další zvířátka

Povinné a nepovinné očkování psa aneb Jak chránit čtyřnohého mazlíčka

Mít pejska není jen radost a potěšení, měli byste se také starat o jeho zdraví. Proto byste měli vědět, jaké očkování nesmí vašemu mazlíčkovi chybět a kdy ho nechat očkovat. Přinášíme přehledný článek, který všem pejskařům poradí, jak a kdy na očkování štěňat a jaké další očkování vašeho pejska nemine.

Proč je očkování psa důležité?

Očkování je pro psa stejně důležité jako u nás lidí. Chrání psa před mnohými závažnými nemocemi, které by mohly zhoršit jeho radostný psí život a přivodit mu jen problémy. Běžné infekce číhající na psa téměř na každém kroku mohou způsobit dokonce i smrt psa. Očkování vytvoří v těle psa protilátky na danou nemoc, takže kdyby se pes s nemocí skutečně setkal, jeho tělo bude vědět, jak se jí bránit. Očkování tak nechrání jen psa, ale i nás majitele.

Některá jsou povinná, jiná nepovinná a záleží jen na majiteli psa, jakou vakcínu chce svému pejskovi podat. Pojďme si je proto blíže popsat.

Povinné očkování psů - očkování proti vzteklině

Ze zákona je každý majitel psa povinen svého kamaráda nechat očkovat u veterináře. Povinné je však pouze očkování proti vzteklině. Není divu - vzteklina je pro člověka nadmíru nebezpečná, jelikož se na něj může snadno přenést. A kdy nechat psa proti vzteklině očkovat?

Měli byste ho nechat provést už u štěněte a opakuje se v pravidelných intervalech. Pes na něj nemusí chodit každý rok, záleží totiž na typu podané vakcíny. Znamená to tedy, že pes může jít na přeočkování každé dva nebo i tři roky. Majitel psa musí mít očkovací průkaz a v něm mít vždy od veterináře vyznačené platné očkování.

Nepovinné očkování psů chrání vašeho psího kamaráda

Pokud chceme našeho psího miláčka co nejvíce ochránit a předejít různým zákeřným nemocem, doporučuje se ještě několik druhů očkování. Jsou sice nepovinná, ale každý milující majitel psa je jistě velmi rád zaplatí. Co vám veterináři ještě doporučují?

  • Očkování proti psince – původem je virus psinky, která způsobuje u psa poruchy nervové soustavy a obvykle končívá smrtí. Psinka se přenáší kontaktem s nakaženými psy a jejich sekrety
  • Očkování proti zánětu jater – onemocnění se projevuje výraznými bolestmi břicha, průjmem a zvracením. Postihuje játra a projevuje se žloutenkou.
  • Očkování proti parvoviróze - původcem je parvovirus, který způsobuje krvavé průjmy, zvracení a často končí smrtí psa. Nejvyšší riziko nákazy je především u štěňat.
  • Leptospiróza - jedná se o bakteriální onemocnění, které přenáší především potkani. Mezi příznaky patří vysoké horečky, žloutenka, krev v trusu.
  • Koronaviróza – toto virové onemocnění se může vyskytovat hlavně u štěňat do prvního roku věku. Jedná se o průjmové onemocnění, které se přenáší trusem infikovaného psa
  • Parainfluenza – infekce se snadno přenáší z jednoho psa na druhého a to i prostřednictvím vzduchu. Může dokonce způsobit zánět plic.

Jak a kdy je třeba myslet na očkování štěňat?

Očkování a odčervení psa byste neměli za žádných okolností podceňovat, pokud chcete mít zdravého a spokojeného psa. Očkování štěňat probíhá do 8. týdne věku štěněte, kdy by měl být pes očkovaný proti vzteklině a dalším onemocněním jako je parviróza, hepatitida, psinka apod. Následné přeočkování se provede za 3 až 4 týdny. Všechny potřebné informace vám řekne váš veterinář, který vás také upozorní, kdy se přesně s pejskem dostavit.

Pokud si chcete zdraví pejska ještě více pojistit, dbejte i na kvalitní a správně zvolenou stravu. Například krmivo od značky Purina dodá vašemu psímu kamarádovi již od štěněte všechny potřebné látky a vitamíny, díky kterým bude dobře růst. Nejen očkováním, ale i dobrým krmením zajistíte psovi kvalitní a dobrý život.

Co je dobré o očkování psa vědět?

Vakcinace se podává pejskovi pod kůži nebo do svalů. Očkování štěňat probíhá téměř vždy bez komplikací. Mohou se však vyskytnout menší problémy a nežádoucí účinky, jako únava, nechutenství, zvýšená teplota, ale po krátké době vždy ustoupí. Pokud se u pejska po očkování objeví závažnější příznaky, a to zduření v místě vpichu, svědění nebo i kopřivka, je vhodné navštívit veterináře a poradit se o výměně značky podané vakcíny.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Celý svět teď žije fotbalem. Kdo budou ti nejlepší šampioni? Uvidíme. Češi se mistrovství světa ani neúčastní, kdyby ale měli v týmu takovýto talent, byli by pak jasnými favority!

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte