Anakonda velká je náročná na chov a bez povolení se neobejdete.
16. 10. 2018 Přečteno: 14931x

Víte, jak se rodí hadi? Prozradíme, jaké jsou kouzelné okamžiky rozmnožování hadů

Rozhodli jste se chovat hady a přemýšlíte o tom, jak se rodí hadi? Chcete se pokusit odchovat si mladé? Rozmnožování hadů patří podle mnohých chovatelů k nejvzrušivějším a nejkouzelnějším okamžikům. Doposud je známých přes 3000 druhů hadů, ovšem jen některé druhy můžeme chovat i my doma v teráriu a chlubit se jimi návštěvám. Aby však chov probíhal v pořádku, připravili jsme si pro vás přehledný článek o tom, jak se hadi dostávají na svět.

Rozmnožování hadů: pohlavní dospělost se neměří na věk

Aby mohl had začít dovádět s ostatními hady a počít, potřebuje stejně jako ostatní zvířata dosáhnout pohlavní dospělosti. Ovšem jeden rozdíl tu je. U určování pohlavní dospělosti chovaného hada nehraje vůbec žádnou roli věk, ale rozhodující je délka a kondice hada. Rozhodně není dobré chovat hady, kteří jsou vyhublí nebo naopak obézní. Předčasně připuštená samice může trpět komplikacemi.

Čtěte také:

Domácí výroba terária je poměrně náročná, litovat ale nebudete

Například užovka červená s délkou 110 cm je již vhodnou kandidátkou k páření, krajta by neměla mít méně než 90 cm. Pokud si nevíte rady a nejste si jisti, zajděte k veterináři, který vám určitě poradí.

Jak se rodí hadi? Přeci z vajíček

Máme dva druhy hadů, a to vejcoživorodé a vejcorodé. Jaký je mezi nimi rozdíl? Ti první si ponechávají vajíčka s mláďaty v těle do té doby, než se začnou líhnout. Vypadá to, jako kdyby se rodila živá mláďata. Díky tomu odpadá u chovatele náročný chov o malé, jelikož se všichni rodí plně vyvinutí.

Druhý druh je pro chovatele náročnější, jelikož samice kladou vajíčka, o které se většina hadů vůbec nestará. Výjimkou jsou třeba kobra královská nebo krajty, které se kolem vajec obtočí a zahřívají je. Hadi se pak na svět dostávají díky vaječnému zubu, kterým rozbijí skořápku vajíčka. Kobra ale rozhodně není vhodná pro začátečnického chovatele.

Chov hadů vyžaduje důkladnou péči o mladé

O mladé se musíte začít starat ještě před tím, než se vylíhnou. V teráriu totiž musíte připravit vhodné prostředí. Je nutné připravit vlhčí koutek. To zařídíte pomocí krabice s navlhčeným rašeliníkem. Když totiž samice nenajde vhodné místo pro kladení vajec, může se rozhodnout snést je do vody anebo hůře, vejce v sobě zadržovat.

Vajíčka hadí mámu již nezajímají, tudíž je řada na vás. Vyjměte je z terária a uložte do inkubátoru se stálou teplotou 28 až 30 stupňů. Je důležité udržovat v inkubátoru také vlhkost, protože mláďata nejsou ve skořápce, ale v kožovitém obalu. Ten může snadno vyschnout. Inkubátor musí fungovat dokonale, jelikož i sebemenší kolísání teploty či vlhkosti může mít negativní vliv na jejich vývoj.

Kdy nechat hady připustit? Důležité je zazimování

Chov hadů vyžaduje trpělivost a dostatek času. Pokud se rozhodnete k chovu mláďat a připuštění hadů, je nutné dospělý pár hadů před aktem zazimovat. Zazimování potřebuje čas a nic se nesmí uspěchat. A jak na to?

  • Nejprve omezíme krmení, až hadi přestanou jíst a pořádně se vyprázdní.
  • Poté snižujeme teplotu v teráriu i dobu svícení
  • Had zimuje asi 2 až 3 měsíce a poté následuje odzimovací fáze, kdy postupně zvyšujeme teplotu i dobu svícení.
  • Asi po 1 až 2 týdnech had začne pomalu přijímat potravu.

 

Pokud bylo zazimování úspěšné, pak můžeme pozorovat pohlavní aktivitu. Samec vyhledá samici, se kterou se může pářit.

A jak takové páření probíhá? Samec se obmotá svým tělem kolem samičky a špičku ocasu pomalu podsouvá k samičí kloace. Páření probíhá i několikrát za den, dokud samice nepočne. Pak samec o samici již nemá zájem a každý si hledí svého.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…