další zvířátka

Při cestování se psem mohou nastat problémy. Poradíme, co potřebuje pes do zahraničí

Rozhodli jste si udělat krásnou dovolenou, ale nikdo vám nemůže pohlídat vašeho psího kamaráda? Anebo si chcete udělat výlet i s ním? Rádi vám poradíme, co potřebuje pes do zahraničí, aby byla vaše cesta bez komplikací a vy jste si ji mohli naplno užít. Především nezapomínejte na psí pas, návštěvu veterináře nebo na granule pro psy. Před každou cestou si také vždy ověřte, zda s vámi pejsek vůbec smí do cílové destinace cestovat a za jakých podmínek, ať nejste pak nemile překvapeni.

Cestování se psem: co vše je nutné vyřídit před odjezdem

Cestování se psem nemusí být taková hračka, jak se na první pohled zdá. Vy se sice sbalíte během 10 minut, váš pejsek ale potřebuje mnohem více času a někdy i více věcí. Především nesmíte zapomenout na platný psí pas a očkovací průkaz. Důležité je také identifikovat zvíře mikročipem nebo naočkovat proti vzteklině.

Pas pro psa - bez něj budete mít na cestě akorát samé problémy. Každý majitel ho musí mít u sebe. Podmínkou k tomu, aby ho pes získal, je označení neboli očipování psa. Pas je jednotný doklad, který platí pro všechny členské státy Evropské unie. Stojí přibližně 100 Kč a vydá vám ho veterinář. Stačí, když s sebou přinesete očkovací průkaz a podle něj veterinář vyplní vše potřebné.

Identifikace zvířete mikročipem - pejsek musí mít elektronickým čip, který mu zavede již téměř každý veterinář. Čip má v sobě obsažený identifikační kód země a pokud se vám pes ztratí, lze ho snadno dohledat kdekoliv v zahraničí. Cena kvalitního čipu se pohybuje od 500 Kč.

Očkování proti vzteklině - pes musí být proti vzteklině očkovaný již od 3. měsíce. Jestliže cestujete s menším pejskem, některé členské sáty Evropské unie vám sice cestování povolí, ale pouze pokud má pes pas, od narození pobýval na stejném místě a nepřišel do kontaktu s volně žijícími zvířaty.

Jiné státy však vyžadují i více opatření, než je pouhé očkování proti vzteklině. Příkladem je Irsko, Velká Británie, Švédsko nebo Malta, které trvají i na ošetření proti echinokokóze. To provede veterinář 24 - 48 hodin před vstupem psa do navštěvované země. V pasu poté musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření.

To ale stále není vše. Některé země mohou vyžadovat i další specifická vyšetření nebo dokonce karanténu. Před odjezdem se pro jistotu vždy informujte na Státní veterinární správě nebo velvyslanectví příslušné země.

Co potřebuje pes do zahraničí: granule pro psy, hračky i lékárničku

Především si s sebou zabalte dostatek krmení. Nikdy totiž nevíte, kde budete moci jídlo pro psa koupit a zda nebude příliš drahé nebo naopak levné a nekvalitní. I pes potřebuje při cestování energii a přísun nezbytných látek. Skvělou volbou mohou být granule pro psy Pro Plan Optidigest. Obsahují veškeré důležité vitamíny a minerály, které zajistí psovi správnou výživu a utuží jeho zdraví na cestách.

Obojek, vodítko a miska na vodu jsou samozřejmostí. Nezapomínejte ale také na oblíbené hračky, které pomohou pejska při cestě uklidnit a odreagovat. Delší cesta pro něj může být nezvykle stresovou záležitostí.

Jestli cestujete v autě, nezapomínejte na bezpečnostní pásy pro psy. Chráníte tím nejen svého psa, ale i sami sebe. Vždy přibalte i náhubek, který určitě využijete třeba ve veřejné dopravě.

I pejsek se může na dovolené zranit, proto vždy myslete i na lékárničku. Nejčastěji mohou psa potrápit rozřízlé tlapky nebo klíšťata. Proto by v lékárničce určitě neměly chybět následující věci:

 • obvazy
 • kleště na vytahování klíšťat
 • škrtidlo
 • dezinfekce
 • pinzeta

Zkušení chovatelé také vědí, že se vždy při cestování se psem hodí i další potřeby jako jsou třeba starší deka nebo ručník, kartáč na srst, šampon pro psy a repelent proti klíšťatům nebo parazitům. Vždy byste u sebe měli mít také sáček na výkaly.

Cestování se psem si užívejte na maximum a předcházejte problémům

Aby byla vaše dovolená klidná, udělejte si dopředu průzkum toho, kam všude můžete svého psího kamaráda vzít. Některé cestovní kanceláře dokonce nabízejí speciální zájezdy se psy. Relaxovat s ním můžete nejen u moře, ale i v horách.

Pokud však cestujete letadlem, vždy si dopředu ověřte, zda zvolená letecká společnost umožňuje i přepravu psů. Komplikace mohou nastat například u společnosti Ryanair, EasyJet, Wizz Air nebo Norwegian.

Naopak vstříc mazlíčkům vycházejí třeba:

 • Smart Wings
 • Air One
 • ČSA
 • Swiss
 • Brusselss Airlines

Jestli se rozhodnete letět, tak další, co potřebuje pes do zahraničí, je box na přepravu. Pejsek s vámi pojede jako zavazadlo, tudíž pro něj nemusíte kupovat speciální letenku. Po celou dobu letu zůstává pes v boxu.

Box kupte dostatečně dopředu, ať si na něj pes může postupně navyknout. Jestli se bude cítit nejistě, celá cesta ho akorát vystresuje. Proto pejska do boxu průběžně na chvíli zavírejte už doma, aby z něj pak při cestování nebyl vystrašený.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

 • Nemoci kůže u psa: svědění,…

  Dobrý den, jak poznáme, zda jde o alergii na vnější vlivy anebo např. hormonální disbalanci - projevy mohou být podobné, podle obrázků tu…

 • Pomoc, můj pes trpí…

  Otázkou je, od čeho ty potíže jsou. Zda žaludeční, alergie nebo psovi prostě něco nesedlo. V tomhle je asi jediný řešení dieta,…

 • Má váš pejsek alergii?…

  Nás tříletý stafort má alergii na kuřecí, hovězí a vepřové. Dlouho jsme nevěděli co s tím a pomohla nám právě až změna krmiva.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte