Mucholapka podivná /Dionaea muscipula/

mucholapkačeleď:rosnatkovité

Mucholapka podivná-popis

Mucholapka podivná je velmi zajímavá rostlina. V zemině je ukotvena pomocí tenkých kořenů. Na jaře vyrůstá z "cibule" vysoký stvol s velkými květy. Po nich po opylení zůstává zelená tobolka, ve které je mnoho drobných černých semen. Listy vyrůstají v přízemní růžici a jsou buď položené na zemi, nebo vysunuté do prostoru. Známé pasti jsou vlastně přeměněné čepele listů. Okraje obsahují nektarové žlázy pro lákání kořisti a po obvodu jsou vyzbrojeny tuhými špičatými výrůstky, takovými zuby, které po vlétnutí hmyzu zaklapnou a vytvoří jakousi mříž, ze které se hmyz už nemá šanci dostat. Další součástí pasti jsou citlivé ohebné chlupy, ty se nacházejí na vnitřní hladké červené ploše a fungují jako signalizační zařízení. Jakmile hmyz ohne některý z chloupků, past se sklapne za 0,5 sekundy. Po zjištění, zda je uvnitř uvězněn opravdu hmyz, natečou do pasti trávicí šťávy, které kořist rozpustí. Kašovitá hmota je poté vstřebávána pomocí žláz asi 7-10 dní. Pak se past znovu otevře a celý proces probíhá znovu.

Mucholapka podivná-léčivé účinky: Žádné léčivé účinky.

Použitelné části mucholapky podivné: Žádné.

Období květu: březen-duben

Mucholapka podivná-pěstování

V létě je možné nechat mucholapku venku, má ráda teplo a světlo. V zimě by teplota měla být mezi 5-10°C. Vyhovuje ji i umístění na plném slunci, pouze pokud ji máme za sklem, musí zařídit nějaké zastínění. Co se zálivky týče, v misce pod květináčem by mělo být vždy pár centimetrů vody. Substrát bychom měli udržovat stále vlhký, ale pozor, používat pouze dešťovou vodu!! Substrát by měla být vláknitá rašelina nebo její směs s praným říčním pískem. Mucholapku přesazujeme jednou za 2-3 roky. Množit ji můžeme semeny, nebo vegetativně. Množení semeny je ale velmi pomalé a zdlouhavé, vegetativně se množí dělením trsů a je to určitě rychlejší.

Pokud se bojíte škůdců, můžete být klidní. Mucholapka se o sebe dokáže postarat a dokáže velmi dobře zlikvidovat mšice.

Zdroj obrázku: Wikipedia


Stáhnout v PDF
array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte