Narcis /Narcissus/

narcisčeleď:amarylkovité

Narcis-popis

Narcis všichni známe ze svých nebo jiných zahrad. Může dorůst až do výšky 40 cm, díky svým podzemním cibulím dokážou přezimovat a na jaře znovu vyrůst. Listy jsou přízemní, trávovité, masité a až 15 mm široké. Květy jsou jednotlivé, mají zářivě žlutou barvu a voní. Jsou 5-10 cm široké se zvlněným okrajem.

Narcis-léčivé účinky

Celá rostlina, a to včetně cibule, obsahuje jedovaté látky, alkaloidy. Po požití se otrava projevuje zejména zvracením a průjmem.

Použitelné části narcisu: Žádné.

Období květu: březen-květen

Narcis-pěstování

U nás není původní žádný druh z rodu narcisů. Najdeme je jak na zahradách, tak i zplaněné ve volné přírodě. Pěstují se v množství kultivarů. Nejsou náročné na půdu, rostou skoro na všech zahradách, kde je propustná a výživná půda. Jsou mrazuvzdorné, vyhovuje jim slunné až mírně stinné stanoviště. Množí se dceřinými cibulkami, ty dorůstají jednou za 2-3 roky. Cibule sázíme nejlépe v září do hloubky dvounásobku velikosti cibule. Po odkvětu můžeme odstranit květy, listy je však dobré ponechat jejich přirozenému procesu.

Zdroj obrázku: Wikipedie


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte