Ožanka salamandra /Teucrium chamaedrys/

img

Ožanka salamandra – popis

Ožanka salamandra je dvouletá až vytrvalá trsnatá bylina s četnými vzpřímenými nebo vystoupavými lodyhami vysokými až 60 cm, které u vytrvalých druhů vyrůstají z oddenků. Na průřezu jsou lodyhy často hranaté, občas jsou i oblé. Ve spodní části rády dřevnatěji, jsou chlupaté a hojně olistěné. Vstřícně vyrůstající listy bez palistů jsou malé až středně veliké, více méně přisedlé, často polštářkovité. Listové čepele jsou členité nebo celistvé, ploché, úzce vejčité nebo nepravidelně peřenoklané, často bývají chlupaté.

Hermafroditní květy vyrůstající z úžlabí horních listů jsou seskupovány do vrcholičnatého květenství, které je někdy rozvětvené. Květy mají výrazný kalich i korunu. Pětičetný chlupatý kalich má téměř shodné vejčité laloky uspořádané do přeslenu. Zvonkovité nebo trubkovité koruny, chlupaté jen zvenčí, mají laloky podlouhlé až široce podlouhlé, bývají většinou bílé, růžové nebo nachové barvy. Vypadají zdánlivě bez horního pysku, neboť jeho laloky jsou přirostlé po boku dolního pysku. Tyčinky jsou čtyři, z nichž jsou dvě mírně delší. Čnělka, o něco delší než tyčinky, je zakončena dvěma jednoduchými nebo jednou rozeklanou bliznou. Placentace je bazální. Ožanky jsou opylovány létajícím hmyzem. Tmavě hnědé plody jsou vejčité tvrdky.

Ožanka salamandra – léčivé účinky

Ožanka salamandra zvyšuje vylučování trávicích šťáv a žluči, což samo o sobě přispívá k lepšímu trávení bez pocitů plnosti a tlaku v břiše. Příznivě ovlivňuje chronický zánět žaludku a tenkého střeva a obecně střevní infekce spojené s průjmy. Tiší křeče při ledvinových kolikách, má stahující účinky na dýchací cesty, čehož se využívá při astmatu, respiračních chorobách a zápalu plic. Je rovněž účinná při vyplavování odpadních látek z tkání a kloubů, pomáhá při revmatismu, dně a ledvinovém písku.

Použitelné části ožanky salamandry: kvetoucí nať

Období květu: červenec až srpen

Ožanka salamandra – použití v kuchyni a pěstování

Ožanka salamandra roste v trsu s dřevnatějícími šlahouny. Vydává zvláštní aroma. Na stanovištích se ožanky rozmnožují oddenky nebo dobře klíčícími semeny, pěstitelé také používají dělení trsů nebo řízkování.

Tip: Odvar

2 polévkové lžíce na 1 l vody, vaříme jen velmi krátce (asi 2 minuty) a užíváme 2 x až 4 x denně po asi 1/4 l.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.