další zvířátka

Každý pejsek si zaslouží důstojný odchod. Jak se postarat o utracení psa?

Loučení se s naším němým přítelem je jednou z nejtěžších událostí. Pokud se ale pejsek potýká s nevyléčitelnými bolestmi, je na nás, abychom jeho utrpení zbytečně neprodlužovali. Utracení psa je v některých případech totiž nevyhnutelné. Řekneme, jak se pejskovi postarat o důstojný odchod. Uspání psa není náročné jen pro mazlíčka, ale i pro nás. Proto poradíme, jak se vyrovnat se ztrátou psa.

Oddalme nemoci a utracení psa správnou péčí

Stáří čeká každého pejska. Zatímco menší plemena se dožívají kolem 15 let, větší pouhých deset. V některých případech odejde pejsek v klidném spánku, v jiných se bohužel trápí a utracení psa je nezbytné. Pokud chceme, aby se pejsek dožil úctyhodného věku a snížili jsme riziko zdravotních komplikací, postarejme se našemu seniorovi a tu správnou péči.

1. Nastolme klidový režim. Starší pejsci mají většinou problémy s klouby. Hůře se jim vstává, sedá i lehá. Dlouhé procházky už pro ně nejsou a mají naopak rádi svůj klid. Proto našeho psa seniora nepřetěžujme. Raději volme kratší a klidné procházky, z divokého dovádění přejdeme na poklidnější hry. Pejska do fyzických aktivit nenuťme.

2. Zajistěme mu pohodlí. Bolavé klouby a celkově slabší pohybový aparát potřebují pohodlné a měkké místo. Kupme měkké pelíšky, které můžeme navíc vystlat dekami anebo polštáři. Umožněme pejskovi se uvelebit na více místech, rozložme pelíšky do různých částí domu.

3. Pořiďme kvalitní krmivo. Potřeby štěněte a dospělého pejska se liší, stejně tak i potřeby psího seniora. Pes již není tak aktivní a může přibírat. Správná výživa zamezí obezitě, která je příčinou nejrůznějších druhů onemocnění. Zároveň mu kvalitní granule poskytnou potřebnou dávku živin pro stárnoucí organismus.

Jaké živiny potřebuje pes senior? Poradíme vám, kdy přejít na granule pro staré pejsky.

 

4. Postarejme se o zubní hygienu. Starší pejsci tíhnou k onemocnění dásní, zubů a paradentóze. Ta může zapříčinit zánět, který napadne pejskovi orgány. Správnou dentální hygienou můžeme problémům zabránit. Alespoň jednou týdně speciálním prstovým kartáčkem zuby vyčistěme. Pomůžou i tyčinky na kousání.

Uspání psa je bezbolestné

Uspání psa, jinak také eutanázie, se provádí v plné anestezii. Vyberme si zvěrolékaře, kterému důvěřujeme a který odchod pejskovi i nám co nejvíce usnadní. Dobří veterináři provádějí zákrok nanejvýš ohleduplně a citlivě. Utracení psa, je pro pejska bezbolestné. Posouzení o zdravotním stavu pejska nechejme na odborníkovi. Sami na to nemáme dostatečné znalosti

 • Uspání psa konzultujme se zvěrolékařem. Pokud nazná, že pro pejska už jiná cesta není, doporučí nám eutanázii.
 • Jestliže veterináři věříme, dejme na jeho radu. Utracení psa by jistě nechtěl bezdůvodně.
 • Pejskovi se píchne injekcí celkové anestetikum. Díky ní pejsek nic neucítí a nebude mít žádné bolesti.
 • Poté se zvířeti podá látka, která mu zastaví srdce, posléze i dech.
 • Celý proces bude podobný tomu, jakoby pejsek usínal.
 • Pokud nechceme, nemusíme u eutanázie být a můžeme počkat v čekárně. Je věcí každého z nás, zda u mazlíčka chce či nechce být.
 • Pejskovo tělo si odneseme z veteriny s sebou. Můžeme jej buďto pohřbít nebo ho zpopelnit ve zvířecím krematoriu.
 • Veterináři nabízí i možnost uspání psa doma. Pejsek tak odejde v bezpečném prostředí domova, kde se cítí dobře.

Kdy nechat uspat psa?

Utracení psa není nikdy jednoduché rozhodnutí. Nicméně musíme myslet hlavně na samotného pejska. Pokud ho nejde vyléčit a trápí se, každým dnem se jeho utrpení zhoršuje. Málokdy se stává, že pejsek zemře v klidu ve spánku. To nejlepší, co pro něj v takovou chvíli můžeme udělat, je ukončení jeho trápení. Kdy nechat uspat psa?

 • Pejsek trpí nevyléčitelnou nemocí.
 • Pejskovi bolesti se nedají tlumit.
 • Mazlíček nemůže bez naší pomoci chodit a udržovat rovnováhu.
 • Pejskovi se obtížně močí a vylučuje. Zároveň nemůže moč a stolici udržet.
 • Mazlíček se nemůže sám najíst či napít.
 • Pes trpí bolestivými nádory.

Bezdůvodné utracení psa je nelegální!

Pro většinu páníčků je utracení psa poslední možnost. Nicméně se najdou i majitelé, kteří pejska chtějí nechat uspat, ačkoli se těší plnému zdraví. Bezdůvodné utracení psa z jiných, než zdravotních důvodů, je nejenže neetické, ale i nezákonné.

Mezi další důvody, které utracení psa dovolují, je napadení člověka. Eutanazie pejska má v prvé řadě zabránit zbytečnému utrpení. Pokud nám pejsek nevyhovuje z osobních důvodů, rovnou tento nápad zavrhněme. Určitě se najde někdo, kdo společnost našeho mazlíčka ocení a rád se o něj postará.

Jak se vyrovnat se ztrátou psa

Každý z nás se ze ztrátou milovaného zvířete vyrovnává jinak. A žádný z těchto způsobů není špatný. Nestyďme se za náš smutek, pejsek pro nás hodně znamenal. Být smutný ze ztráty čtyřnohého člena rodiny je naprosto přirozené. Zaručený způsob, jak se vyrovnat se ztrátou psa, bohužel neexistuje. Rozhodně si ale nic nevyčítejme a ani se neutápějme v lítosti. Na situaci to nic nezmění. Spíše mysleme na všechny krásné zážitky, které s pejskem máme a které nám už nikdo nevezme. Jedním ze způsobů, jak se se ztrátou vyrovnat snadněji, je pořízení nového štěněte. Nemusíme mít výčitky, pejska nenahrazujeme. Pouze rozšiřujeme domácnost o nového člena. Zkusme ale volit jiné plemeno, abychom neměli sklony oba mazlíčky srovnávat.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

 • Nemoci kůže u psa: svědění,…

  Dobrý den, jak poznáme, zda jde o alergii na vnější vlivy anebo např. hormonální disbalanci - projevy mohou být podobné, podle obrázků tu…

 • Pomoc, můj pes trpí…

  Otázkou je, od čeho ty potíže jsou. Zda žaludeční, alergie nebo psovi prostě něco nesedlo. V tomhle je asi jediný řešení dieta,…

 • Má váš pejsek alergii?…

  Nás tříletý stafort má alergii na kuřecí, hovězí a vepřové. Dlouho jsme nevěděli co s tím a pomohla nám právě až změna krmiva.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte