Máčka ladní /Eryngium campestre/

img

Máčka ladní – popis

Máčka ladní je nižší vytrvalá bylina. Květy jsou složeny v okolíky s asi padesáti květy, vyvíjí se ale pouze několik dvounažek, které se v době zralosti rozpadají. Nažky jsou v obrysu oválné, na hřbetní straně vypouklé, na břišní ploché. Na vrcholu jsou dva až tři ostnité kališní cípy, na břišní straně jen velká jizva po spojení obou nažek a dva dlouhé sličné kanálky. Oplodí je matné, na hřbetní straně porostlé vzhůru obrácenými šupinovitými útvary. Nažky jsou světle hnědé, siličné kanálky tmavší, šupiny bílé. Nažka je asi 4 mm dlouhá a 1,5 mm široká, kališní cípy jsou dlouhé asi 4 mm.

Máčka ladní – léčivé účinky

Využívala se v lidovém léčitelství jako prostředek proti kašli, zánětům močových cest a pomáhala v odstranění močových kaménků. Nesmíme ovšem zapomenout i na její další využití, kterým je stimulace potence. Využívá se dodnes jako přísada k afrodisiakům, například je nabízena v kapkách. Máčka ladní podporuje menstruaci, působí proti křečím, jako diuretikum, při zavodnění, při močových a jiných kamenech, při onemocnění pohlavních orgánů.

Použitelné části máčky ladní: kvetoucí nať

Období květu: červen až červenec

Máčka ladní – použití v kuchyni a pěstování

Máčka ladní je typickým druhem suchých, výslunných, skalnatých strání, lesostepí, dále ji můžeme nalézt při okrajích cest, v okolí kamenolomů či na železničních náspech. Vyhovují jí suché, štěrkovitě-písčité, spíše vápenité půdy. Máčka ladní je medonosnou rostlinou významnou pro včelařství.

Tip: Čaj na potenci

2 lžičky sušené natě na 250 ml se doporučuje popíjet 2 - 3x denně



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.