29. 01. 2019 Přečteno: 5316x

Zajímavosti ze života ještěrky obecné

Pokud doma máte zahradu nebo často trávíte chvilky v přírodě, jistě jste se setkali s vyhřívajícími se ještěrkami obecnými. Pokud vás tito přibližně dvaceticentimetrový štíhlí živočichové zaujali, přinášíme vám několik zajímavostí ze života ještěrek, o kterých jste možná neměli ani tušení.

1. Nejrozšířenější druh ještěrek v České republice

Na ještěrku obecnou můžete v našich podmínkách narazit nejčastěji, avšak vyskytuje se také ve zbytku Evropy kromě severních částí a také ve střední Asii. Nejčastěji na ně narazíte na suchých slunných místech, na okrajích lesů, na stráních, v lomech či zahradách.

Čtěte také:

Mazlíček nejen pro milovníky teraristiky. Jak na chov agamy vousaté?

Limitem jejich výskytu bývá nadmořská výška, a sice 2500 metrů nad mořem. Ještěrky obecné mají zbarvení různé, od žlutohnědé barvy až po barvu černohnědou či šedou. Samičky jsou velké od 14 cm do 21 cm, samečci bývají obvykle větší. Dorůstají přibližně 13,5 až 23,5 cm.

2. V nebezpečí se ještěrka zbavuje ocasu

Ještěrky obecné mají v přírodě spoustu přirozených nepřátel, mezi které patří například lišky, volavky, čápi či užovky. V blízkosti lidských obydlí potom také kočky či slepice. V nebezpečí je ještěrka schopná upustit část svého ocasu, který se ještě hýbe, aby nepřítele zmátla a získala čas uniknout. Ocas ještěrkám časem dorůstá zpět. V České republice je ještěrka obecná silně ohroženým druhem.

3. Ještěrka obecná je zimním spáčem

Ještěrky zimují od října do dubna, a to nejčastěji v norách savců, v dírách, pod kořeny stromů či v puklinách ve skalách. V jarních a letních měsících jsou ještěrky obecné aktivní ve dne, nejčastěji ráno a v podvečer. I přesto, že se ještěrky rády vyhřívají, před příliš vysokými teplotami se schovávají do úkrytu.

4. Letní radovánky ještěrky obecné

Ještěrky obecné se rozmnožují v období od května do června, kdy samičky kladou kožovitá vajíčka do jamky v písku či hlíně, kterou následně zahrabou. K líhnutí potomků pak dochází v červenci, kdy se ze skořápek derou ven malé šedavé ještěrky, které okamžitě začínají lovit drobný hmyz. Dospělými se ještěrky stávají v roce a půl až dvou letech a dožít se můžou až deseti let.

5. Kanibalismus ještěrek obecných

Ještěrky obecné se nejčastěji živí různým hmyzem, zejména pavouky, mouchami či kobylkami. U ještěrek se ale můžete setkat také s kanibalismem, kdy útočí i na svá mláďata.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…