Péče o kočičí zuby a chrup kočky
12. 02. 2020 Přečteno: 1759x

Výživa koťat a její vliv na zdravý vývoj kotěte

Výživa kotěte je tou nejdůležitější investicí do celoživotního kočičího zdraví. Pro správný vývoj kotěte je v prvních týdnech nezbytné dodržovat specifické potřeby, co se týče krmení a živin. Základem je vyvážená a kvalitní strava.

Výživa koťat v 1. – 4. týdnu

Koťata jsou zcela závislá na mateřském mléku a pro jejich zdravý vývoj je mléko ideální potravou. V tento čas se věnujme hlavně tomu, aby kojící matka měla dostatek bílkovin a tekutin, ke kterým bude mít neomezený přístup. Nezbytné je také pravidelný přísun minerálů a vitamínů, protože čas laktace je energeticky velmi náročný. Kočičí mamince můžete dávat kapsičky a granule pro koťata. Pochutná si a zároveň do sebe dostane také speciální dávku živin a energie. Granule navíc budete brzy potřebovat i pro samotná koťátka.

Čtěte také:

Mléko, syrové ryby nebo čokoláda. Zjistěte, co nesmí jíst kočky!

Výživa kotěte ve 4. – 6. týdnu

Po čtvrtém dovršeném týdnu života už se začínají malá koťátka shánět po první pevné stravě. Zatím umí jen lízat jazýčkem a neohrabaně brát první sousta do tlamičky. Hodí se pro ně naškrábané nebo jemně namixované přemražené hovězí maso (později může být i klasicky namleté), rybí maso bez kostí a různé kotěcí paštiky nebo kapsičky, ve kterých je hodně šťávy a jen maličké pevné kousky masa. Koťátka ráda přijímají i dobroty jako je tvaroh nebo jogurt. Kotě je potřeba krmit několikrát denně, spíše průběžně, takže by mělo mít k jídlu neustálý přístup. Stejně tak i k čerstvé vodě.

A jak je to s mlékem? Kočičí maminka stále kojí, takže mléko koťata od nás dostávat nepotřebují. Chcete-li jim přilepšit nebo je naučit snáze pít, pak jim můžete dát mléko speciálně určené pro koťata. Další možností je zředěné kondenzované neslazené mléko, jehož laktóza se lépe tráví.

Některým koťátkům může vyhovovat i kozí mléko, ale to se hodí spíše pro mlsání nebo ve chvíli, kdy máte skutečně problém s tím, že se kotě nechce naučit pít. Nikdy ale koťátkům nepodávejte kravské mléko, protože by mohla mít průjem. I s případným tvarohem opatrně. Dodržování pitného režimu ulehčí také to, když budete mít misku s vodou na vícero místech v bytě.

Výživa koťat v 6. – 10. týdnu

Koťátka už umí dobře jíst a jsou čím dál hladovější, takže si připravte pořádnou zásobu jemně nakrájeného nebo namletého masa (hovězí, z dobrých zdrojů kvalitní kuřecí, krůtí) a kotěcích konzerviček. Už se začínají pouštět i do granulí, takže volte znovu ty kotěcí, protože jsou drobounké a kotě se tak naučí pozvolna na tvrdou potravu. Od tohoto věku už nemusí mít koťata neomezený přístup k jídlu, stačí je krmit 3x denně.

Výživa kotěte v 10. – 12. týdnu

V tomto čase už můžete pomalu koťata navádět k větším kusům masa a stále pokračovat s kotěcí výživou. Doporučuje se zavádět v tuto chvíli co nejpestřejší stravu, aby koťata nebyla v dospělosti příliš vybíravá a rozmlsaná nebo zaměřena jen na úzké druhy krmiva. Čím více se toho nyní naučí, tím lépe pro ně. I pro jejich nové majitele.

Hurá do nového domova! Čas změn

Ve 13. týdnu věku je už koťátko připraveno na příchod do nové domácnosti. Umí jíst téměř všechno!  Vždy mu s sebou přibalte něco z jídla, které má rádo, aby prvních pár dnů nemuselo řešit kromě změny prostředí také změnu jídelníčku. Přechod na jiné granule by měl být vždy pozvolný.

Od narození až do jednoho roku věku jsou koťátka brána jako mláďátka, která potřebují zvýšené množství energie a některých živin v potravě. V kotěcí stravě tedy musí pokračovat i nový páníček.

Tři důležité složky kotěcí výživy pro zdravý vývoj kotěte

1. Bílkoviny

Jsou nezbytné pro růst svalů a celkovou kondici. Velikost kotěte závisí na tom, jak kvalitní bílkoviny dostává. Syrové nebo vařené maso je samozřejmostí a konzervy nebo kapsičky by měly mít 40 % čistých bílkovin. Více bílkovin pak potřebují větší plemena koček, u kterých je růst svalů výraznější, např. kočka perská nebo britská kočka.

Jídlo by mělo mít ale nízký obsah uhlohydrátů, stejně tak se nedoporučují pro koťata játra, protože jsou příliš energeticky náročná a mají vyšší podíl vitamínu A, než je pro jejich malá tělíčka zdravé. Stejně tak se vyvarujte krmivům, která obsahují sóju nebo pšenici.

2. Vitamín A

Je důležitý především pro správné vidění a vývoj očních nervů.

3. Taurin

Taurin je esenciální látkou, kterou si kočičí tělo neumí samo vyrobit a též stojí za zdravím očí a sítnice, nervové soustavy i srdce: Hraje důležitou roli při látkové výměně tuků. Taurin je nezbytný i pro dospělé kočky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo