další zvířátka

Co dělat, když pes žere trávu? Zatočte se zlozvykem, který mu může ublížit

Pes žere trávu a v nás to probouzí zamyšlení, jestli je nemocný anebo se jenom nudí. Důvodů může být více, některé z nich jsou méně vážné, jiné signalizují nemoc. Zdánlivě nevinná kratochvíle ale může skončit návštěvou veterináře. Postřiky, které se na trávu používají, jsou pro psa nebezpečné. Řekneme vám, proč pes trávu žere a jak tomu zabránit. A poradíme, co dělat, když pes žere trávu a zvrací.

Jaké jsou důvody, proč pes žere trávu?

Důvodů, proč pes žere trávu, může být několik. Nemusíte se ale příliš znepokojovat. Setkává se s tím spousta páníčků a podle mnoha veterinářů jde o přirozený jev. Ve většině případů to pejskovo zdraví neohrozí. Jeden z dalších výzkumů dokonce ukázal, že 79 % pejsků někdy za život trávu jedlo. Zajímavým faktem je, že na přesném důvodu, proč psi trávu jedí, se odborníci neshodují.

Pes se nudí

Vysvětlení, proč pes žere trávu, může být úplně jednoduché.  Prostě se nudí a na vycházce vyzkouší, jak tráva asi chutná. Tohoto jevu si můžeme všimnout hlavně u štěňátek a malých nebo dospívajících psů. Nuda je nejčastější příčinou, proč pes trávu žere.

Pes má nedostatek vlákniny

Když pes žere trávu, může být důvodem nedostatek vlákniny. Nejde sice o přímo lékařsky potvrzený fakt, ale u některých psů žraní trávy přestalo po nasazení stravy s větším podílem vlákniny.

Pes si chce vyčistit žaludek

Někteří chovatelé zastávají názor, že když pes žere trávu, je mu špatně od žaludku. Jedením trávy si navodí zvracení a tak se mu uleví. Jiní s tímto úsudkem ale nesouhlasí. Pes prý nemá tak vysoký intelekt, aby byl podobné úvahy schopný. Navíc situace, že pes žere trávu a zvrací, nastává u méně jak čtvrtiny případů. U většiny psů se tak žraní trávy obejde bez zvracení.

Pes je nemocný

Vnitřní paraziti anebo problémy se zažíváním. I to může být vysvětlením, proč pes žere trávu. Pojídání trávy je pak reakcí na zdravotní problémy. Pro jistotu je dobré, nechat psa vyšetřit u veterináře.

Psovi tráva chutná

Ne vždy se jedná o vážný důvod. Když pes žere trávu, může to být prostě jen proto, že mu chutná. Jeho divocí předkové, vlci, lovili převážně zvířata, která se živila trávou. Společně s kořistí tak do svého trávicího traktu dostali i obsah jejich žaludku – trávu.

Co dělat, když pes žere trávu?

 • Zabavte ho! Pokud je důvodem nuda, zlozvyk tím zmizí. Na vycházce se pejskovi věnujte, nechte ho aportovat anebo mu s sebou vezměte hračky.
 • Postarejte se mu o opravdu kvalitní granule pro psy. Pokud je důvodem nedostatek vlákniny, dobré krmivo mu ji dodá a pejsek nebude mít k žraní trávy důvod. Velmi vhodné jsou například granule pro psy k9.
 • Když pes žere trávu, raději mu v tom zabraňte. Tráva pro něj sice až tak škodlivá není, ale pesticidy a herbicidy, které se na trávníky běžně používají, už ano. Navíc, někdy pes nezůstane jen u požírání samotné trávy. Řada pokojových i venkovních rostlin jsou pro něj jedovaté.
 • Pejskovi pořiďte speciální probiotika. Pomůžou mu s případným rozhozeným zažíváním.

Co dělat, když pes žere trávu a zvrací?

To, že pes žere trávu a zvrací, můžou být dva oddělené jevy. Pokud žere trávu proto, že mu není dobře, zvracení nemusí souviset s požitím trávy. Je to podobná hádanka jako s vejcem a slepicí. Je těžké určit, co vzniklo první.

Pes zvracel jen jednou

Když pes žere trávu a zvrací pouze jednou, nemusíte se znepokojovat. Prostě sledujte další pejskovo chování a dávejte pozor, co jí a zda je jinak zdravý.

Pes zvracel vícekrát

Když pes žere trávu a zvrací víckrát anebo žere trávu často a poté vždy zvrací, rozhodně zpozorněte. Problém nastává, když se zvracení objeví vícekrát za 24 hodin. Podobně není v pořádku, když zvrací několikrát do týdne nebo do měsíce. Nemusí jít nutně o vážný problém, důvodem může být třeba alergie či rozhozené zažívání. Ale může jít také o reakci na chemické prostředky, kterými byla tráva ošetřená. Dívejte se proto po dalších symptomech, navštivte veterináře a pejska nechejte vyšetřit.

Pes žere trávu a zvrací: Jaké další symptomy sledovat?

 • Frekvence zvracení
 • Průjem
 • Dehydratace
 • Letargie
 • Úbytek na váze
 • Ztráta chuti k jídlu
 • Změna močení (častější nebo naopak méně časté)
 • Změna žíznivosti (větší nebo menší oproti normálu)

Chcete se k zeptat na cokoliv k tématu? Obraťte se na naše poradce.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 1 příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Dobry den chtela sem se poradit a zeptat.mam fenu vlcaka a ta se treti den skabe nad ocasem tedy na zadech ocasu sem dnes zjistila ze ma bolava mista ktere si kouse.az do krve a porad se skabe nenecha me se nato podivat.potrebuji od vas radu prosim predem dekuji

Dobrý den Zdeňko,
rádi bychom Vám poradili, ale nejlepším řešením je určitě obrátit se na odborníka. Naštěstí v naší poradně máme velmi zkušenou veterinářku Zdeňku Dvořákovou. Určitě se na ni proto obraťte - ráda Vám poradí. … celý příspěvek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte