Pěstování bylinek: Šanta kočičí

Pěstování bylinek: Šanta kočičí

Šanta kočičí vypadá jako meduňka nebo máta, pro lidi má jakožto léčivka i podobné účinky, ovšem pro kočky to je věc neodolatelná, ze které doslova šílí. I kdybyste si ale učichali nos, neucítíte to samé, co kočky. Vůně je to zcela specifická, kterou lidský nos nerozeznává – pro nás je to jednoduše „něco jako máta“, pro kočky je to šanta kočičí, droga, které mnohé nedokáží odolat. Nepodceňujme ji ovšem i jako léčivku pro naše, lidské, použití.

Čtěte také:

Pěstování bylinek: Máta

Šanta kočičí - pěstování

S kočkami je ale spojena nejvíc, i odtud pramení její české jméno. Setkat se můžete s mnoha dalšími názvy. A to jak v zahradnictví, tak i v hobby marketech, nebo ve zverimexech. Koupíte ji sušenou, v květináčku nebo jako semena. Přečtěte si více o šantě kočičí!

  • Catnip
  • Catmint (kočičí máta)
  • Kočičí kokain
  • Kočičí afrodisiakum

Jak na kočky šanta působí?

Tou záhadnou a důležitou složkou šanty je látka nepetalactone, dále karvakrol a thymol, kterou kočky cítí a reagují na ni. Vyvolává u nich euforické stavy, při nichž kočka čerstvou nebo sušenou šantu okusuje, líže, ochutnává a očichává. Začne se válet, třít o koberec, mňoukat, být mimořádně hravá až divoká, nebo naopak rozmazlená, zvýšeně sliní a chová se, jako kdyby byla „mimo“. Tento stav trvá několik minut, pak odeznívá. Je to relax, nebojte, bylinka pro ně není nijak nebezpečná, maximálně na ně působí jako uspávadlo, některé kočky po požití šanty spí.

  • U některých koček může vyvolat nebo uspíšit nástup mrouskání, látka v ní voní jako kočičí feromon.
  • Zhruba 20 % koček na šantu vůbec nereaguje, ignorují ji také koťata.
  • Podobný účinek na kočky má i kozlík lékařský, ožanka kočičí (nazývaná též „kočičí tymián“) na některé i klasická máta peprná.
  • Šantu milují i velké kočkovité šelmy, třeba lvi a tygři.

TIP na léto: Šanta kočičí přitahuje kočkovité šelmy, ale KOMÁRY naopak spolehlivě odradí. Skvělá rostlina na letní okno u ložnice!

Šanta kočičí - léčivé účinky

Šanta je trošku podceňovaná lidovým léčitelstvím, protože ji můžete využít k podpoře uzdravení v řadě zdravotních problémů. Na člověka má uklidňující účinek. Ano, šanta kočičí přináší úlevu při nespavosti nebo ve stresovém období podobně jako meduňka. Někteří dokonce říkají, že umí tlumit migrény a bolesti hlavy vzniklé z přemíry stresu. Ale pomůže vám, i když si pokazíte žaludek či podráždíte střeva nevhodným jídlem, nebo:

  • zmírňuje menstruační křeče a bolesti hlavy spojené s cyklem
  • působí lehce močopudně, využijete ji při začínajícím zánětu močových cest
  • mírně snižuje krevní tlak
  • kaše z čerstvé šanty kočičí snižuje otoky a bolesti kloubů při artritidě
  • vnější účinek je skvělý také na pleť trpící akné a záněty

šanta kočičí1

Pěstování šanty kočičí: Slunce a teplo

Balkon nebo zahrada, všude je skvělá trvalka. Pokud ji tedy nepotká kočka, která ji zamlada zdevastuje. Jinak je to rostlina zcela bezproblémová. Šanta kočičí je rostlina z čeledi hluchavkovitých, dorůstá výšky asi 30 cm a má drobné hluchavce nebo mátě podobné listy, zubaté a lehce chlupaté. Kvete růžovými nebo fialovými kvítky v průběhu května až června. Jaké má nároky na pěstování?

  • slunné, teplé místo
  • střední, ale pravidelná zálivka
  • propustná, lehčí půda

TIP: Po odkvětu začátkem léta ji zastřihněte, vyrazí znovu mladými lístky. Pro léčivé čaje jsou nejvhodnější natě těsně před květem.

Jak šantu množit?

Šanta kočičí se skvěle množí všemi způsoby a i když ji necháte jen tak divoce růst, bude se její trs přirozeně zvětšovat, podobně, jako to máme u máty. Pokud máte problémy se škůdci, přečtěte si, jak na mšice.

  • řízky z dřevnatých stonků rovnou sadíme do země, nebo necháme zakořenit ve vodě
  • semena vyséváme zjara (klíčí až při teplotě 20 °C) nebo v průběhu celého roku (květináče s mladými ani ne ročními rostlinkami pak necháváme přezimovat v teple)
  • šanta kočičí je v mladém stavu nutná chránit před kočkami krytem ze sklenice nebo plastu, přece jen, je to magnet na kočky a cítí ji i v sousedství, starší rostliny návštěvu kočky již přežijí.

Přečtěte si také o dalším pěstování bylinek



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

PÁTEK 19. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
SOBOTA 20. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
NEDĚLE 21. 04. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v přibývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 22. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
ÚTERÝ 23. 04. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v přibývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte…
více o tomto dni
STŘEDA 24. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, dnes je úplněk. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 25. 04. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, pane / paní Půjčte si peníze přímo bez hodnocení (půjčka je nyní levněj�...

prací prostředky e shop

já jsem si oblíbila netoxické čističe Method nebo tierra verde. Obojí kupuji na eshopu Al...
Zobrazit všechna témata

Nezapomenutelná žádost o ruku aneb Kde vyslovit „Vezmeš si mě?“

Chcete, aby vaše žádost o ruku měla jistý punc originality a došly vám nápady? Pak pro vás máme hned několik tipů, díky nimž pozdvihnete tak důležitý okamžik života na vyšší úroveň. Svůj způsob si v našem výčtu...

Na sázení letniček se vrhněte ideálně v květnu. Jaké druhy vybrat?

Teplé jarní počasí je jako stvořené k sázení letniček. Pokud si tedy chcete zkrášlit svou zahradu nebo i balkon pestrobarevnými kvítky nejrůznějších jednoletých rostlin, s polovinou května se pomalu začněte chy...

Sociální sítě u dětí: Kdy je povolit a jaká přináší rizika?

Sociální sítě jsou v 21. století tématem číslo jedna. Od jejich vzniku si na ně lidé velmi rychle zvykli, a tak jsou dnes nedílnou součástí mnoha životů. Kde je ale ona zdravá uživatelská míra a existuje nějaká...

Lepší život bez plastů: 6 nápadů, jak nahradit běžné plastové pomocníky

Dnešní doba velí jasně: měli bychom se snažit žít ekologicky a především se musíme zbavit plastů. Odborníci neustále varují, že nám život ničí i takzvané mikroplasty. Jsou ve vzduchu, v dešti, v jídle, ve vodě ...

Věříte v paranormální jevy? Psychologická fakta možná vaše přesvědčení vyvrátí

Proč i v 21. století věří stále tolik lidí na paranormální jevy? Psychologové mají na toto téma jasné vysvětlení, které vás možná ve výsledku překvapí. Nehledejte za ním však nic „duchařského“ ani abnormálního,...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Krémová polévka s krůtím masem a divokou rýží – vhodné pro diabetiky

Ve velkém hrnci (na středním plamenu) rozehřejte olej. Přidejte pokrájené houby (žampiony), celer, mrkev a šalotku. Vše promíchejte a restujte asi 5 minut. Dále vsypte do hrnce hladkou mouku, sůl, pepř a opékej...

Kvasinková infekce u psa: Jak ji rozpoznat a léčit?

Kvasinková infekce u psa bývá poměrně častým problémem. Když se včas a adekvátně neléčí, může se rozšířit a způsobovat nejedny nepříjemné kožní potíže. Ty zpravidla zasahují uši pejska, tlapky, kožní záhyby neb...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Pocit vysvobození

Dneska bych si tu dovolila pár řádek o pocitu vysvobození. Každej si pod tim představí něco jinýho, ale já pod tim vidim jediný - vyjdeme ze svazujících myšlenkovejch okovů, který maj podobu strachu, předsudků, zloby, smutku a bůhví čeho ještě. Tyhle okovy si ostatně nasazuje téměř každej člověk zcela dobrovolně a pak mu dá sakra práci s tim něco udělat - respektive se jich zbavit.