13. 03. 2018 Přečteno: 3592x

Viry a bakterie patří mezi častou příčinu nemoci akvarijních ryb. Víte, jak je léčit?

Nejen lidé, ale také akvarijní ryby mohou onemocnět viry nebo bakteriemi. Pokud se nemoc odhalí včas, můžete zachránit život mnoha rybek. Musíte být však obezřetní a o své akvárium důkladně pečovat. Představíme vám nejčastější nemoci akvarijních ryb, jejichž původem jsou bakterie a viry.

Nemoci akvarijních ryb: buďte obezřetní a rybky kontrolujte

Všímáte si, že ryba v akváriu hubne, plave nekoordinovaně, má nafouklé bříško anebo vám v nejhorším případě z ničeho nic uhynula? Měli byste zbystřit. Vaše akvárium může být napadeno virem či bakterií. Mnohé z nich jsou tak zákeřné, že nemoc pouhým okem nepoznáte. Jaké nemoci rybiček v akváriu patří mezi nejčastější a jak můžeme ryby chránit a léčit?

Čtěte také:

Nemoci akvarijních ryb: parazité, jejich projevy a léčba

Baterie a viry – častí původci nemoci akvarijních ryb

Mnohá bakteriální a virové onemocnění jsou u ryb velmi častá. Jejich konkrétní určení je často možné pouze v laboratoři za použití mikroskopu. Viry lze dokonce pozorovat pouze pomocí elektronového mikroskopu. Bakterie se mnohdy dokáží hravě ubránit antibiotikům, takže je léčba komplikovanější. Ryby pak trápí kožní onemocnění, ale také střevní. Rádi vám poradíme, jak nebezpečné nemoci akvarijních ryb rozeznat a jak rybky léčit, aby byly opět zdravé a spokojené.

Virové nemoci akvarijních ryb a jejich léčba

Virové onemocnění je způsobeno zavlečením nemocných ryb do akvária nebo krmivem, ve kterém je obsažena moučka z nakažených ryb. Na některé viry neexistuje lék, a proto je nutné ryby utratit. Nejčastěji ryby trápí nemoc zvaná lymphocystic, rhabdovirus carpio nebo aerocystitis.

Lymphocystis

Toto virové onemocnění je běžné u sladkovodních i mořských ryb. Příznakem jsou boule na těle i ploutvích, které se při silnějším projevu spojují do povlaků. Na těle vznikají léze, které jsou později napadány dalšími viry a bakteriemi. Toto nakažlivé onemocnění ryb se v akváriu rychle šíří a je pro ryby smrtelné, jelikož léčba neexistuje!

Napadené ryby je potřeba ihned odchytit a utratit, aby se virus dále nešířil. Pokud si boulí ale všimneme brzy a jsou teprve například jen na okrajích ploutví. můžeme zastřihnout tato postižená místa a ošetřit trypaflavinem.

Příčina a prevence

Příčinou je styk s nakaženými rybami, rostlinami nebo korýši. Náchylnější jsou také ryby se sníženou imunitou. A jak se proti viru bránit? Nejlíp uděláte, pokud si každou novou akvarijní rybku prohlédnete, abyste se ujistili, že je zcela zdravá. Je potřeba také pravidelně měnit vodu v akváriu.

Rhabdovirus carpio

Tento vir napadá hlavně střeva, ledviny a játra. V důsledku toho ryba nepřijímá potravu, později se u ní projevuje celá řada nápadných příznaků. Nakažené ryby ztrácí reflexy, špatně plavou, zaujímají neobvyklé polohy těla, mají vyboulené oči i břicho nebo zježené šupiny. Tato nemoc není tak častá, jelikož se nevyskytuje ve vodě nad 20 °C.

Napadené ryby můžete zachránit při brzkém odhalení nemoci. Dávají se jim antimikrobiální  látky, například chinolony nebo sulfonamidy. Jestli ani to nepomůže, je nutné rybu odchytit a utratit. Zdravým rybám vodu silně filtrujte a častěji ji vyměňujte. Můžete použít i slabou dezinfekci jako je Preventin.

Příčina a prevence

Nákaza se vyskytuje, pokud není voda dostatečně teplá a padá pod 17 °C. Proto je nutné, abyste vodu v akváriu udržovali ve stejné teplotě a nikdy ji nenechali klesnout pod zmíněných 17 °C. další možností je přidávat do vody občas antivirové preparáty.

Aerocystitis

Další virová nákaza, která je příčinou zákeřné nemoci akvarijních ryb. Mezi příznaky patří nepřijímání potravy, plavání břichem vzhůru a zvětšená zadní část břišní dutiny. Ryba nedokáže ovládat plynový měchýř, a proto neovládne ani směr plavání.

Úmrtnost je při tomto onemocnění opravdu vysoká a zcela účinná léčba neexistuje. Doporučuje se však zvednout pH vody na 7.5, silně ji provzdušňovat a filtrovat.

Příčina a prevence

Vir napadající plynový měchýř je do vody zanesen společně s novými rybami nebo rostlinami. Rozpoznat virové onemocnění je však obtížné a stoprocentně nám to potvrdí až testy v laboratoři. Pokud však budete pravidelně čistit vodu, filtrovat a udržovat ryby v dobrém zdravotním stavu, nemáte se čeho obávat.

Bakteriální nemoci akvarijních ryb a léčba

Bakterií, které způsobují onemocnění akvarijních ryb, je mnoho. Mezi nejznámější patří bakteriální rozpad ploutví, tuberkulóza nebo infekční vodnatelnost. Jak je rozeznat a chránit před nimi ryby v akváriu?

Bakteriální rozpad ploutví

Pokud má ryba kolem tlamičky bělavý povlak nebo se jí na těle i ploutvích objevují bílé až žlutohnědé skvrnky, může se jednat o bakteriální rozpad ploutví. Ploutve se kvůli napadení bakterie třepí a jejich okraje začnou odpadávat. Postupně se začnou rozpadat i žábra, tudíž ryba zrychleně dýchá a dusí se. Nakonec bohužel uhyne.

Nakažené ryby je nutné izolovat, vyměnit vodu v akváriu. Do vody je vhodné přidat antibiotika i chemické přípravky. Vyzkoušet lze síran měďnatý nebo sůl, aby se zvýšila funkce žaber.

Příčina a prevence

Bakterie způsobující toto onemocnění se nacházejí téměř v každé akvarijní vodě. Napadeny jsou ale hlavně ty ryby, které mají v akváriu špatné podmínky (nízká kvalita vody nebo nevhodné krmení), a jsou tak oslabeny. Prevencí je pravidelná výměna vody, odkalování, rozmanitá a správná strava. Pokud si přinesete nové rybky, nechte je 2 dny v karanténě s antibiotiky a sledujte, zda jsou zdravé.

Tuberkulóza ryb

Jedna z nejnebezpečnějších nemocí, jelikož na ni opravdu neexistuje žádná léčba. Rybky je potřeba utratit a celé akvárium vydezinfikovat. Jednoznačné určení tuberkulózy je možné pouze při mikrobiologickém vyšetření. Příznaky se totiž mohou plést s jinými nemocemi, které jsme tu popsali. Patří mezi ně třeba hubnutí ryby, nekoordinované plavání, nepřijímání potravy, krvavé boláky na těle nebo zkřivení páteře.

Příčina a prevence

Ke vzniku a šíření nemoci přispívá především vysoké množství amoniaku a dusitanů ve vodě, nedostatečná výživa ryb, stres i znečištěná voda. Prevencí je proto opět pravidelné čištění akvária, pestrá strava. Snažte se ryby zbytečně nestresovat.

Infekční vodnatelnost

Vystouplé oči, nafouklé břicho nebo zježené šupiny, to jsou nejčastější příznaky infekční vodnatelnosti ryb. Rybě se nahromadí tekutiny v tkáních nebo tělních dutinách, což způsobuje nafouknutí bříška. Zdravé ryby se nemají čeho bát, za to ryby s oslabeným imunitním systémem jsou častou kořistí.

Jestli nemoc rozeznáte včas, ryby mají ještě šanci. Umístěte rybu do karantény, do vody přidejte sůl i antibiotika a pravidelně ji krmte kvalitní stravou.

Příčina a prevence

Infekční vodnatelnost způsobují bakterie, které se ve vodě běžně vyskytují. Mají však rády především ty ryby, které jsou kvůli špatnému chovu a péči oslabené a náchylné k nemocem. Důvodem je i stres, náhlý pokles vody nebo vysoká koncentrace dusitanů. Abychom této nemoci předcházeli, je potřeba dodržovat stejná pravidla, jako jsme již psali – zásadní je kvalita vody i potravy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…