Jak předejít selhání ledvin u koček? Speciální péči potřebují především starší kočky.
28. 11. 2019

Kmenové buňky pomáhají v léčbě onemocnění u koček

Mezenchymální kmenové buňky jsou zásobárnou univerzálních náhradních dílů v lidském nebo zvířecím, tedy i kočičím, těle. Zásoba těchto náhradních dílů během života sice ubývá, ale díly nikdy úplně nedojdou. Tyto buňky mají jedinečnou schopnost sebeobnovy, přeměny v jiný buněčný typ a ovlivňování imunitního systému. Imunitní systém nedokáže mezenchymální kmenové buňky rozeznat, nedokáže identifikovat, zda jsou léčeného zvířete, nebo dárce, a léčba probíhá bez negativních imunitních reakcí.

V případě léčby koček se mezenchymální kmenové buňky odebírají z kostní dřeně nebo tukové tkáně. Kmenové buňky dokáží ovlivňovat imunitní systém, což lze velmi dobře využít při léčbě autoimunitních onemocnění (onemocnění, kdy se organizmus „zblázní“ a bojuje sám proti sobě) a alergií. Například u koček s astmatem, které byly léčené těmito buňkami, došlo ke snížení zánětu.

Čtěte také:

Kmenové buňky – k čemu se používají ve veterinární medicíně?

Kmenové buňky léčí astma i poruchy trávení u koček

Příkladem je kočka Sofinka, která kvůli astmatu intenzivně kašlala a původní léčba nepomáhala. Na doporučení veterinární lékařky, paní doktorky Marty Koudelkové z veterinární kliniky HomeVET, se majitelka rozhodla pro léčbu kmenovými buňkami. Již po 14 dnech od první aplikace majitelka uvedla zlepšení kašle o 90 %. Za dva a půl měsíce Sofinka zakašlala jen dvakrát. Tři měsíce od první aplikace dostala poslední dávku kmenových buněk, po které kašel zcela zmizel. Od té doby je Sofinka v pořádku.

Sofinka po léčbě kmenovými buňkami

Kmenové buňky se úspěšně používají také při léčbě imunitně podmíněného zánětlivého onemocnění střev, které způsobuje průjmy, zvracení, ztrátu váhy a změnu chování kočky. Mezi příčiny tohoto onemocnění patří poruchy imunitního systému, genetické předpoklady, infekce či potravinové alergie. Běžná léčba většinou zahrnuje speciální dietu, v případě infekce antibiotika a léky na snížení imunity, jako jsou kortikosteroidy.

Bohužel některé kočky nereagují na žádný z běžných léčebných postupů. A to byl také případ kocoura Jonáše, kterého léčila paní doktorka Martina Načeradská - veterinární klinika MVDr. Martina Načeradská. Více než rok byl kocourek léčen pomocí kortikosteroidů, které tlumí imunitní systém. Jelikož však docházelo k opakování příznaků, rozhodla se paní doktorka spolu s majitelkou vyzkoušet léčbu kmenovými buňkami. Již po první aplikaci došlo ke zlepšení příznaků a mohlo dojít ke snížení dávky kortikosteroidů. Po třech aplikacích kmenových buněk kocour bere léky už jen minimálně, příznaky vymizely a Jonáš má zase chuť k jídlu a do života.

20170308_105400

Kdy lze aplikovat léčbu pomocí mezenchymálních kmenových buněk?

Mezenchymální kmenové buňky se dají využít také při léčbě poškození očí, a to při onemocnění rohovky, tzv. eozinofilní keratitidě. V případě tohoto poškození studie ukazují, že došlo ke zlepšení příznaků u léčených koček do šesti měsíců od zahájení léčby. Úspěšně byly kmenové buňky využité také v zubní medicíně při léčení zánětu dásní (gingivostomatitidy).

Léčba mezenchymálními kmenovými buňkami není nejlacinější. Ceny se pohybují v řádu nižších desetitisíců korun, zaleží samozřejmě na náročnosti každého konkrétního případu. Ale v případě chronických onemocnění bývá výhodnější než dlouhodobá a stále se opakující standardní léčba, která zvířecího pacienta zatěžuje, a vůči které se může postupně stát odolný. Léčba vždy je, a musí být, individuální, nakonec každé zvíře je jedinečné.

V České republice léky z mezenchymálních kmenových buněk pro veterináře připravuje Medicínské centrum Praha v rámci projektu Avecell. Více informací o tomto projektu naleznete na stránce: www.avecell.cz.

V rámci terapie kmenovými buňkami musí probíhat dlouhodobé sledování a hodnocení léčby a pečlivé monitorování případných nežádoucích účinků a komplikací. Veterináři se stávají prostředníky mezi majitelem zvířete a laboratoří, která léčivý přípravek z mezenchymálních kmenových buněk připravuje.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…

Vladimír Hanzelín - Solární panely Brno: realizace solárních systémů

Vladimír Hanzelín se…