Ošetření vody v bazénech a koupalištích bez použití chloru

PR článek

Fotolia_82045262_XSBazénová chemie bez chloru šetří zdraví i peněženku.
Voda v bazénech nebo koupalištích se velmi často ošetřuje pomocí přípravků s obsahem chloru. Ten zajistí dlouhodobou čistotu a dezinfekci, na druhé straně nepříjemně zapáchá a může i škodit lidskému zdraví. Proto existuje moderní bazénová chemie bez chloru, která se také stará o účinnou dezinfekci. Díky absenci chloru neškodí zdraví a přesto účinně ničí bakterie, řasy i plísně a nezpůsobuje alergie.

Guanicid – bazénová chemie bez chloru

Guanicid je přípravek, sloužící k ošetření vody na koupalištích, neveřejných bazénech i ve vířivkách. Vodu ošetřuje bezchlorovou metodou a je proto šetrný k životnímu prostředí i lidskému zdraví. Guanicid je na trhu již přes 8 let, během kterých jasně potvrdil svou účinnost a výhodnost. Na základě dlouhodobého průzkumu vyniká nejen svou funkčností, ale také přijatelnými náklady. 

Princip fungování bezchlorové bazénové chemie

Guanicid obsahuje látky, které určitým způsobem reagují s lipidy a proteiny bakterií, plísní, virů a řas. Po aplikací tohoto přípravku dochází k vyřazení funkce lipoproteinové membrány. Buňka se následně zadusí pomocí vlastních metabolitů a likviduje se i bez použití agresivního chloru. Hlavní rozdíl ve srovnání s klasickými přípravky s obsahem chloru spočívá v použité biocidní látce. 

V případě Guanicidu je biocidní látkou synergická směs guanidinu a biguanidinu. Tato směs se z pohledu biocidní účinnosti vyrovnává chlornanovému aniontů. Důležité však je, že po navázání mikroorganismu nedochází k zanechání nebezpečných reziduí, jak je tomu o chemie s obsahem chloru. Rezidua jsou škodlivá vůči lidské pokožce a mohou také vyvolávat alergické reakce. 

Guanidin ani biguanidin neovlivňují parametry vody a jsou šetrné vůči lidskému organismu. Guanicid je obzvláště účinný při vyšších teplotách vody, proto se hodí také pro dezinfekci vířivek. U nich současně pomáhá ionizátoru a zajišťuje mikrobiálně čistou vodu ve chvílích, kdy je ionizátor mimo provoz. Chcete-li používat Guanicid k úpravě bazénové vody, doporučujeme jeho kombinaci společně s Oxy-lightem. Ten má za úkol zoxidovat organické nečistoty. 

Bazénová chemie bez chloru šetří zdraví i peněženku

Propagační ukázkou bazénové chemie bez chloru se stal bazén o objemu 35 m3, u kterého byl k úpravě vody používán Guanicid s Oxy-komplexonem v doporučeném dávkování. Zastřešený bazén, o který bylo pravidelně pečováno (měřeno pH, proplachován filtr) vynikal svou ukázkovou čistou vodou. Tento bazén se stal jasným důkazem, že bazénová chemie bez chloru dokáže také zajistit velmi vysokou kvalitu vody a její úpravu. 

Propagační bazén s použitím bazénové chemie bez chloru však také potvrdil, že s použitím přípravku Guanicid dochází také k finanční úspoře. V následující tabulce naleznete výdaje za údržbu bazénu, díky které si uděláte ucelenou představu o nákladech při použití chemie bez chloru. Objem bazénu byl zmiňovaných 35 m3, byl používán přibližně od začátku dubna do konce září. Teplota vody odpovídala průměrně 28 °C, bazén byl vždy v provozu nejméně 1 hodinu a každý den v něm bylo cca 3 až 5 osob. Výčet výdajů za údržbu bazénů obsahuje všechny spotřebované přípravky na běžnou údržbu i řešení běžných komplikací. 

Množství Přípravek Cena
1 kg Akce na odzimování a šokovou oxidaci 235 Kč
4 l Guanicid pro průběžnou dezinfekci 1237 Kč
25 l Oxy light pro průběžnou oxidaci 1785 Kč
0,7 l Vločka super 110 Kč
3 kg pH mínus 289 Kč
0,4 kg Komplexon pro období dovolené delší dobu mimo domov 97 Kč
  Celkem 3783 Kč

Ve výše uvedeném výčtu použitých přípravků uvidíte i dezinfekční prostředky s obsahem chloru. K jejich použití lze přistoupit při závažnějších problémech nebo při odjezdu na dovolenou, kdy bude bazén po delší dobu bez možnosti péče. 

vodnar-set-bezchlorBazénová chemie bez chloruPro odstranění zmatnění vody je vhodný rychle rozpustný chlorový granulát, který je účinnější než chemie na bázi peroxidu vodíku. V případě vypotřebování veškerého Guanicidu lze vodu krátkodobě šokově okysličit a nečistoty odstranit chlorovým přípravkem. Po jeho neutralizaci můžete opět přejít na použití bazénové chemie bez chloru. Pokud byste nepočkali na neutralizaci, mohlo by dojít k reakci chlornanu s guanidinem. Voda by pak mohla získat žlutozelené zabarvení a chemie by přestala být účinná. Tabletu Komplexonu lze nasadit do plováku nebo chlorinátoru. Ve vodě by se opět neměl nacházet volný Guanicid.                       

Když se nedaří starat se o bazén pravidelně

Pokud se budete o bazén starat pečlivě a pravidelně, odmění se vám zářivě čistou vodou. Občas se přesto stane, že se nám nedaří se o bazén pravidelně starat. Voda v bazénu se nám pak z ničeho nic zamlží a ztratí svou jiskru. Nejde o žádnou výjimečnou situaci, dochází k tomu po prudkých vytrvalých deštích či v letních horkých dnech. Takovou situaci je však třeba řešit ihned. Obvykle pomůže úprava pH vody, vyvločkování a šoková oxidace. Takové zásahy mohou být nákladnější, patří však stále do běžné údržby. Pokud byste nejednali co nejdříve, náklady na práci a údržbu by byly výrazně vyšší. 

Guanicid – cenově nejdostupnější bezchlorová metoda

Je třeba říci, že jakýkoliv systém bazénové chemie bez chloru vychází podstatně dráž než při použití chlorové chemie. I přesto je 2 až 3 krát výhodnější než kyslíková chemie, nabízí přitom systém k okamžitému nasazení bez použití chloru a dalších stavebních a jiných dodatečných investičních zásahů. Použití Guanicidu v kombinaci s Oxy-light je z hlediska provozních i investičních nákladů nejvýhodnějším bezchlorovým systémem.


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte