Klikr trénink je jednoduchý. Přinášíme návod, jak používat klikr.
13. 01. 2021 Přečteno: 2542x

Jak používat klikr pro psy? Jednoduchý trénink naučí vašeho psa poslušnosti

Sedni, lehni, dones nebo zůstaň. Základní povely, které musí umět každý pes. Ne vždy si je dokáže mazlíček snadno osvojit. Existuje však výborný trik, díky kterému psa naučíte snadno povely i další psí kusy. Představíme vám klikr pro psy a s ním spojený klikr trénink. Uvidíte, že s klikrem není žádný trik příliš velkou výzvou pro vás ani mazlíčka.

Co je to klikr trénink?

Poměrně nová metoda založená na pozitivním tréninku spojená s podmíněným reflexem. Formovat se začala již za druhé světové války, postupně se trénink s podmíněným reflexem vyvíjel. Při trénování se využívá pozitivní upevňování chování, které chceme psa naučit, a to díky pamlskům a tzv. klikru.

Velmi oblíbená je metoda u trénování psů a koní, ovšem pracovat lze téměř s jakýmkoliv mazlíčkem. Klikr trénink je snadný a zvládnou jej bez obav i začínající chovatelé.

Jak vypadá klikr pro psy?

Klikr je malá plastová krabička, která obsahuje plíšek. Při zmáčknutí krabičky se ozve kliknutí. Klikr pro psy lze sehnat v chovatelských potřebách za pár korun. Lze jej snadno připevnit na vodítko, k opasku či batohu.

Klikr slouží pro usnadnění tréninku. Nejde ale o to, aby se pes naučil co nejvíce cviků za krátkou dobu. Klikr vede ke vzájemnému porozumění mezi mazlíčkem a pánem a k upevňování pouta.

Jak používat klikr pro psy?

Když pes uslyší kliknutí, znamená to pro něj, že udělal něco správně a bude za to odměněn. Vždy, když pes uslyší zvuk, uvědomí si, že se zachoval dobře a musí úkol či chování zopakovat. Velmi důležité je, aby po kliknutí dostal pes vždy pochvalu a pamlsek. Tím bude pozitivně motivovaný a nové povely mu půjdou snáze.

Přečtěte si v našem článku: Jak naučit psa základní povely?

K úspěšnému klikr tréninku vede několik jednouchých kroků. Když se jich budete držet, máte téměř vyhráno. Tak jdeme na to!

Klikr trénink krok za krokem

Ideální je začít s klikr tréninkem ihned od štěněte. Pes si rychleji zvykne a pochopí, co po něm chcete. Ovšem i starší pejsci se s trpělivostí a časem naučí vám lépe porozumět.

  1. Najdete si klidné místo.
  2. Klikněte na klikr vždy, když pes udělá, co po něm žádáte.
  3. Ihned psa pochvalte a odměňte.
  4. Povel opakujte, stejně jako klikání a odměny.
  5. Mějte trpělivost a na každý trénink si vyhraďte dost času.

Ukázka, jak používat klikr u povelu „sedni“

To, jak byste měli metodu klikru využívat, si ukážeme na konkrétním příkladu povelu sedni. Psa vezmeme na klidné a příjemné místo, kde ho nebude nic rozptylovat. Vezmeme s sebou klikr a pamlsky.

  1. Pes stojí před vámi a vy vyslovíte povel „sedni“. Jelikož je to pro psa zcela nový povel, jemně mu při vyslovení povelu tlačte na zadek, aby se posadil.
  2. Jakmile se pes posadí, klikněte na klikr.
  3. Psa pochvalte a dejte mu oblíbený pamlsek.
  4. Když se pes zvedne a pamlsek sní, povel „sedni“ opakujte.
  5. Vždy, když se pes na povel posadí, klikněte ihned na klikr a dejte mu odměnu.

Klikr trénink – povely musí být krátké a výstižné

U každého tréninku platí jedno zásadní pravidlo – veškeré povely musí být krátké a vyslovené nahlas. Neznamená to, abyste na psa křičeli. Pouze dobře artikulujte a využijte přiměřenou sílu hlasu. Vyřčený povel musí mít důraz.

Povely neměňte. Jestliže jednou řeknete „sedni“ a podruhé „posaď se“, pes bude zmatený. Také se věnujte jednomu povelu v jeden den a nepleťte psovi hlavu více triky.

Pro koho je klikr trénink vhodný?

Využívání klikru pro psy při výcviku je vhodný pro každého majitele i pejska. Je jedno, zda jste začátečník nebo zda chováte čivavu či husky. Také nezáleží příliš na tom, jak starý pes je. Metoda založená na pozitivním tréninku funguje skvěle na všechna plemena i psy v různém věku.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Mantrailing: jak může záchranářský pes skutečně pomáhat?

Stopování, ale tak trochu jinak. To je mantrailing, založený hlavně na posilování přirozených instinktů psa. Hlavním cílem je nalezení osoby, a to pomocí pachu. Jedná se o velmi starou metodu, při které se pracuje především s motivací psa a jeho emocemi. Jak na to? Snadný návod neexistuje, zažijete…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Zvířecí hotel Bavorovice u Hluboké nad Vltavou

Renata Beck provozuje v Bavorovic…

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…