další zvířátka

Péče o kočku v zimě: nepřeceňujte huňatý kožich a kočce dopřejte teplé zázemí

Možná si myslíte, že když má vaše kočka chlupatý a huňatý kožíšek, nebude mít problém přežít venku i v zimě. Věřte ale, že kožich kočky není tak odolný, jak by se mohlo zdát. Zvýšená péče o kočku v zimě by pro vás měla být samozřejmostí. Venkovní kočka v zimě potřebuje hlavně útulné a teplé obydlí, kde se může kdykoliv schovat před mrazem i silným větrem a sněžením. Poradíme, jaké chovatelské potřeby pro kočky by u vás v zimě neměly chybět.

Péče o kočku v zimě vyžaduje úpravu jídelníčku

Především je potřeba upravit kočce jídelníček. Měli byste hlavně hlídat její pitný režim. Mnoho koček ale nemusí zrovna moc pít, proto je nutné doplňovat vodu v podobě vlhkého krmiva. Výborné jsou kočičí konzervy a kapsičky. Ty můžete ještě naředit vodou.

Především kočky žijící venku potřebují posílit imunitní systém. K tomu vám pomohou potravinové doplňky. Obsahují potřebné vitamíny, minerály a živiny, které posilují imunitu kočky v zimě. Krmnou dávku granulí pro kočku v zimě zvyšte, aby měla pořádné tukové zásoby a dostatek energie. 

Venkovní kočka v zimě potřebuje teplý domeček

Kočky potulující se venku jsou sice zvyklé spát kdekoliv, ovšem když přijde tuhá zima, ani jejich chlupatý kožíšek je nedokáže ochránit dokonale. Venkovní kočka v zimě proto potřebuje nějaké teplé místo pro odpočinek, kde se může schovat před nepříznivým zimním počasím. Především je nutné, aby na ni netáhlo a kočka nenastydla.

Kočce můžete přichystat hřejivé kukaně a boudičky, které jsou zateplené a mají vchod postavený tak, aby dovnitř na kočku netáhlo. Pokud nechcete utrácet za kočičí domečky, pak kočce postačí bedna plná sena, kterou necháte třeba v garáži nebo pod přístřeškem, aby na kočku nesněžilo.

Chovatelské potřeby pro kočky v zimě

Pokud máte kočku, rozhodně by vám neměly doma chybět chovatelské potřeby pro kočky, se kterými bude život vašeho mazlíčka příjemnější. V zimě je potřeba pamatovat hlavně na kartáče na srst, teplé pelíšky a antiparazitní přípravky.

Kartáče a hřebeny

Kočky žijící venku v zimě vyžadují i důkladnější péči o srst. Je potřeba, aby kůže kočky mohla dýchat, čímž předejdete mnohým kožním problémům, jako jsou třeba plísňové nemoci nebo lupy. Mezi chovatelské potřeby pro kočky musí patřit kvalitní kartáč či hřeben, který vám umožní snadno kočičí srst rozčesat.

Hlavně péče o dlouhosrsté kočky bude náročnější. I když jsou kočky velmi čistotné, dlouhosrsté kočky se o svou srst samy nepostarají. Česání by se však mělo stát každodenním rituálem.

K dostání jsou různé kartáče: umělohmotné, drátěné i s přírodními štětinami. 

Teplé pelíšky

Venkovní kočka v zimě by měla mít ve svém domečku také teplý pelíšek, do kterého se bude moci zachumlat. Pelíšek vybírejte vždy tak, aby nebyl příliš těsný ani veliký. Klidně ale vyberte trochu větší a ještě ho vystelte teplou dečkou. Existuje celá řada různých druhů a z všelijakých materiálů:

  • textilní
  • plyšové
  • proutěné
  • z nepromokavého materiálu

 

Antiparazitní přípravky

I když jsou venku nízké teploty, prohlížejte venkovní kočce srst. Může se na ní klidně objevit klíště nebo blecha. Proto nezapomeňte zařadit mezi chovatelské potřeby pro kočky také antiparazitní přípravky, které vám pomohou se snadno nechtěných parazitů zbavit. K dostání jsou tablety, ampulky ale i paštiky.

Venkovní kočka v zimě potřebuje péči o tlapky

Zvláštní pozornost by měl každý chovatel venkovní kočky věnovat péči o kočičí tlapky. Celý den se prohání po zamrzlé půdě, sůl jí také moc na zdraví tlapiček nepřidá. Proto byste měli jednou za čas kočku odchytnout a namazat jí tlapky krémem. Polštářky protřete pořádně mastným krémem. Jestli zjistíte, že má kočka polštářky pořezané, pak je ošetřete dezinfekcí anebo hojivou mastí.

Péče o kočku: domácí kočka speciální péči nevyžaduje

Na rozdíl od těch venkovních, domácí kočky speciální péči v zimě nepotřebují. Taková kočka si ani nevšimne, že je za okny jejího vyhřátého pelíšku zima. Ovšem pokud se s ní vydáte v zimě k veterináři, pak nezapomeňte na dobře izolovaný přepravný box, který ještě vystelte dekou. Domácí kočky jsou mnohdy velmi náchylné na prochladnutí. Domácí kočky také rády spí na okně. Hlídejte proto, jestli jsou okna dobře utěsněná a na kočku netáhne.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte