další zvířátka

Jak vybavit akvárium, aby se rybičky cítily jako doma

Akvárium s rybičkami by nemělo sloužit jen jako okrasa bytů. Pokud myslíme chov rybiček vážně, je potřeba zajistit, aby se doma naši podvodní mazlíčci cítili jako ryby ve vodě. Na co je potřeba nezapomenout při zakládání prvního akvária? Přinášíme pár tipů!

Krok první – akvárium

Pokud chceme doma mít rybičky, musíme je někde „ubytovat“. Na výběr máme z různých velikostí i druhů akvárií a akvárium si můžeme nechat vyrobit také na zakázku. Velikost akvária bychom měli vybírat podle toho, pro jaké ryby bude určené. Údržba malého akvária je náročnější a chovatelům i rybičkám může přinést spoustu nepříjemností. Oproti větším akváriím dochází v malém množství vody k častějším teplotním výkyvům vody i její kvality. Malý prostor může mít nepříznivý vliv také na samotné obyvatele akvária. Rybičky můžou nejen zakrnět ve svém růstu, ale také žijí pod stresem, který zkracuje jejich délku života a může způsobovat i různá onemocnění.

Tip: Vhodnější než rámová akvária jsou akvária lepená. U rámových nádrží můžou po čase nastat problémy s korozí nebo špatným těsněním akvarijních stěn.

Bez technického vybavení to nepůjde

Nezbytnou součástí akvária je osvětlení. Spoléhat se pouze na denní osvětlení nestačí, proto je důležité vypomáhat si osvětlením umělým. Nejvhodnější alternativou jsou zářivky, které jsou na rozdíl od žárovek méně energeticky náročné a neprodukují tolik tepla. Vhodnou teplotu vody v našem akváriu nám nejlépe zajistí ponorné elektrické topítko se zabudovaným termostatem. Aby se nám rybičky neudusily, nesmíme zapomínat také na vzduchování. Nejsnadnější a nejlevnější variantou jsou vzduchovací motorek se vzduchovacím kamínkem. Aby se rybičky necítily jako ve vířivce, regulaci proudu vzduchových bublin nám zajistí škrtítko. Zapomínat nesmíme ani na filtraci, která pomáhá udržovat potřebnou biologickou rovnováhu. Avšak ani ta nejdražší filtrace nás nezbaví povinnosti pravidelné výměny vody a odkalování štěrkového dna.

Užitečné pomůcky

Kromě technického vybavení existuje řada pomůcek, bez kterých se správný milovník akvaristiky neobejde. Mezi ně patří například odkalovací zvon či hadice, které slouží k výměně vody a čištění dna akvária. Důležité je si doma vyhradit také jeden kyblík, který bude sloužit čistě na vodu z akvária. Praktickou pomůckou pro čištění skel zevnitř bez toho, aniž bychom si museli smočit ruce, je magnetická stěrka na sklo. Pokud je na pevné a přisedlé řasy magnet slabý, poslouží nám stěrka na sklo se žiletkou. V setu akvária by neměla chybět ani síťka, teploměr či krmítko.

Estetická tečka nakonec

Důležitým akvarijním prvkem je dno, které slouží jako výživa rostlin. Vhodným pískem pro založení akvária je písek štěrkový o zrnitosti dva až pět milimetrů. Barvu písku volíme spíš dohněda, protože bílá barva působí na rybičky nepřirozeně kvůli odrazu světla. V otevřeném prostoru se rybičky necítí dobře, proto nesmíme opomenout vybrat vhodné pozadí. Vnější zadní stranu akvária můžeme buď natřít barvou, polepit tapetou nebo můžeme použít plastové pozadí. Největší průchod fantazii můžeme dát při zařizování dekorací akvária. Aranžovat můžeme například kameny, břidlice, kořeny i větve. Vybírat můžeme také z keramických výrobků, úkrytů či skrýší.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 2 příspěvky

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Vzduchování v běžném akváriu je spíše naškodu. Nahrává vzniku řas. Pro okysličení vody bohatě stačí, když filtr čeří hladinu. Vzduchovací kamínek, když už ho máte, vyndejte a nechejte si ho pro krizové situace (přehřátí akvária, léčba, nebo do vytíračky). :-)

Magnetickou stěrku nedoporučuji. Mezi magnet a sklo se snadno dostane písek nebo šnek a… celý příspěvek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte