Kakariki rudočelý je přátelský a společenský.
02. 12. 2019 Přečteno: 4817x

Krmítka ptactvu pomáhají. Čím krmit ptáky v zimě?

S přicházející zimou se na krmítka začínají slétávat ptáčci. Ptáci na krmítku v zimě ale nejsou jen zábavnou podívanou. Krmítka umí být pro přírodu velmi důležitá. Protože ptákům v přírodě postupně dochází přirozená potrava, potřebují naši pomoc. Musíme ale vědět, čím krmit ptáky v zimě, aby jim to opravdu prospělo. Poradíme, čím krmit sýkorky a další druhy ptactva, která u krmítek potkáme nejčastěji.

Čím krmit ptáky v zimě? Záleží na druhu

Krmítka jsou pro ptáčky velmi důležitá. V zimě mohou mít se sháněním potravy velké problémy. Proto jim můžeme pomoci my. Složení návštěvníků krmítek je pestré. Stejně tak by měla být pestrá i potrava. Zatímco někteří ocení hlavně semínka, jiní se pustí hlavně do bobulí. Ptáci na krmítku v zimě totiž můžou být jak býložraví, tak i hmyzožraví. Vždy záleží na konkrétním druhu, který zavítá právě k nám. Pokud se jim chceme postarat o co nejlepší potravu, zjistěme si, jaký druh k nám létá. Základní složky jsou ale většinou podobné. Čím krmit ptáky v zimě?

Čtěte také:

Víme, jak vyrobit krmítko pro ptáky rychle a levně. Pomoci vám můžou i děti

  • Předtím, než začneme řešit, čím krmit ptáky v zimě, si dejme záležet se správným umístěním krmítka. Mělo by být 1,5 až 2 metry nad zemí. Jinak se ptáčci stanou snadnou kořistí pro kočky.
  • Základem by měla být semínka. Buďto sáhněme po kupovaných směsích anebo jim nějakou namixujme sami. Ptáci na krmítku v zimě mají rádi slunečnici, kukuřici, proso, mák anebo lněná semínka.
  • Stejně tak jsou u ptáčků oblíbená i drcená jádra oříšků. Třeba vlašských anebo lískových. Potravu můžeme oživit i o ovesné vločky.
  • Plody stromů jsou také velmi vhodnou složkou potravy, kterou můžeme krmit ptáky v zimě. Třeba jablka anebo hrušky. Ty můžeme dát buďto do krmítek anebo pod ně na zem.
  • Zkusit můžeme i zeleninu. Nastrouhaná mrkev přijde některým návštěvníkům krmítka vhod.
  • I Bobule ptáčkům chutnají. Například jeřabiny jsou u nich velmi oblíbené.
  • Lůj je také tím pravým, čím krmit ptáky v zimě. Některé druhy se do loje s chutí pustí. Přidat můžeme i malé syrové kousky masa.

Čím krmit sýkorky?

Sýkorka modřinka je známá podle své modré hlavičky. Sýkorka koňadra je sice podobná, hlavičku má ale tmavou. Sýkora je ptáčkem, kterého na krmítku můžeme vídat často. A není divu. Živí se hlavně hmyzem, o který je v zimě nouze. Proto má sýkora, podobně jako jiní ptáci na krmítku v zimě, přirozené potravy málo. Čím krmit sýkorky?

  • Hlavní složkou potravy sýkorky jsou olejnatá semínka. Převážně slunečnicová.
  • Ráda okusuje i lůj s kousky masa.
  • Tuková koule je u sýkorek také oblíbená.

 čím krmit sýkorky

Pozor si však dejte, pokud kupujete připravené lojové koule z obchodu. Často bývají obaleny plastovou síťkou. Tu je vhodné sundat, protože by ptákům mohla ublížit. Nechtěně ji snědí nebo se jim může do síťky zachytit nožka a nemohou odlétnout.  

Ptáci na krmítku v zimě: Čížek lesní

Žlutavého ptáčka v krmítkách uvidíme hlavně od února do března. Čížek lesní má kromě žlutého zbarvení černou hlavičku a černá pera v křídlech. Zobáček má světlý.

  • Nejčastějším krmením pro ptáky v zimě jsou semínka. Čížek v tomto není výjimkou. Má rád nejrůznější druhy semen, ale musí být drobnější.
  • Pochutná si například i na drcené slunečnici.

 čížek

Ptáci na krmítku v zimě: Kos černý

Kosa si nikdo nesplete. Je celý černý, pouze zobáček má do žluta. Dokázal se velmi dobře přizpůsobit lidské společnosti. Kosi žijící v městech se živí jako hmyzožravci. Oproti tomu lesní kosi jsou vybíravější. Jako i jiní ptáci na krmítku v zimě, kos rád sezobne skoro vše.

  • V krmítkách si kos libuje na bobulích.
  • Rád si vezme ovesné vločky, rýži, strouhanou mrkev anebo uvařené brambory.
  • Kos černý uvítá i plody stromů. Například jablka.

 kos

Ptáci na krmítku v zimě: Hýl obecný

Hýl obecný má výrazné zakulacené bříško s načervenalou barvou. Hlavičku má zbarvenou do černa, křídla má šedo-černá. V přírodě se hýlové živí semínky ze stromů i bylinek. Jinak ale tito ptáci nejsou vybíraví.

  • Hýl se živí velmi pestře. Nepohrdne žádnými semínky.
  • Rád si vyzobává semínka z jeřabin anebo šípků.
  • Pokud obecně víme, čím krmit ptáky v zimě, nemusíme si s hýlem příliš lámat hlavu. Sezobne skoro vše.

 hýl

Ptáci na krmítku v zimě: Pěnkava

Pěnkavu poznáme podle pestrého zbarvení. Pěnkava obecná má šedo-oranžovou hlavičku, hnědé tělo a černo-bílá pera křídel. Pěnkava jikavec má šedo-oranžové i tělo. V přírodě pěnkavy sbírají semena jak rostlin, tak stromů. Ačkoli je přes jaro a léto pěnkava spíše samotářkou, na zimu ji můžeme potkat ve společnosti jiných druhů ptactva. Má totiž nouzi o potravu, proto se zdržuje tam, kde se nají i ostatní.

  • Hlavní složkou potravy pěnkavy jsou semínka. Ocení hlavně ta slunečnicová.
  • Na krmítkách si pěnkava pochutná na dužinatých plodech. Třeba na jeřabinách.

 pěnkava

Ptáci na krmítku v zimě: Vrabec

Vrabce na krmítkách potkáme opravdu často. Jak toho domácího, tak polního. Vrabec domácí je malý ptáček s bílým bříškem, drobnou černou náprsenkou a hnědými křídly i hlavičkou. Nejčastěji sbírá na zemi semínka, která z krmítka spadla. Vrabec polní se od něho liší převážně hnědým zbarvením. Ale oba druhy jedí to samé.

  • Vrabce krmme nejrůznějšími druhy semínek.
  • Můžeme mu potravu oživit i o strouhané bílé pečivo. Rozhodně na něm ale nesmí být sůl. A pozor na chléb. Chlebové pečivo rozhodně není tím pravým, čím krmit ptáky v zimě.

 vrabec

Ptáci na krmítku v zimě: Brhlík lesní

Tento ptáček se pozná podle originálního zbarvení. Má šedomodrý týl a křídla, bílou hlavičku, na které se mu od zobáčku táhne černý pruh a k tomu oranžové tělo. Je velmi teritoriální a k ostatním ptáčkům na krmítku se nechová příliš přátelsky.

  • Brhlík má rád různá semínka, jako jsou třeba ty ze slunečnice.
  • Pochutná si na kukuřici a ovesných vločkách.
  • Dokáže se zobákem dostat i do vlašských nebo lískových ořechů.

 brhlík

Ptáci na krmítku v zimě: Sojka obecná

Sojka je známá svými modročernými pírky. Zbytek těla má převážně hnědý. Sojka má zajímavý způsob stravování, v zimě se živí hlavně rostlinami, v létě zase hmyzem. Sojky si vytváří v dutinách stromů zásoby na zimu, hlavně z žaludů a bukvic. Ale i tito ptáci mohou navštívit naše krmítko.

  • Má ráda nejrůznější semínka.
  • Sojka uvítá ořechy všeho druhu.
  • Pochutná si na plodech a bobulích.
  • Sojka ocení i lůj a kousky masa.

 sojka

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…