Psí zuby vyžadují pravidelnou péči
22. 11. 2017 Přečteno: 5675x

Jak správně krmit štěně, abyste mu zajistili spokojený život

Stejně jako malé děti potřebují i štěňata pečlivě vybranou kvalitní stravu, která jim zaručí zdravý a spokojený vývoj. Období růstu je jedním z nejdůležitějších psích období. Rozhoduje se v něm o tom, jak bude pes v dospělém věku vypadat, zda bude mít kvalitní srst a chrup. Už ve fázi štěněte můžete ovlivnit, jak zdravé bude mít kosti a klouby. Měli byste proto být při výběru vhodného krmiva maximálně pozorní a nedělat chyby ani při dávkování. Jedině tak budete mít jistotu, že vaše štěně vyroste ve zdravého dospělého psa plného radosti do života.

Jak správně vybrat krmivo pro štěňata

Při vývoji našeho psího miláčka je nezbytné dbát na vyváženou stravu. Pro zdravý vývoj a růst je důležité, aby strava obsahovala vyvážené množství bílkovin, tuků, sacharidů, vitaminů a minerálních látek. Volba vhodného krmiva pro štěňata je tedy to nejdůležitější, na čem bychom rozhodně šetřit neměli, pokud chceme, aby náš pejsek žil spokojený život. Kvalitně sestavená krmiva určená pro štěňata obsahují více kalorií bez navýšení objemu. Štěňatům tak poskytují energii nezbytnou pro vývoj těla i psychiky a nezahlcují přitom jejich zažívací trakt.

Čtěte také:

Jak se pečlivě starat o psí zuby? Základem je zubní kartáček a psí pasta na zuby

Jak často štěně krmit

Je třeba si uvědomit, že štěňata mají mnohem menší žaludek a citlivější trávicí trakt, než dospělí psi. Nelze je proto krmit stejným způsobem. Ať na vás budou dělat “psí oči” sebevíc, měli byste jim krmivo rozdělit do menší dávek, které jim budete dávat víckrát denně. Dávkování byste měli postupně přizpůsobovat věku a velikosti psa a při krmení dodržovat přísný řád pro štěně, ale i pro vás. Mělo by jíst v pravidelných intervalech, po kterých by měl následovat odpočinek. Vy byste zase měli rovnou zapomenout na zbytečně přikrmování nebo naopak ubírání dávek. Pejskovi byste jen zbytečně jen zadělali na zbytečné zdravotní problémy, za které by vám v dospělosti zrovna nepoděkoval.

Neměli byste ani uspěchat odstavení štěněte od matky - její mléko je pro první dva měsíce ideální - obsahuje veškeré živiny, které štěně v tu chvíli potřebuje. Váš nový člen rodiny pravděpodobně začne mít na granule chuť už po prvním měsíci, můžete mu proto začít podávat speciální krmivo pro štěňata a postupně ho tak učit na suchou stravu.

Pokud chcete zajistit, aby štěně spokojeně prospívalo, můžete se držet jednoduchého dělení na počet porcí rozdělených na jednotlivé měsíce:

  • 4-6 porcí denně od počátku podávání pevného krmiva až do odstavu (obvykle ve 2 měsících věku).
  • 4 porce denně od dvou do tří měsíců věku.
  • 2-3 porce denně od čtyř do šesti měsíců věku.
  • 2 porce denně od šesti měsíců věku.

Dávkování také záleží na velikosti plemena, jiné množství potravy bude samozřejmě potřebovat malý jorkšír i německý ovčák. Osvědčení výrobci mají krmiva přímo určená nejen pro štěňata, ale dělí je i podle velikosti psů.

  • malá plemena (bišonek, jezevčík, čivava) - vyvíjejí se nejrychleji a na menší dávkování tak mohou přejít nejdříve. Po skončení růstu je tak třeba změnšit energetický přísun, aby se pes nemusel potýkat s obezitou.
  • střední plemena (kokršpaněl, buldok, border kolie) - dospívají později než menší psi, na stravování pro dospělé psy můžete přejít až v devátém měsíci
  • velká plemena psů (labrador, ovčák, bernardýn) - dospívají později, krmíme je proto dvakrát denně až do věku dvou let. Je proto potřeba se zaměřit na optimální energetickou hodnotu, aby na jednu štěně nepřibíralo, ale zároveň jste nijak neomezili jeho růst.

Při krmení byste samozřejmě neměli zapomenout ani na to, aby štěně mělo pokaždé v dosahu misku s čerstvou pitnou vodou.

Nevíte si rady s krmením štěněte? Obraťte se na odborníky

Jestliže si stále nejste jistí, zda své štěně krmíte správně a rozhodně byste mu nechtěli nijak uškodit, dobrým začátečním vodítkem je přebal krmiva, které jste koupili. Alespoň pro začátek by vám měly údaje přímo od výrobce měly dobře posloužit. Nejde však o univerzální pokyny, krmení byste vždy měli přizpůsobit na míru vašemu psovi, ideálně ve spolupráci s veterinářem.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo