Otěhotnění po potratu – kdy je nejlepší doba se znovu pokoušet o miminko?

otěhotnění po potratu2Jak na otěhotnění po potratu? 

Potrat je velmi bolestivou událostí, která postihuje přibližně 10 % těhotenství. Ztráta nenarozeného dítěte znamená pro ženu hluboké duševní trauma pro ženu, s nímž se musí vyrovnat. Žena často začne rychle po překonání přemýšlet o dalším dítěti, kdy je však vhodná doba?

Prodělaný samovolný potrat je stresující záležitostí, při níž ženě vyvstává mnoho otázek, jak znovu otěhotnět a zda to vůbec půjde. Příčin samovolných potratů je mnoho, není třeba se však obávat. Neznamená to, že otěhotnění po potratu není možné. Potrat je obvykle jednorázovou záležitostí, která nijak neovlivní další životní kroky ženy a budování rodiny.

Samovolný potrat neznamená konec nadějí

Samovolným potratem bez vnějšího zásahu končí přibližně každé páté těhotenství. Ztráta plodu hned v zárodku neznamená neplodnost ženy, ale jen nepřipravenost těla na dítě. Událost raní ženu hlavně psychicky.

Neexistuje přesně určená doba, kdy je nejvhodnější plánovat další otěhotnění po potratu. Na této otázce se neshodují ani odborníci. Záleží především na psychických a fyzických faktorech. Překonání potratu je individuálním stavem každé ženy. Nelze přesně určit, jak dlouho léčba potrvá.

Tělo se samo rychle zregeneruje

Fyzické zotavení trvá pouhých několik dní. V případě samovolného potratu v raném stádiu těhotenství se tělo samo rychle zregeneruje. Děloha ženy se pročistí a menstruace by měla přijít nejpozději do šesti týdnů. Otěhotnění po potratu je tak možné téměř hned. 

Doporučuje se ale počkat alespoň jeden menstruační cyklus, avšak nejlepší je vydržet cykly alespoň dva až tři. Obnovením menstruačního cyklu dává tělo jasnou zprávu, že je znovu připraveno na další těhotenství.

otěhotnění po potratu4Po samovolném potratu je třeba dát se psychicky dohromady.

Kyselina listová pomůže připravit tělo na otěhotnění po potratu

Pro posílení vývoje plodu a správnou krvetvorbu zvyšte v jídelníčku přísun kyseliny listové. Supervitamín je vhodný užívat již 2-3 měsíce před otěhotněním, aby se vytvořila dostatečná hladina v těle pro základ orgánů plodu v těle. V těhotenství pak významně pomáhá při dělení buněk a snižuje riziko vzniku vývojových vad. 

Po prodělaném potratu je tak vhodné užívat kyselinu listovou pro regeneraci vašeho těla a vytvoření ideálního prostředí pro vývoj plodu.

Nejdůležitější je psychická pohoda ženy

Ačkoliv se tělo dokáže zahojit velmi rychle, rozhodující vliv mají psychické faktory. Potrat má velký vliv hlavně na psychiku ženy. Samovolná ztráta nenarozeného dítě bez známé příčiny vyvolává řadu otázek, žena se často cítí slabá, prázdná a poražená. Najít znovu psychické síly je těžké, ale ne nepřekonatelné.

Jak se psychicky připravit na další těhotenství?

 • Je třeba snažit se myslet pozitivně, šance na zdravé dítě se nijak výrazně nesnižují.
 • Důležitá je především podpora ze strany partnera a celé rodiny.
 • Pozitivní přístup pomáhá s rekonvalescencí a zvyšuje šance na rychlé otěhotnění po potratu. 
 • Přečtěte si další tipy, jak otěhotnět

Hormony po potratu ženy

 • Žena po samovolném potratu trpí nevyrovnaností hormonů, jelikož mysl už bývá připravena na výchovu dítěte.
 • Psychika ženy prožívá prakticky stejné stavy jako v šestinedělí, kdy jsou hormony jako na houpačce.
 • Pro některé ženy je nejrychlejším řešením vidina dalšího těhotenství, jiné zase potřebují delší čas srovnat si v hlavě, co se všechno událo a připravit se na novou kapitolu v životě.

Častá doporučení od lékařů před dalším těhotenstvím:

 • Počkat alespoň na první menstruační cyklus.
 • Vyhnout se alkoholu, cigaretám a dalším návykovým látkám.
 • Udržet si zdravou váhu, pravidelně jíst a pít.
 • Užívat kyselinu listovou.

otěhotnění po potratu1Není třeba čekat příliš dlouho - s dalším těhotenstvím.

Čekací doba půl roku na otěhotnění po potratu? Není třeba

Podle řady lékařů nebo Světové zdravotnické organizace je vhodné počkat nejméně půl roku, než žena začne plánovat nové pokusy o početí. Jedná se však pouze o doporučení s ohledem na psychický stav ženy. Zotavování se po potratu je individuální záležitostí, a pokud se žena cítí připravená na další pokus o otěhotnění po potratu, není nutné čekat.

V případě samovolného potratu nebylo tělo vystaveno žádnému umělému zásahu, proto je zbytečné čekat delší časové období. Nepodceňujte však čas nutný k zahojení především psychických ran na duši. Fyzický stav jde ruku v ruce s psychickým rozpoložením a potrat je citelnou ztrátou. Pokud nebude žena v psychické pohodě, nebude připraveno ani tělo.

Otěhotnění po potratu dává vysoké šance na bezproblémové donošení

Navíc při vyšším věku ženy se s delším čekáním snižuje šance dalšího otěhotnění po potratu. Některé výzkumy naopak tvrdí, že čím rychleji žena znovu otěhotní, tím lépe celé těhotenství probíhá a je zcela bez komplikací. Otěhotnění po potratu, do 6 měsíců, dává větší šance na bezproblémové donošení dítěte, snižuje pravděpodobnost předčasného porodu nebo nízké váhy novorozence.

Samovolný potrat v prvních týdnech těhotenství nemusí často žena ani zaznamenat. Tělo není připraveno na těhotenství, a tak skončí dřív, než to žena vůbec zjistí. Příčiny nejsou vždy jasné, podílejí se na tom různé faktory – důvodem může být v zárodku plodu i v organismu ženy. Dva po sobě jdoucí potraty zažije méně než 5 % žen.

Pokud máte za sebou jeden potrat, nejsou nutná žádná speciální opatření. I přesto, že se názory liší, závisí situace hlavně na samotné ženě a jejím pocitu. Vždy je však vhodné, konzultovat všechny případné kroky s ošetřujícím lékařem.

otěhotnění po potratu3Na konci otěhotnění po potratu může být miminko.

Při opakovaných potratech je třeba pomoc odborníků

Při přetrvávajících problémech a komplikacích také u dalšího těhotenství, by měla žena podstoupit podrobná vyšetření zjišťující příčinu. Provádí se speciální testy, mezi něž patří:

 • Krevní testy – ukazují hormonální, imunitní nebo krevní problémy
 • Ultrazvuk
 • Chromozomální vyšetření – odhalující případné nežádoucí geny u obou partnerů
 • Hysteroskopie – zjišťuje abnormality na nitroděložních stěnách

Nyní už víte, jak na otěhotnění po potratu. Vaše případné zkušenosti uvítáme v komentářích níže. 


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Mladý ječmen v prášku 250g

100% rostlinný, v prášku. Doplněk stravy. Výhonky mladého ječmene jsou pro…

Cena: 390 Kč

Konopný olej 250ml

Konopný olej - jeho tradiční využití zaznamenáváme již po tisíce let.…

Cena: 236 Kč

Meruňkový olej s kapátkem BIO 30ml

BIO meruňkový olej je lisovaný za studena z meruňkových jader Meruňkový olej…

Cena: 138 Kč

GraviDrops, při těhotenské nevolnosti 15ks

Při ranní nevolnosti v těhotenství Chutné roksové dropsy s vitaminem C,…

Cena: 47 Kč

Gravital® Gummies, 90 + 10 gummies zdarma

Pro vaše dítě, šťastné těhotenství a radost z kojení Gravital® Gummies jsou…

Cena: 499 Kč

Gravital® Gummies, 60 gummies

Doprodej - expirace 10/2018! Pro vaše dítě, šťastné těhotenství a radost z…

Cena: 343 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte