další zvířátka

Jak vyčistit akvárium od řas bez zbytečné chemie

Máte doma akvárium a přemýšlíte, jak ho vyčistit od řas a nadbytečné potravy přirozeně bez použití chemických prostředků? Řešením pro vás můžou být vodní tvorové, kteří akvárium vyčistí za vás. Které speciální rybičky vám s čištěním akvária pomůžou?

Úklidová četa - sumečci a krunýřovci

Užitečnými pomocníky do vašeho akvária se můžou stát například sumečci, kteří se svými ústy přisají na kameny, rostliny, dekorace i skleněné stěny akvária, kde svými zoubky pečlivě okusují řasy, které jim slouží jako potrava. Díky svým užitečným vlastnostem a mírumilovné povaze jsou sumečci ideálními kandidáty pro obývání vašeho akvária. Sice je neuvidíte proplouvat akváriem s ostatními rybičkami, zato však ozdobí dno vašeho akvária, kde zároveň také uklidí. Pancéřníčci při hledání potravy rozrývají dno akvária, proto je při jejich chovu důležité, aby se na spodní části akvária nenacházely ostré hrany, o které by se mohli poranit.

Stejnou službu v případě, že se potřebujete zbavit řas v akváriu, pro vás udělají také krunýřovci rodu Ancistrus. Krunýřovci můžou dorůstat až 14 centimetrů, proto je vhodné je umisťovat do větších akvárií. Sumečci ke své spokojenosti v akváriu potřebují dostatek tmavých úkrytů, jeskyněk či jiných temných míst, kam by se mohli schovat. Aktivní bývají zejména v noci, přes den se zdržují ve svých úkrytech. Ideální potravou jsou pro ně řasy vznikající právě jako porost na kamenech, dekoracích a stěnách akvária, proto je vhodné umístit je do akvária až po nějaké době nebo je dočasně krmit jinou alternativou.

Vodní šneci

Nevzhledných zelených porostů na dekoracích i stěnách v akváriu vás dokážou zbavit i vodní šneci, kteří se také řasami živí. Pro mnohé jsou ideální volbou pro čištění akvarijních skel, i přesto, že jeho chov, zejména v případě, že se rozhodnete pro Septariu porcellanu, má svá omezení. Mezi nevýhody patří zejména skutečnost, že se Septarie živí pouze řasami, a to převážně z hladkých povrchů. Na rozdíl od menších vodních šneků není možné Septarie od skla oddělit a přemístit jinam. Další nevýhodou je jejich náročnost na množení.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Nutno dodat, že tohle je všechno jen řešení následků. Pro akvárium opravdu bez řas je potřeba hledat příčinu jejího vzniku :-) Když řase nedáte podmínky, tak neporoste :-)

Na ancistruse pozor. Když vyrostou, tak rádi ničí echynodory. Jak se to jednou naučí, tak už je to nepustí. Přikrmování vším možným atd., nepomůže nic. Navíc pro krunýřovce je… celý příspěvek

Video týdne

Chystáte se o víkendu do wellness, relaxujete u kadeřnice, když vám myje vlasy anebo se rádi necháte jen tak od někoho drbkat a užíváte si nicnedělání? Kdyby kdokoli z nás měl takový servis jako tento hlodavec, určitě by ho ani nenapadlo se pohnout a vydržel by hodiny na jednom místě. Mrkněte, jak si užívá morče svoji hair spa proceduru.

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte