Perská kočka
21. 03. 2018

Jak se vyhnout paradentóze? Naučte se, jak se správně starat o kočičí chrup!

Kočičí chrup většinou nevyžaduje speciální péči. Ale co když naší kočce začnou krvácet dásně anebo vypadávat zuby? Důsledky nemocí kočičího chrupu mohou být velmi vážné. Kromě vypadaných zubů to může končit až zánětem životně důležitých orgánů. Řekneme vám, jak se kočce o zuby správně postarat a jak poznat, jestli jsou naopak stále zdravé. Poradíme vám také, co dělat, abychom nemocem kočičího chrupu zabránili.

Našemu kočičímu miláčkovi se snažíme poskytnout vždy tu nejlepší péči. Často ale zapomínáme na jeho chrup. Sice nevyžaduje každodenní čištění jako ten lidský, přesto bychom se o něj ale měli starat. Podobně jako u lidských zubů, i ty kočičí totiž podléhají tvorbě zubního kamene.

Čtěte také:

Přepravka pro kočky: pořiďte svému mazlíkovi přenosný domeček

Jak poznáme, že je kočičí chrup zdravý?

Chrup zdravé kočky by měl být čistý, dásně by měly být růžové a pevně přiléhat ke krčkům. Zároveň by kočce neměl zapáchat dech.

Jsou situace, kdy kočičí chrup prodělává přirozené změny. První zuby začnou kočce vypadávat zhruba v šesti měsících. Poté se začnou objevovat zuby druhé. Nové chovatele náhlá ztráta zubů může vyděsit, jde však o přirozený vývoj. Celý proces kočce není zrovna příjemný a začíná okusovat v lepším případě hračky, v horším nábytek. Abychom jí ulevili, pořiďme jí předměty, které bude moct žvýkat. Naopak ve stáří je kočka náchylnější k tvorbě zubního kamene.

Zubní nemoci koček můžeme poznat podle varovných signálů, jako je viditelné poškození zubů, zubní plak, zažloutlé zuby anebo krvavé dásně.

Signály, že kočičí chrup není v pořádku

► Zuby jsou zažloutlé nebo poškozené

► Dásně jsou červené nebo krvavé

► Kočka se brání, když jí chceme sáhnout na tlamičku

► Zápach z tlamičky

► Nechuť k jídlu

► Slintání, ve slinách může být krev

► Dásně ustupují a kořeny zubů se odhalují

Jak se o kočičí chrup postarat, abyste zamezili vzniku nemocí koček?

Zatímco se v divoké přírodě kočkovité šelmy zbavují nečistot ze zubů pomocí tvrdších částí stravy, jako jsou třeba kosti, domácí kočka takové možnosti nemá. Můžeme se jí ale postarat alespoň o tvrdší krmivo, jako jsou kvalitní suché granule. Dostatečné žvýkání totiž slouží jako prevence zubního kamene. Domácí strava, jako je třeba vařené maso, naopak tvorbu zubního kamene spíše podporuje. Pokud jí tímto masem krmíme, pořiďme jí alespoň něco na žvýkání.

S přeháněním zubní péče bychom kočce mohli spíše uškodit. Pravidelné čištění zubů tedy nechme stranou. Kočičí dásně jsou velmi citlivé a kartáček na zuby by je mohl rozškrábat. V případě, že je vyčištění nutné, použijme buďto speciální prstový kartáček anebo vatu s roztokem peroxidem vodíku. Zuby jí vyčistíme tak, že nejdříve přetáhneme horní pysk. Potom tlamičku rozevřeme a zuby vyčistíme.

Kočce případnou péči usnadníme tím, že jí budeme už od mala otevírat tlamičku. Zní to sice jako zvláštní rada, ale ve výsledku je velmi užitečná. Ačkoli bychom si přáli, aby byla naše kočka celý život zdravá, málokdy se to podaří. Polykání léků nebo právě prohlížení zubů vyžaduje, aby s námi kočka alespoň trochu spolupracovala. Pokud jí budeme chtít v dospělosti zničehonic sáhnout do tlamy, pro kočku to bude velmi stresová záležitost a my možná odejdeme s několika šrámy.

Pravidelně našemu kočičímu miláčkovi zuby kontrolujme. Alespoň dvakrát do roka nechme kočičí chrup zkontrolovat i veterinářem. Pokud má naše kočka zubní kámen, tedy žlutošedý povlak na zubech, měli bychom jí ho nechat u veterináře vyčistit. K tomu se používá ultrazvuk.

Nemoci koček: také ty zubní můžou mít vážné důsledky

Nejběžnějším problémem kočičích zubů je zubní kámen a paradentóza. Zubní kámen je zpočátku šedožlutý nebo žlutooranžový povlak plný bakterií, potravy a solí ze slin. Ten následně mineralizuje a vzniká zubní kámen, které plynule může přejít do zánětu dásní, tedy gingivitidu. Pokud by se zánět neléčil, může vést až k paradentóze, která způsobuje uvolňování zubů v dásních a jejich vypadávání.

Pokud se ani vypadávání zubů u kočky neřeší (například kvůli věku), infekce v dásních dále způsobí samovolné krvácení, zápach, tvorbu vředů a hnisů. Ten může postoupit ještě dále a skrz krevní oběh se dostat až k životně důležitým orgánům, jako je srdce, ledviny anebo plíce. Anebo přispět k tvorbě onkologických onemocnění.

Pokud má naše kočka s chrupem problémy, měli bychom ihned navštívit zvěrolékaře. Ten určí přesnou diagnózu a stanoví, jak se v takové situaci o kočku nejlépe postarat. Naše péče může být špatná a kočce bychom mohli uškodit. V případě problémů svěřme její zdraví do rukou odborníků.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo