další zvířátka

HCM u koček je nejčastější onemocnění srdce. Nemoc je neléčitelná, kočky ale mohou žít dlouhá léta

HCM neboli hypertofická kardiomyopatie je nejčastější kočičí nemoc srdce. Jedná se o onemocnění srdečního svalu, kdy se zvětšují komory a síně, což negativně ovlivňuje práci svalu. Nejvíce mohou být postiženy britské kočky, ragdoll nebo sphynx. Nemoc je poměrně závažná a bohužel není léčitelná. Kočky s ní ale dokáží žít spokojeně i několik let, pokud jim zajistíme zdravý životní styl. Jak nemoc rozpoznat a jak kočku chránit?

HCM: hypertofická kardiomyopatie alias srdeční onemocnění u kočky

Hypertofická kardiomyopatie neboli HCM u koček je choroba srdce, která se projevuje změnou velikosti komory a síní. Dochází ke zbytnění srdeční svaloviny – zvětší se komora a síň. To poté ovlivní velmi negativně práci srdečního svalu, srdeční rytmus i dynamiku. Většinou je u této kočičí nemoci postihnuta levá strana srdce.

Nemoc může způsobit náhlé srdeční selhání. Jak je nemoc předávána nebo jak se dědí není zatím jasné. Jasné ale je to, že se jedná o nebezpečnou nemoc, která ohrožuje život kočky.

Kočičí nemoci - příznaky HCM často zcela chybí

Příznakem nemoci je hromadění tekutiny v hrudníku nebo plicích, což vede k dušnosti. Nemoc ovšem dlouho probíhá bez jakýchkoliv příznaků. HCM se tak objeví náhle a nečekaně a kočka umírá, aniž bychom jí mohli nějak pomoci.

Kočka zastižená touto nemocí ale může žít dlouhé roky. HCM u koček trvá měsíce až roky, tudíž srdce dokáže vcelku dobře fungovat bez vnějších projevů nějakého problému. Ovšem při zátěži se dokáže nesprávné fungování srdce snadno projevit. Zátěží může být operace, nemoc, narkóza nebo stres.

Jaká plemena jsou kočičí nemocí srdce ohrožena?

HCM u koček se projevuje především ve věku 1 až 5 let. Projevuje se ale někdy také u starších koček, výjimkou nejsou ani kočky staré 10 let. Některá plemena koček jsou více náchylná. Mezi ně patří především tato plemena koček:

To ale neznamená, že se u koček nemoc stoprocentně projeví. Musíte mít ale na paměti, že nějaké procento výskytu je u těchto plemen trochu vyšší než u jiných.

HCM u koček je nevyléčitelná nemoc

Bohužel neexistuje žádný lék, který by dokázal nemoc vyléčit. Ani veterináři neví, jak se nemoc přenáší a proč vzniká. Je ale považována za genetickou vadu. Kočky se rodí s chybnou genetickou výbavou a první příznaky se často projeví až po 1 roce.

Vyhnout se této kočičí nemoci nelze. Kočky, které jsou nemocí postiženy, musí navštěvovat veterináře. Kočka dostane lék na posílení srdce i na odvodnění.

HCM u koček: pozor na stres

I když je kočka nemocná, může žít dlouhá léta jako zcela zdravá kočka. Pokud je u kočky nemoc diagnostikována, nepropadejte panice. Je potřeba, aby kočka při této kočičí nemoci dodržovala zdravý životní styl, což zahrnuje:

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

  • Nemoci kůže u psa: svědění,…

    Dobrý den, jak poznáme, zda jde o alergii na vnější vlivy anebo např. hormonální disbalanci - projevy mohou být podobné, podle obrázků tu…

  • Pomoc, můj pes trpí…

    Otázkou je, od čeho ty potíže jsou. Zda žaludeční, alergie nebo psovi prostě něco nesedlo. V tomhle je asi jediný řešení dieta,…

  • Má váš pejsek alergii?…

    Nás tříletý stafort má alergii na kuřecí, hovězí a vepřové. Dlouho jsme nevěděli co s tím a pomohla nám právě až změna krmiva.

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte