Meridián močového měchýře a jeho energetické dráhy

meridián močového měchýře3Močový měchýř v těle ženy.

Meridiány ovlivňují, jak se cítíme fyzicky i psychicky, a vzájemně na sebe působí. Meridián močového měchýře ovlivňuje nejen intenzitu našich pocitů a strachu, ale také fyzické projevy napětí. Pokud vás trápí potíže s prostatou, osteoporóza nebo bolesti různých částí těla, může být v nerovnováze váš meridián močového měchýře.

Meridián močového měchýře – charakteristika a průběh dráhy

Meridián močového měchýře je jangovou drahou a jeho elementem je voda. Jeho dráha začíná u vnitřních koutků očí a vede přes čelo k nejvyššímu bodu hlavy. Jedna část meridiánu se větví do mozku a další pokračuje přes týl a šíji k páteři. Páteří procházejí dvě až čtyři paralelní větve k bederní oblasti, kde se stáčí k ledvinám a močovému měchýři. Přes hýždě po zadní straně stehna vedou větve meridiánu dále k podkolení jamce, kde se setkávají a jako jedna větev pokračují bércem, vnějším kotníkem a chodidlem na konec malíčku. Celá dráha má 67 akupunkturních bodů a je nejdelší ze všech meridiánů. Přečtěte si také o meridiánové masáži

Meridián močového měchýře nás ovlivňuje nejsilněji v době od 15. do 17. hodiny. V té době má největší efekt pít bylinkové čaje. Tělo také v tomto čase dobře tráví vydatné jídlo. Během dne je to období tzv. druhého výkonnostního vrcholu, je tedy vhodné pro sportovní výkony nebo jiné náročné aktivity. Přečtěte si, jak fungují meridiány obecně. 

Oblasti a orgány ovlivněné močovým měchýřem

 • hlava
 • šíje
 • centrální nervový systém
 • záda
 • kůže
 • hýždě a okolí

Meridián močového měchýře - projevy při nerovnováze

Potíže s močením, inkontinence či naopak zadržování moči jsou typickými projevy problematického meridiánu močového měchýře. Úzce jsou s tím spojeny i potíže s prostatou. Vzhledem k svému průběhu ale tento meridián ovlivňuje i následující potíže:

 • bolesti hlavy, očí, šíje, zad
 • napětí svalů šíje, zad, sedacích svalů
 • bolesti nohou, především lýtek a pod koleny
 • vznik hemeroidů
 • horečka, třesavka
 • osteoporóza, artritida
 • slzení a výtok řídkých hlenů z nosu

Možná vás překvapí, že potíže s tímto meridiánem stojí i za nízkou kvalitou vlasů (vypadávání, šediny, chybějící lesk), kazivostí zubů a poruchami sluchu. Pokud pociťujete bolestivý chlad v končetinách, je také potřeba zaměřit se na tento meridián.

Meridián močového měchýře v těle ženy (nahoře) a muže (dole) 

meridián močového měchýře2Meridián močového měchýře v těle ženy. meridián močového měchýře1Meridián močového měchýře v těle muže.

Jak působí meridiány na naši psychiku?

S vyrovnaným meridiánem močového měchýře je spojen klid, důvěra a odvaha. Opakem je pak neklid a intenzivní až nekontrolovatelný strach. Nepříjemná je lehkovážnost a nedbalost nositele, horší je ale určitá bezohlednost v chování vůči druhým.

Zvládnutí strachu nepomáhá fakt, že narušený meridián neumožňuje majiteli uvolnit se a jeho zvládání stresových situacíse zhoršuje. Vyšší míra netrpělivosti vede často k frustracím. Duševní poruchy se mohou projevovat blouzněním, pomateností a záchvaty s poruchou vědomí

Jak dostanete svůj meridián močového měchýře do rovnováhy?

Všechny meridiány lze ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Meridiány pomáhá ovlivnit i výživa – u močového měchýře je důležité dodržovat pitný režim. Z bylin je vhodný smilax lékařský.

Po psychické stránce je meridián močového měchýře propojený s naší schopností se vyznat sami v sobě. Podívejte se do svého nitra, zda víte, kam směřujete. Často radíte druhým a sami si neumíte pomoci? Zaměřte se sami na sebe a na to, kde jste a čeho chcete dosáhnout. Jste spokojení s tím, jak proběhl váš dnešní den nebo byste něco udělali jinak? Když budete znát svůj cíl, zamyslete se nad tím, jak ho chcete dosáhnout. Co můžete udělat každý den pro dosažení svého cíle? Tímto cvičením získáte větší vnitřní klid a pokud dosáhnete vyrovnaného meridiánu močového měchýře, ustoupí i vaše další obtíže. 

Energetické dráhy neboli meridiány v těle - přečtěte si také


Stáhnout v PDF

Chcete se zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

Lichořeřišnice větší kapky 50ml

Originální bylinné kapky. Doplněk stravy. Lichořeřišnice větší udržuje…

Cena: 60 Kč

Řebříček nať 50g

Surovina pro přípravu bylinného čaje Řebříček nať má tyto účinky:…

Cena: 25 Kč

Bylinný čaj XL MOČOVÉ CESTY A MĚCHÝŘ

Porcovaný čaj v kvalitě sypaného čaje, 1 sáček na 4dl čaje Přírodní…

Cena: 49 Kč

HT KARE 60kps.

Doplněk stravy na podporu činnosti srdce a močových cest Doplněk stravy…

Cena: 279 Kč

CRANBERRY CYST sada mini drinků - VÝPRODEJ

Potravinový doplněk z extraktu brusinek a dalších rostlin Potravinový doplněk…

Cena: 225 Kč  299 Kč 

ProstUrin® 90tbl.

Zinek pro podporu testosteronu v krvi Prosturin je unikátní komplexní přípravek…

Cena: 324 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte