Nemoci korel a jak poznat jejich příznaky.
14. 01. 2021 Přečteno: 10605x

Nemoci korel a jak je řešit: jaké jsou časté nemoci papoušků?

Nemoci papoušků jsou velká nepříjemnost, na kterou se každý budoucí chovatel musí připravit. Máte-li doma korelu chocholatou či jiného drobného papouška, dodržujte pečlivě zásady správné výživy a hygieny, nové ptáky držte nejprve v karanténě. To je nejlepší prevence.

Pověstná nemoc papoušků: Ptačí chlamydióza

Mezi nemoci korel patří například papouščí mor, chlamydióza. Mnoho ptáků jsou jen přenašeči, ale stresovaní nebo fyzicky slabší jedinci mohou vážně onemocnět. Původcem je bakterie Chlamydophila psittaci. Přenáší se kontaktem, trusem i vzduchem. Onemocnět jí může i člověk.

Příznaky této nemoci papoušků jsou různé a těžko se sledují. Můžete pozorovat záněty očí, hubnutí, zelený průjem nebo výtok z nozder. Korely jsou bezpříznakové, žijí-li ve správných podmínkách. Pokud však máte podezření, nechte udělat rozbor trusu. Nemoc se léčí silnými antibiotiky.

Čtěte také:

Krmíte své papoušky pestrou stravou? Vaječná směs pro papoušky je nezbytností

PBFD neboli cirkoviróza papoušků – vzácná nemoc u korel

Typickou nemocí korel a dalších papoušků je i Parrot Beak and Feather Disease. Postihuje častěji velké papoušky, zatímco u korel je vzácná. Jde o virus, který se množí hlavně v lymfatických orgánech, dále v kůži, jícnu a voleti.

PBFD se projevuje průjmem a jinými vnitřními problémy. Navenek je patrná ztráta peří nebo jeho deformace. Virus je z těla vypuzen do tří měsíců nebo vůbec, mívá však trvalé následky. Léky neexistují. Velcí papoušci se povinně testují, malí však ne a i když nemocí většinou netrpí, mohou ji přenést.

TBC patří mezi nejhorší nemoci. Korel se týká také

Chytí-li korela nemoc zvanou tuberkulóza ptáků, bohužel nic nenaděláte. Tato infekční bakterióza má 100% smrtelnost a zatím nebyl nalezen lék. K zabránění přenosu na ostatní domácí zvířata je nutná izolace a přísná hygiena. Proti této bakterii funguje málokterý čistič.

Infekce přežívá ve střevech i jiných orgánech a podle toho vypadají i příznaky. Styčným bodem je hubnutí a ztráta prsní svaloviny. Papoušci mohou mít vřídky na hlavě. Napadený jedinec může přežít i pár let, ale nevyléčí se.

Giardióza: nemoc korel a malých papoušků

Giardióza je střevní nemoc, kterou může chytit pes, ovce i papoušek. Přenáší se trusem. Původce nemoci, prvok lamblie střevní, většinou nezpůsobuje obtíže, ale může se to stát. U ptáků jsou náchylné hlavně korely, andulky a agapornisové.

Trpí-li korela nemocí způsobenou lamblií, jde především o chronické průjmy, později také nechutenství, apatii a svědění kůže, při kterém si pták trhá peří. Vaším úkolem je pečlivě čistit klec od infikovaného trusu a zajít na veterinu. Existují léky, ale vyléčení není vždy zaručeno.

Kromě těchto parazitů může korela mít i jiné: všenky, čmelíky či červy.

Přečtěte si v našem článku: Jaké jsou nezbytné vitamíny pro papoušky?

Zadržení vejce: Zdravotní potíž u samiček

Nepatří doslova mezi nemoci papoušků, spíše mezi nepříjemné komplikace. Korely patří k nejčastěji postiženým druhům. Uvíznutí vejce v těle může být z nedostatku vápníku či vitamínů A a D, někdy je s tím spojen zánět vejcovodu. Rizikové jsou mladé samice.

Jako první pomoc se doporučuje zavést do kloaky trochu oleje a masírovat bříško. Pokud vejce brzy nevyjde, vyhledejte veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

MVDr. Jiří Pikula: veterinární klinika ANIMAL, Kuřim

Veterinární klinika ANIMAL v Kuřimi…

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Auto EDU, s.r.o.: autorizované školicí středisko a autoškola, Ostrava

Společnost Auto EDU se sídlem ve městě Ostrava…