Kč

Echinafit® 50ml Dr.Popov

Echinafit® – Echinaceové kapky speciál  je originální tinktura vyrobená…

Cena: 105 Kč

Ostružiny sušené mrazem 20g WB

Lyfolizované plody ostružin Tyto bobule vyjímečné barvy, chuti a vůně jsou…

Cena: 36 Kč

COLLALLOC - mořský kolagen

100% Bioaktivní mořský kolagen Kolagen má v lidském těle zásadní roli. Je…

Cena: 599 Kč

Detoxikační severní mýdlo 120g

Detoxikační černé mýdlo Natura Siberica Od dávných dob jsou známé…

Cena: 360 Kč

Super Greens s kurkumou EV

Probiotická směs ze zelených superpotravin s kurkumou, významný zdroj…

Cena: 490 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte