Město nebo vesnice? Co vše zvážit, než se přestěhujete

spektrumzdravi (2)Město nebo vesnice? 

Život na vesnici rozhodně není pro každého. Stejně tak, kdo je odmala zvyklý žít na venkově, si nedovede představit probouzet se denně v betonové džungli, kde čas plyne tak nějak rychleji. Občas se ale člověk octne v situaci, kdy zatouží po změně životního prostředí i stylu. Co všechno při takovém rozhodnutí zvážit, abyste jej dřív či později nelitovali?

Není vesnice jako vesnice

Jestliže uvažujete o stěhování na vesnici, ať už z jakéhokoliv důvodu, myslete na to, že není vesnice jako vesnice. Velmi záleží, zda se jedná o vesnici s 200 obyvateli uprostřed hor, odkud se v zimě jen stěží vyhrabete, nebo o městys s 15 00 obyvateli, základní školou, školkou i lékařem. Pro život na samotě u lesa a naprosté odříznutí od civilizace musíte mít nejen náturu, ale také životní styl, který zpravidla sestává z péče o zahrádku, vycházek do přírody či domácího kutilství. Odměnou vám bude čistší vzduch, úžasný klid a pomalý způsob života bez stresu, na něž se velmi snadno zvyká. Je však třeba počítat i s tím, že dům rozhodně není levnou záležitostí a k jeho financování je mnohdy potřeba vzít si větší hypotéku, než na byt. S hypoteční kalkulačkou od MONETA Money Bank snadno zjistíte, jak moc drahý dům si budete moc s ohledem na své měsíční splátky dovolit.

Zahrada výhodou

Další výhodou života na vesnici je bezesporu zahrada. Tu samozřejmě můžete mít i ve městě, kde však hrozí méně soukromí a klidu. Právě dům se velkou zahradu patří mezi nejčastější důvody, proč se lidí uchýlí z města na vesnici. Nejprve si ale uvědomte, proč po zahradě vlastně toužíte, zda kvůli dětem, letnímu grilování s přáteli, nebo protože vás bude bavit o ni pečovat. Děti totiž jednou odrostou, léto skončí a vy dost možná zjistíte, že se na vesnici v zimních měsících koušete nudou a chybí vám přítomnost kaváren, vinoték či sportovních areálů.

Auto nutností

Pokud vás tato představa děsí, rozhodně se na vesnici neobejdete bez auta. Jestliže se na vesnici nenachází základní lékařská péče, školka ani škola či supermarket, pak se auto stává přímo nutností. Některé ženy se pro život na vesnici rozhodnou kvůli dětem, avšak v době mateřské pak silně narazí, neboť bez řidičského průkazu jsou absolutně závislí na svém partnerovi. S ohledem na kvalitu života dětí na vesnici se vyplatí myslet opravdu dopředu a představit si, jestli je pro ně na vesnici dostatek vyžití, zábavy, možností kroužků i vrstevníků, se kterými si mohou hrát. Někdo dokonce bere v potaz i pozdější věk teenagerů, kteří budou chtít obrážet diskotéky a vesnická zábava je neuspokojí. 

Město nabízí více možností

Příznivci městského života vám zase řeknou, že by se nikdy nevzdali možností, které život ve městě nabízí. Nebavíme se však jen o restauracích, kavárnách, kulturních a komunitních akcích, ale také o pracovních příležitostech, které mohou být pro vaše konečné rozhodnutí zásadní. Skvělým východiskem, jak skloubit vysněnou práci, městský ruch a klidný život na vesnici je přestěhovat se na okraj většího města, nebo alespoň do jeho blízké vzdálenosti.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte