Manželství je křehké

Proč se v dnešní době tolik manželství rozvádí? Je mnoho příčin, avšak za nejzákladnější z nich bych označila křehkost manželství. V manželství, tak, jako v každém jiné vztahu, je třeba kompromisů a ústupků – stačí jeden krok vedle, jedno ostřejší slovo a vztah mezi mužem a ženou budovaný celá léta se může rozpadnout napadrť. Oženit či vdát se je velmi jednoduché, ale život ve dvou není nikdy procházka růžovým sadem.

Jak tedy dát zpátky k sobě rozbité kousky společného života?

Pomáhá manželská terapie, která nabízí mnoho praktických rad a návodů, potřebných k tomu, abyste byli schopni překonat partnerskou (manželskou) krizi a abyste jí dokázali do budoucna předcházet. Psycholog vám poradí, jak léčit narušený partnerský vztah a jak se chovat po překonání krize. Koncepce manželské terapie dle jednotlivých psychologických směrů vybere speciální formy psychoterapie, zaměřené na soužití muže a ženy v manželství, respektive na vady, problémy a poruchy v tomto svazku. Existují možnosti nápravy patogenního nesouladu formou terapie dynamické, behaviorální, kognitivní, humanistické psychoterapie. Systémová i syntetická manželská terapie.

Příčina velkého množství sňatků

To je doposud velikou záhadou, lze říci s nadsázkou. Toto číslo umocňují naše touhy, vášně a naděje a vždy tomu tak bude. Také, jak říká klasik, ty první kapitoly jsou vždy psány v nádherných romantických verších a ty další jsou jen obyčejnou prózou. Že tomu tak být nemusí se potvrdilo již nesčetněkrát.  Záleží na vás a vašem výběru. Manželství je zkrátka věda a výzkumy stále probíhají.

Milý čtenáři zkus se teď zamyslet nad způsobem zlepšení vztahu formou hodnotového pojetí.

Osobnostní zralost člověka je důležitým faktorem v životě, tedy i v manželství. Je-li člověk tzv. zralý , je schopen překonat manželské rozpory tím, že jeho žebříček hodnot je sestaven jiným, v dnešní době ne zcela standardním způsobem, neboť klade důraz na vyšší hodnoty. Mnoho lidí je dnes skepticky naladěných ve vztahu k člověku a jeho hodnotovému systému. Ve vztahu k hloubce jeho nitra, tedy duše. Chladná materiální kalkulace má nad duchovními a etickými hodnotami stále převahu. Etika vypadá jako cosi prehistorického a do dnešního světa se nehodícího. Etické hodnoty, kdysi tradiční, se jeví ve velké míře jako zapomenuté. Tyto hodnoty většinou začíná člověk více chápat  a také si uvědomovat až v druhé polovině svého života. Nasbírá zkušenosti při setkávání se s životem. Ten mu přináší dobré i zlé. Je zvláštní, že trápení a utrpení člověka většinou posune k hodnotám vyšším  a dochází najednou ke změně osobnosti. Pro mnohé jsou to jen krásná a nereálná slova. Realita a ideál jsou zcela odlišné pojmy. Je skvělé, když společná cesta lidí umožní i jejich duchovní rozvoj a růst.

Zdařilá kombinace dvou a více terapeutických  přístupů a zachování nadhledu je nejužívanější terapie. Vždy je ale třeba zohlednit osobnost ženy a muže a všechna specifika jejich vztahu.

Potřebuje poradit se svými problémy? Obraťte se na naši psychologickou poradnu.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 5240x

Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.