10. 12. 2019 Přečteno: 1403x

Chystáme se na chov fretky: Na co se připravit?

Každý chovatel jednou začíná a vše je pro něj nové. I chov fretky vyžaduje, abychom se na něj dobře připravili. A není toho málo. Hlavně bychom ale měli vědět, jak si fretku ochočit, jak se jí věnovat anebo jak ji naučit hygienické návyky. Fretka domácí se nám pak odmění svou oddaností a veselou společností. Zjistěte, jaký má fretka chov.

Chov fretky: musíme ochočovat hned ze začátku

Když si svou fretku poprvé přineseme domů, už k ní cítíme velkou náklonnost. Fretka domácí si ale své pouto k nám musí teprve získat.  Aby se z nás stali nerozluční parťáci, musí fretka zjistit, že nám může věřit. Řada majitelů se rozhodne pro chov fretky, aniž by věděla, co zvířátko potřebuje. Nestačí mu jen poskytnout krmivo, hračky a klec.

Čtěte také:

Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu

Všímejme si jí, mile na ni mluvme a zkusme ji i pohladit. Nebuďme zklamaní z toho, pokud nám fretka nebude pozornost oplácet. Chce to čas.

Po příchodu do domácnosti na fretku nespěchejme. Pokud máme v domácnosti další zvířata, zpočátku je k fretce nepouštějme. Byla by z toho nesvá.

Fretku seznamujme s prostředím postupně. A pod naším dozorem. Pravděpodobně se ukáže, že je zapotřebí něco zabezpečit. Fretky jsou velmi vynalézavé.

Fretka domácí je společenské a zvídavé zvíře, chov fretky by podle toho měl vypadat. Pokud se mazlíčkovi nebudeme věnovat, nenecháme ho dostatečně proběhnout mimo klec nebo na něj dokonce budeme hrubí, bude nešťastný. A to se projeví i v jeho chování. Zanedbávaná fretka je škodolibá a agresivnější.

Ze začátku by náš kontakt měl být co nejčastější. Ale tak, aby fretku neobtěžoval.

Fretčí srdce si získáme různými pamlsky. Zkusme ji dávat i krmivo z ruky.

Postupně fretku zvykejme na hlazení. Kvůli veterinárním vyšetřením je užitečné fretku přivyknout i na sahání na tlamičku.

Fretka domácí potřebuje spoustu zábavy

Hračky fretka domácí miluje. Kromě těch v kleci potřebuje ale dostatek času na hraní venku. Je nezbytností, aby mohla fretka alespoň několik hodin denně běhat mimo klec. V kleci se rychle začne nudit. Vypouštějme ji spíše odpoledne a navečer, přes den fretka spí.

Na trhu najdeme řadu hraček, z kterých bude fretka nadšená. Hračky nemusí být nutně sofistikované. Skvěle si vyhraje i s těmi jednoduchými. Oblíbeným místem na hraní je pro fretku papírový tunel. Většinou se pro chov fretky hodí všechny hračky, které jsou určené pro kočky. Radost fretce udělají různé druhy prolézaček.

Ale pozor na hračky, které by se mohly rozbít anebo by je mohla fretka rozložit na menší části. Občas se stává, že je fretka sní. Pokud by pozřela kousky bavlněných hraček, není to sice taková katastrofa, ale pro jistotu kontaktujme veterináře.

Vezměme fretku na procházku. Pořiďme ji speciální vodítko a vyražme někam, kde bude moct hrabat. Noruje velmi ráda. Jen předtím musí být očkovaná. A dávejme pozor, aby cestou něco špatného nesnědla.

Učme ji také triky. Fretka domácí je inteligentní, hravé a důmyslné zvíře. Sice nebude nikdy poslouchat stejně spolehlivě, jako třeba pes, ale i tak ji můžete úspěšně vycvičit.

chov fretky domácí

Fretka: Chov vyžaduje výchovu a hygienické návyky

I když je fretka domestikovaná, něco z povahy šelmy jí zůstalo. Aby byla fretka spokojená, potřebuje naše vedení a disciplínu. Jinak se u ní mohou rozvinout špatné návyky. Na co bychom si u fretky měli dát pozor?

Čistotnost

Používání toalety není většinou při chovu fretky problém. Často to už umí od své maminky. Přesto může být po příchodu do nového domova trochu zmatená. Vezměme její výkaly a dejme je do toalety. Pochopí, k čemu toto místo slouží.

Kousání

Fretky koušou. Někdy jen tak při hře, jindy ale může kousanec od nich i bolet. Pokud nás fretka kousne silněji a cítíme bolest, uchopme ji za kůži na krku. Nemusíme se bát, fretku to nebolí a majitelé ji takto často přenáší. Zasyčme na ni, jemně s ní zatřepme a dívejme se jí přímo do očí. Udělejme to ale hned poté, co nás kousne. Jinak nepochopí, co nám vadí. Dáváme tím fretce najevo, že se nám toto chování nelíbí a nebudeme jej tolerovat. Přestaňme si s ní na chvilku hrát a zavřeme ji do klece. Po chvíli ji zase vypusťme. Hlavně buďme důslední. Jinak fretka zjistí, že ji kousance někdy projdou a bude to zkoušet dál.

7 rizik v domě, které chov fretky ohrožují

  1. Na chov fretky musíme domácnost připravit. Fretka ráda ohryzává nejrůznější věci. Drahý nábytek raději do míst, kde fretka pobíhá, nedávejme.
  2. Při hraní na sebe může omylem převrhnout nějaký předmět. Dejme si pozor na věci na poličkách anebo na stole.
  3. Pozor na elektrické kabely. Fretka je ráda kouše, pořiďme si proto na kabely ochranné kryty.
  4. Některé rostliny jsou pro chov fretky jedovaté. S tisem anebo oleandrem by fretka vůbec neměla přijít do styku. Mohla by je požít a otrávit se.
  5. Když nám fretka domácí běhá venku, buďme opatrní. Je mrštná a rychlá, nechtě bychom na ni mohli šlápnout anebo ji jinak ublížit.
  6. Nebezpečím jsou pro fretku i otevřená okna. Buďto si na ně dávejme pozor anebo do nich pro jistotu pořiďme sítě.
  7. Buďme obezřetní i s dveřmi. Když je otevíráme anebo zavíráme, fretka do nich může vběhnout. A my ji nechtěně ublížíme.

Problém jsou i místa, kam by nám fretka domácí mohla zalézt. Při chovu fretky je nebezpečný například prostor za lednicí anebo za nábytkem.

Fretka domácí musí mít očkování

Nezanedbejme pravidelné veterinární prohlídky. Případné nemoci se nám podaří zachytit zavčas. Z běžných veterinárních zákroků je nezbytné očkování a doporučuje se i kastrace.

Kastrace

Při chovu fretky se vyplatí popřemýšlet o kastraci. Fretce se postaráme o spokojenější život. Nebudou ji ovládat hormony a bude žít kvalitnější a spokojenější život. I pro nás má kastrace fretky výhody. Mazlíček nebude tak agresivní a teritoriální. Navíc fretce prodlužujeme život a ušetříme jí různých chorob.

Očkování

Stejně jako jiné chovy, i chov fretky je náchylný k určitým onemocněním. Očkování je pro fretky nezbytností. Zejména proti vzteklině, koronaviru a psince.

Jaký má fretka chov? Klec, toaleta a misky jsou základem

  • Klec: Minimální rozměry klece anebo voliéry jsou 150x100x70 centimetrů. Na dno dejme kobereček anebo deku, kterou můžeme vyprat.
  • Toaleta: Obdélníkovou toaletu vyplňme kočkolitem, nejlépe tím hrudkujícím.
  • Pelíšek: Nejraději mají fretky závěsný pelíšek - hamaku.
  • Miska na krmivo a na vodu: Vodu pravidelně měňme za čistou. Fretkám ale poslouží i napáječky. U stravy si dobře nastudujme, co fretka domácí potřebuje. Je převážně masožravec, ale ocení i ovoce a zeleninu.
  • Hračky: Aby byla fretka domácí opravdu spokojená, jsou pro ni hračky nezbytností.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…