Na Pradědu najdete divokou přírodu i pohodlné ubytování

PR článek

jeseniky vysilac

Současná doba plná spěchu a stresu působí na lidský organismus nepříznivě, a proto stále častěji vyhledáváme klidný odpočinek v srdci hor. Národní přírodní rezervace Praděd nabízí netknutou krajinu severské tundry, která je domovem mnoha chráněných rostlin a živočichů. Silný vítr, déšť nebo sníh dávají turistům připomenout sílu a krásu Matky přírody. Zároveň se na vrcholku hory Praděd nachází útulný hotel a restaurace, která nabízí chutná jídla plná energie. Horské podnebí Pradědu dokáže člověka možná překvapit svou nepoddajností, ale také jej okouzlí nezměrnou nádherou, které se mu dostane při pohledu do jesenických údolí.

První turisti našli ubytování na vrcholu Pradědu už v roce 1912

Původní rozhlednu a turistickou chatu začali stavět počátkem 20. století. Kamenná budova, která připomínala středověkou strážní věž, se kvůli povětrnostním podmínkám stavěla téměř deset let. Dvě světové války i přírodní podmínky však zapříčinily úplné zřícení rozhledny. Až o několik desítek let později se horalové dočkali nového moderního zázemí s televizním vysílačem, který dnes nese prvenství nejvýše položeného (byť umělého) bodu v ČR. Součástí celého komplexu je i restaurace, hotel a meteorologická stanice s webkamerami.

Veškerý komfort – hotely i restaurace - přímo v srdci národního parku Praděd

Netknutou přírodu dnes chrání i zákon, a to také díky ojedinělým skalním útvarům nebo rostlinám, které nerostou nikde jinde. V lesích kolem Pradědu se vyskytují různé kotliny či tůňky, které vznikají vodní erozí kolem koryta řeky Bílé Opavy. Mezi nejvzácnější rostliny patří lipnice jesenická či zvonek jesenický a pod ochranu národního parku se ze zvířat řadí ropucha obecná nebo čolek horský. Turisté by se měli pohybovat pouze po vyznačených trasách, aby se příroda zachovala ve svém původním stavu. Ochranu přírody a vzdělání veřejnosti v této oblasti také napomáhá naučná stezka „Velká kotlina“, která provází návštěvníky údolím pod Pradědem. Další informace o národní přírodní rezervaci Praděd můžete získat přímo v hotelu či restauraci na vrcholu Pradědu.

DSC_0313

Ideální podmínky pro zimní sporty poskytuje slezský ledovec Praděd

Za zimní dovolenou nemusíte jezdit stovky kilometrů do zahraničí. V okolí Pradědu se díky tuhým zimám udržují příznivé podmínky pro lyžování nebo běžky. Oblíbenou běžeckou trasu představuje výstup na Praděd a následná hřebenovka přes Švýcarnu na Červenohorské sedlo. Lyžaři naopak ocení sjezdovky různých náročností ve Ski areálu Praděd. Navíc odvážlivci mohou vyzkoušet skialpinismus nebo výlety na sněžnicích. Některé stezky však mohou být kvůli riziku lavin veřejnosti nepřístupné. Pro zimní výšlap se musíte dobře připravit. Naše tipy:

  • Základem je teplé, kvalitní a nepromokavé oblečení, které vás udrží v teple.
  • Nikdy nechoďte sami nebo alespoň někomu dejte vědět, kam se chystáte.
  • Trasu si předem naplánujete a nepřeceňujte svoje síly.
  • Plně nabitý mobilní telefon by měl být samozřejmostí.
  • Sledujte předpověď počasí, jestliže není příznivá, raději výlet odložte a zůstaňte v bezpečí hotelového pokoje.

Hřebeny Jeseníků křižují turistické trasy vedoucí náročným lesním terénem i po silnici

Výhodou vrcholu Praděd je také jeho dostupnost, jelikož tam vede asfaltová cesta. Toho mohou využít milovníci cyklistiky. Několikakilometrový sjezd je dokonalou odměnou na námahu při šlapání do prudkého kopce. V letních měsících se také nabízejí sjezdy na koloběžkách, které si můžete na vrcholu pronajmout. Z Pradědu se také můžete vydat po hřebeni na Červenohorské sedlo nebo přejít přes Petrovy kameny dolů do údolí. V srdci Jeseníků se také nacházejí lázně Karlova studánka, ve kterých se osvěžíte pitím léčivých pramenů.

Hotel a restaurace Praděd nabízejí ubytování a zázemí pro turisty přímo na vrcholu

Po náročném sportovním výkonu, což jistě výstup na pátou nejvyšší horu České republiky představuje, si můžete dopřát odpočinek přímo v horském hotelu Praděd. Přímo v srdci televizního vysílače se nachází Hotel Praděd, který má kapacitu až 33 osob. Kromě toho mohou návštěvníci také přespat v turistické ubytovně, která pojme až 36 lidí. Veškeré pohodlí doplní restaurace, ve které se po celý rok vaří chutná jídla. Výjimkou nejsou ani různé akce či slavnosti, jako například hody k oslavě svatého Martina nebo silvestrovská zábava s oslavou příchodu nového roku. Po celý rok se zde můžete uchýlit před nepřízní počasí, přečkat vánici nebo se jen kochat nádherným výhledem na sluncem zalité údolí řeky Bílé Opavy či v dálce pozorovat vrcholky Beskyd a Krkonoš.

www.hotelpradedvysilac.cz


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Ano, je na Pradědu je nádherně a je to výborná startovací základna pro výlety, zdraví AN


Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte