Manuka, rostlina dávající zázračný med i olej

Manuka je rostlina, která je doma na Novém Zálandu. Výroba medu z ní je poměrně složitá, med z Manuky má však velmi pozitivní účinky na náš organismus.ManukaManuka neboli Balmín košťatý je léčivý stálezelený keř pocházející z Nového Zélandu. Balmín je známý a proslavený svými úžasnými léčivými účinky. Jeho účinky se v mnohém podobají těm, které poskytuje australský Tea Tree Oil, ale jsou ještě několikanásobně větší. Manuka má schopnost likvidovat bakterie, viry a plísně. Je vhodná též na opary, koutky, afty a pomáhá při lupénce.

Regeneračních a hojivých účinků Manuky hojně využívali již staré národy Maorů. Název Manuka znamená v místním domorodém nářečí "cítím se dobře". Tato rostlina má schopnost tlumit záněty, používá se při bodnutí hmyzem, při bolestech kloubů, tlumí i migrénu a pomáhá při zvýšené námaze. Léčivá bylina Manuka je známá také pod názvy Manuka červená, Novozélandský čajovník, Kahikatoa nebo latinským názvem Laptosperum scoparium.

Stálezelený keř Manuka

Manuka je stálezelený keř syté jantarové brvy s velice silným bylinným aroma. Roste na Novém Zélandu, Nové Guinei a v Austrálii, jinde na světě se přirozeně téměř nenachází.

Přirozené prostředí pro Manuku

Některé druhy Manuky, které jsou zajímavé svými krásnými květy, bývají vysazovány do parků v rozličných dalších subtropických nebo tropických oblastech, například na Havaji a ve Středozemí. V chladnějších oblastech severní polokoule se s oblibou tyto keře pěstují v zimních zahradách,  kde rozkvétají právě v průběhu zimních měsíců. Rostoucí v přírodě se obvykle Manuky nacházejí uvnitř světlých lesů, na pastvinách nebo vřesovištích. Ke svému spokojenému životu tyto keře potřebují hodně slunečního svitu.

Výška a listy Manuky

Dřeviny dorůstají do výšky 0,5 metrů až 8 metrů (výjimečně i více), košatí se ve formě větvených keřů nebo stromů s vláknitou, snadno se loupající kůrou tmavé barvy s nádechem červené. Tvary listů, vyrůstajících střídavě až chaoticky, bývají velmi pestré. Listové čepele bývají jednoduché a drobné, u většiny druhů nepřesahují jeden centimetr délky. Jejich tvar bývá podlouhlý a po promnutí prsty pak listy vydávají příjemnou vůni.

Květy a plod Manuky

Květy mívají v průměru asi 3 cm, mají stopky nebo jsou přisedlé a na jednom keři mohou současně vyrůstat květy oboupohlavní nebo jen ty samčí. Okvětí pětičetných cyklických květů je tvořeno zeleným kalichem a korunou, uspořádaných v dvou přeslenech. Zvonkovitý kalich má trvalé nebo opadavé trojboké až téměř okrouhlé lístky bílé barvy, mnohdy s růžovými nebo červenými skvrnami. Květy Manuky bývají opylovány hmyzem, který je lákán velkým množstvím nektaru. Plodem keře je dřevnatá pukající tobolka, která se otvírá pěti nápadnými víčky. U některých druhů přetrvávají na větvích i rok po odkvětu. Manuka má semena, která jsou zpravidla velká 2-3 mm a rozšiřují se i na velké vzdálenosti. Manuka se obvykle dožívá okolo 60 let.

V Austrálii a na Novém Zélandu se tyto rostliny vysazují i na plantážích.

Med z Manuky – král mezi medy

Med z Manuky je oblíbený přírodní lék. Který má přesně definované vlastnosti i způsob sběru a zpracování. Doba kvetení keřů Manuky není příliš dlouhá, a proto je nutné zajistit, aby se včelstvo dostalo ke květům Manuky v tu správnou dobu, aby mohly včely nektar sesbírat a vyrobit tak med. Tento med je jednodruhový, v nejvyšší možné kvalitě a celý proces opylování i stáčení a zpracování je poměrně náročný. Příprava medu z Manuky je tak poměrně nákladnou činností, od čehož se odvíjí i celková cena hotového medu.

Když začnou kvést manukové keře, včelaři přivážejí včelstva až k nim, aby se na otevřených manukových květech včely napásly a také sesbíraly nektar, ze kterého pak vzniká manukový med. Včelí úly včelaři převážejí na nákladních autech, ale někdy dokonce i vrtulníky. Cílem takového počínání je být se včelstvy u rozkvétajících keřů právě včas a získat co nejvíce vzácného medu z Manuky.

Kvalita medu je pak velice pečlivě sledována. Včely mají zajištěnu prvotřídní péči a při stáčení se dbá na čistotu i kvalitní zpracování medu, v laboratořích se pak kontroluje jeho kvalita i stupeň aktivního účinku proti bakteriím. Přímo z laboratoře tedy med dostává označení antibakteriálního faktoru. Čím větší je hodnota aktivity medu, tím vyšší je jeho léčivý účinek. Každé balení manukového medu je označeno a dá se tak i zjistit jeho původ a zpracování, jde o informaci, kterou běžně u jiných druhů medu nenajdeme.

Manuka med na pálení žáhy, reflux i infekce

Manuka med je přírodním univerzálním lékem. Jeho účinky jsou považovány za až pětkrát silnější, než je tomu u běžného medu. Má antibakteriální a antifungicidní účinky, pomáhá na kožní neduhy, infekce i zažívací potíže. Jeho účinky jdou protizánětlivé a antioxidační. Med z Manuky pomáhá také při pálení žáhy a refluxu. Reflux je vyvolán, když se žaludeční kyseliny vracejí zpět do jícnu. To bývá obvykle způsobeno oslabením dolního jícnového svěrače nebo jeho nesprávnou funkcí. Žaludeční šťávy se vracejí zpět do jícnu a výsledkem je bolestivé pálení na hrudníku, pálení žáhy, někdy i pálení a pocity kyselosti vzadu v hrdle.

Manuka med a Helicobacter pylori

Manukový med je také hojně používán jako pomocník při potížích se zažíváním. Manukový med může být účinný při léčbě některých infekcí zažívacího traktu, které způsobuje velmi rozšířená bakterie Helicobacter pylori. Helicobacter pylori může být také příčinou vzniku peptických vředů, manukový med působí i jako prevence toho, aby se těmto bakteriím v zažívacím traktu dařilo.

Med z manuky a hojení ran

V současné době probíhají výzkumy, které řeší souvislosti mezi manukovým medem a jeho vlivu na existující rakovinné buňky. V medu jsou obsaženy flavonoidy, které mají protirakovinné účinky. Výzkumy prokázaly také silné antioxidační účinky manukového medu. Antioxidanty jsou lidskému tělu velice prospěšné a pomáhají organismu obrnit se proti různým druhům rakoviny. Med z manuky má silné antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. Při hojení ran předchází infekcím a před rozvojem moderní medicíny se běžně používal k léčení infekcí. Manukový med má vysoký obsah peroxidu vodíku a díky své kyselosti a osmopolaritě podporuje hojení ran. Rány medem potíráme nebo kryjeme.

Manuka med a zlatý stafylokok

Podobně jako je tomu u léčení ran, antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti manukového medu mohou být účinné i při léčení bakteriálních a plísňových onemocnění. Studie prokazují účinnost proti zlatému stafylokokovi.

Protizánětlivé účinky Manuka medu

Manukový med rovněž působí protizánětlivě. Reakce pokožky jsou sníženy a pokožce je tak ulevováno od nepříjemných projevů zánětu. Manukový med stimuluje uvolňování cytokinů, které zklidňují imunitní reakci organismu a napomáhají hojení ran a zlepšují negativní účinky zjizvení.

Med z Manuky je vyhledávaným antioxidantem a potravinou s protizánětlivými účinky. Pomáhá například při peptických vředech, ale také hojení ran.Manuka med

Manuka med a péče o pleť

Manukový med je možné užívat také pro péči o pleť, proti akné a proti ekzémům. Manukový med je přirozené přírodní zvlhčovadlo, které také díky svým antibakteriálním a protizánětlivým účinkům zmírňuje nepříjemné příznaky ekzému. Med z manuky má pozitivní účinky při péči o pleť lidí trpících akné. Všechny jeho vlastnosti přispívají k udržování vyváženého a zdravého režimu pokožky a jejímu zdraví a kráse. Je možné použít manukový med přímo na pokožku nebo užívání některého z produktů, který má manukový med jako jednu ze surovin. Výhodami jsou rovněž antioxidanty a vitamíny v manukovém medu obsažené, které jsou skvělou prevencí vzniku vrásek a omezují i výskyt těch již vzniklých.

Manuka a hojení popálenin

Manuka dokáže skvěle uklidnit nejen rány, říznutí a poranění, ale podporuje i hojení popálenin. Antibakteriální vlastnosti medu z manuky urychlují regeneraci tkání. Má rovněž protiplísňové účinky a snižuje plak a výskyt bakterií v ústech.

Manuka pomáhá i při léčbě chřipky, je vhodná jako doplněk při hubnutí, léčí infekci močového měchýře, usnadňuje trávení, uklidňuje podrážděný žaludek, zklidňuje bolesti v kru a zmírňuje artritidy. Celkově užívání manukového medu podporuje zdraví člověka a jeho dlouhověkost.

Manukový olej

Manukový olej se používá především v péči o pokožku těla. Jeho účinky zmírňují podráždění pokožky, léčí infekce a působí antibakteriálně při výskytu akné. Výzkumy manukového oleje prokázaly, že je mnohem silnější než Tea Tree Oil, má dokonce až 30x silnější účinky. Manukový olej je účinným koncentrovaným přírodním zdrojem ochrany pokožky. Esenciální olej se vyrábí z listů, květů a větviček keře, přičemž ale nedohází k poškození původní mateřské rostliny. Z jedné tuny se získá až 5 kg čistého léčivého oleje.

Externí aplikace manukového oleje pro léčbu: odřenin, abscesů, akné, proleženin, puchýřů, oparů, spálenin, popraskané kůže, lupů, dermatitid, infekcí, ekzémů, plísňových onemocnění, hmyzí bodnutí, vši, plísně a infekce nehtů, pásový opar, úžeh, záněty mandlí a křečových žil


Stáhnout v PDF

Přečteno: 2485x

array(0) { } array(0) { } array(0) { }
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Používám již zmíněné medy manuka a je to učiněný zázrak . V rodině ho používáme všichni a parádně pomáhá s posílením imunity. Doporučuji


Doporučujeme k tématu

Olej hřebíčkový 20ml FUDCO

Péče o ústní dutinu, při potížích s bolavým zubem Hřebíčkový olej Ayumi…

Cena: 149 Kč

HALDIKA 60kps. HN

 Kurkuma, Brahmi a Kajenský pepř v jedinečné kombinaci Kurkuma je velice…

Cena: 239 Kč

GHÍ HN ayurvedic 60ml

HEALING NATURE BIO GHÍ - zlatý poklad pro vaši kuchyni z důkladně…

Cena: 55 Kč

Lněné semínko BIO 300g

Celé lněné semínko se používá jako dekorace chlebů a pečiva, kterým…

Cena: 28 Kč

Lunární náramek Korál + Howlit tyrkenit

Náramek z drahých kamenů pro život v souladu s Měsícem Lunární náramek je…

Cena: 340 Kč

GHÍ HN ayurvedic 277ml

Přepuštěné máslo zlatý poklad pro vaši kuchyni z důkladně…

Cena: 149 Kč

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte